Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan gandrīz divas trešdaļas jeb 63% Latvijas iedzīvotāju nav gatavi uzsākt darba attiecības bez darba līguma, 37% būtu gatavi uzsākt darbu, nenoformējot savas darba attiecības oficiāli, liecina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) aptaujas dati.

Viens no iemesliem šādai tendencei ir nepietiekamas zināšanas par darba līguma nozīmi – šo dokumentu par formalitāti uzskata katrs ceturtais jeb 26% aptaujāto, informē LBAS.

Aptaujas rezultāti parāda, ka darba ņēmēji ir gatavi brīvprātīgi atteikties no savām darba tiesībām, piemēram, 63% mēdz strādāt neapmaksātas virsstundas, bet 39% ir gatavi atteikties no ikgadējā atvaļinājuma. Izvēloties vieglāko – samierināšanas ceļu, darbinieki ar katru nākamo problēmsituāciju uzņem arvien lielāku nastu, kas negatīvi ietekmē gan pašu dzīves kvalitāti, gan attiecības ar darba devēju.

Lai izglītotu esošos un potenciālos darba ņēmējus par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem, LBAS uzsāk informatīvo kampaņu "Nomet nastu!", kuras ietvaros aicina aktīvāk izmantot bezmaksas konsultāciju iespējas, risinot problēmsituācijas darba vietā. Kampaņa tiek rīkota ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu.

"Mēs katru dienu izvēlamies. Un bieži mēs izvēlamies klusēt, paciest un nest savu nastu. LBAS kampaņas "Nomet nastu!" ietvaros mēs aicinām atteikties no neziņas un samierināšanās darba vietā un aktīvi izmantot iespēju pieteikties konsultācijai pie speciālista. Svarīgi ir vērsties pēc palīdzības, tiklīdz rodas problēmsituācija, nenogaidot līdz nasta sakrājas tik liela, ka vadzis lūzt," stāsta LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Konsultējot darba ņēmējus visā Latvijā, LBAS darba tiesību speciālisti atzīst, ka šobrīd visbiežāk saņem jautājumus par to, kā rīkoties viskritiskākajos gadījumos, piemēram, kad notikusi nepamatota atlaišana vai nav izmaksāta darba alga. Tomēr ir svarīgi, ka darbinieks pēc palīdzības vēršas tiklīdz ir saskāries ar kādu darba tiesību pārkāpumu. Kampaņas ietvaros LBAS skaidros, kuros gadījumos ir jāapsver iespēja vērsties pie konsultanta un kādu palīdzību var sagaidīt.

Lai informētu par darba tiesībām un darba drošību, darba strīdu atrisināšanas pozitīviem piemēriem, kā arī par iespējām saņemt informāciju un pieteikties konsultācijām visā Latvijā, kampaņas ietvaros portāla Draugiem.lv lietotājiem būs iespēja izspēlēt interaktīvo spēli un pārbaudīt savas zināšanas par darba tiesībām un drošību darba vietā. Tāpat būs publiskoti biežāk uzdotie jautājumi par darba tiesībām un drošību, kā arī iespēja uzdot savus jautājumus. Laikā no 12. līdz 16. martam LBAS darba konsultants Kaspars Rācenājs viesosies "Radio SWH" studijā, lai atbildētu uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par pārkāpumiem darba vietās, savukārt reģionos notiks LBAS reģionālo konsultāciju centru atvērto durvju dienas, kuru laikā ikviens ir aicināts uzzināt vairāk par konsultācijām un palīdzību, ko var sniegt darba tiesību konsultants.

Aptaujas veicis sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS 2011. gada februārī un novembrī, aptaujājot 534 respondentu vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!