Ārkārtējā situācija tiks pagarināta; rosina noteikt stingrākus ierobežojumus Covid-19 skartajās pašvaldībās (plkst. 13.07)
Foto: DELFI

Ārkārtējā situācija tiks pagarināta, otrdien preses konferencē paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iepriekš valdība lēma, ka ārkārtējā situācija Latvijā ilgs līdz 6. decembrim, taču, ņemot vērā Covid-19 izplatību, skaidrs, ka ārkārtējā situācija tiks pagarināta. Tas nozīmē, ka Ziemassvētkus un Jauno gadu būs jāsvin klusi, ģimenes lokā, atzīmēja ministre.

Arī gada nogalē iedzīvotājiem būs jāatturas no tuvinieku, draugu, vecvecāku apmeklējuma. Tāpat jāizvērtē arī ceļošanas pa Latviju nepieciešamība.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa preses konferencē informēja, ka plānots ieviest papildu drošības pasākumus visā valstī un stingrus drošības pasākumus, kas ieviešami konkrētās pašvaldībās, kurās iepriekšējā nedēļā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju divkārtīgi pārsniegs valsts vidējo rādītāju. Ja valdība atbalstīs jaunos ierobežojumus, tad tie varētu stāties spēkā jau ceturtdien.

Papildu drošības pasākumi visā valstī

Attiecībā uz izglītību VM rosina noteikt, ka, ja izglītības iestāde 1.-6. klašu skolēniem mācību procesu organizē klātienē, uz vienu skolēnu jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri no klases telpas platības. Tāpat skolotājiem gan stundu laikā, gan ārpus tām ir jālieto mutes un deguna aizsegs.

Pieaugušo izglītībā, kā arī augstskolās un profesionālajā izglītībā praktiskās nodarbības, kuras nav iespējams veikt attālināti, drīkstēs notikt, vienā telpā atrodoties ne vairāk kā 10 cilvēkiem.

Plānots stingrāk regulēt arī sporta un izklaides nozares. Plānots, ka vēl joprojām sportot drīkstēs tikai individuāli vai viens pret viens ar treneri. Tiek rosināts noteikt, ka vienai personai būs jāatvēl 15 kvadrātmetri no telpu platības, telpu piepildījums nedrīkstēs pārsniegt 20% no maksimāli iespējamo cilvēku skaita.

Izklaides pakalpojumus varēs nodrošināt attālināti, savukārt amatieru kolektīvu mēģinājumi (viens pret viens) drīkstēs norisināties līdz pulksten 22.

Papildu drošības pasākumi konkrētās pašvaldībās

Pašvaldības, kurās iepriekšējā nedēļā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju divkārtīgi pārsniedz valsts vidējo rādītāju, šobrīd ir sešas: Varakļānu, Aknīstes, Krāslavas, Daugavpils, Baldones un Salacgrīvas.

VM rosina noteikt, ka, ja pašvaldībā ir augsts kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits, tad konkrētajā teritorijā 5.-12. klašu skolēni mācās attālināti. Tāpat plānots noteikt, ka augstas saslimstības gadījumā nenotiek praktiskās mācības klātienē, netiek sniegti friziera pakalpojumi, nestrādā muzeji un citas kultūrvietas, nedarbojas gadatirgi un bibliotēkas var izsniegt grāmatas tikai līdzņemšanai.

Ziņots, ka pulksten 13 Ministru kabinets kopsēdē ar Krīzes vadības padomi vērtēs aktuālo situāciju saistībā ar Covid-19 un nepieciešamo rīcību.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā straujo Covid-19 infekcijas izplatīšanos un pieaugošo veselības nozares pārslodzes risku, valdība atkārtoti izsludinājusi ārkārtējo situāciju uz četrām nedēļām jeb laiku no 9. novembra līdz 6. decembrim.

Tās laikā noteikti stingri pulcēšanās un citi ierobežojumi, lai stabilizētu situāciju un novērstu strauju Covid-19 izplatību.

Līdz 6. decembrim nedrīkst notikt publiski pasākumi klātienē. Ārkārtējās situācijas laikā nedrīkst sniegt pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Stingras prasības ārkārtējās situācijas laikā ir arī sabiedriskās ēdināšanas vietām, kā arī tirdzniecības centriem.

Eiropas Savienība (ES) šogad varētu apstiprināt pirmās vakcīnas pret jauno koronavīrusu. Plānots, ka jau nākamā gada pirmajā ceturksnī vakcīnas būs pieejamas ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā.

Šobrīd plānots, ka kopumā valsts apmaksāta vakcīna varētu tikt nodrošināta vairāk nekā 800 000 cilvēku. Ja vakcīnu ražotāji apstiprinās Latvijas pasūtījumu, šis skaits varētu būt lielāks.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka brīdī, kad tās būs pieejamas, Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form