Ārlietu ministrs: nav pareizi repatriantus uzskatīt par ienaidniekiem
Foto: DELFI

Nav pareizi repatriantus uzskatīt par ienaidniekiem, kuri atbrauc ar vienu mērķi - pārkāpt noteikumus un aplipināt citus, sava sociālā tīkla "Twitter" ierakstā norādījis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņaprāt, jau ilgu laiku gan plašsaziņas līdzekļos, gan arī sociālajos tīklos virmo kaislības par Latvijas valstspiederīgo repatriāciju - vieni baidās no saslimšanas viļņa, citi vaicā, kāpēc viņiem vispār ir jāpalīdz.

Ministrs pauda izpratni, ka cilvēkiem ir bažas par šiem jautājumiem. Vīruss ir jauns un neizpētīts, valda neziņa par to, kad tas viss beigsies un kā tas iespaidos mūs visus pēc tam, norāda ministrs.

"Tomēr ir lietas, kas mani skumdina. Manuprāt, ir nepareizi uzskatīt, ka visi repatrianti ir inficēti un atbrauc tikai ar vienu mērķi - pārkāpt noteikumus un aplipināt citus. Šie cilvēki nav ne marsieši, ne ienaidnieki, bet mūsu līdzcilvēki, kuru tiesības atgriezties garantē Satversme. Daudzi no viņiem ir iestrēguši pretēji savai gribai un daudz izcietuši, kārtojot savu atceļu," skaidroja Rinkēvičs.

Tāpat ministrs ir neizpratnē, kāpēc daļa līdzcilvēku tiekot uzskatīti par teju vai noziedzniekiem. Viņš uzsvēra, ka atbraucējiem ir jāapzinās sava atbildība un stingri jāievēro 14 dienu pašizolāciju un citi ierobežojumi. "Katrs pārkāpums nodara kaitējumu gan jums un jūsu tuviniekiem, gan arī var sabojāt dzīves daudziem citiem, ja tomēr infekcija ir skārusi jūs, tāpēc es atbalstu kontroles pasākumus un sodus. Ar tiem, kas pārkāpj noteikumus, strādā tiesībsargi un arī sabiedrība," akcentēja Rinkēvičs.

Ierakstā ministrs pavēstīja, ka viņš ir dzirdējis, cik stingri, sevišķi novados, viens otrs pārkāpējs "atraujas" no saviem kaimiņiem un novadniekiem. Viņaprāt, tas ir pareizi, jo tikai kopā var panākt izmaiņas cilvēku uzvedībā. Rinkēvičs pauda pārliecību, ka vairums cilvēku ievēro noteikumus.

Ministrs norādīja, ka, organizējot repatriāciju, valsts iestādes ir vadījušās no speciālistu ieteikumiem, arī par atbraucēju vispārējo testēšanu un karantīnu. Procesa sākumā daudzas lietas nebija sakārtotas, jo visiem tā bija jauna pieredze, taču tās tika pilnveidotas un uzlabotas, uzskata politiķis.

Tāpat arī aicinājumi pēc karantīnas ir jāvērtē pēc citu piemēriem - Lietuvā karantīnu ieviesa un tad pārveidoja, Āzijā tā radīja vēl lielāku saslimšanas vilni, tomēr ir valstis, kas karantīnu piemēro joprojām. Ministraprāt, šajā gadījumā ir jāvadās no ekspertu ieteikumiem.

"Ja veselības nozares eksperti nāks ar jauniem priekšlikumiem, tad nešaubos, ka valdība tos akceptēs. Ne visi pasākumi, kas "Twitter" vai "Facebook" izskatās prātīgi, darbojas un ir efektīvi arī dzīvē," skaidroja Rinkēvičs.

Ierakstā viņš atsaucās uz Veselības ministrijas galvenā speciālista infektoloģijā Ugas Dumpja ierakstu "Twitter". Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs norādījis, ka patlaban repatrianti nav galvenais epidemioloģiskais apdraudējums.

"Viņi tiek identificēti, informēti un kontrolēti. Visvairāk mūs apdraud iekšējā infekcijas izplatība slimnīcās, pansionātos un darba vietās. Tāpēc tur jāstiprina infekciju uzraudzības un kontroles pasākumi," pauda Dumpis.

Rinkēvičs uzsvēra, ka valsts turpinās palīdzēt Latvijas valstspiederīgajiem, kas atrodas ārpus valsts. Viņš norādīja, ka Latvijas valstspiederīgo tāpat jau ir maz, tāpēc jācenšas vienam otru atbalstīt gan valsts iekšienē, gan ārpus tās, jo, kopīgi sadarbojoties, var savaldīt Covid-19 pandēmiju.

"Saprotot, cik šobrīd mēs visi esam satraukti un neziņā par nākotni, esmu pārliecināts, ka tiksim galā gan ar vīrusu, gan arī ar ekonomiskām problēmām, tas nebūs viegli, bet mēs to paveiksim soli pa solim un pārdomāti, dažreiz strīdos un emocijās, bet tomēr visi kopā," akcentēja ministrs.

Tāpat viņš pauda pārliecību, ka būs dzīve arī pēc vīrusa, kad atkal varēs tikties, pametot savus virtuālos burbuļus. Tāpēc Rinkēvičs aicina darīt visu, lai atkalsatikšanās būtu vairāk prieka un mazāk sāpju pilna.

Jau ziņots, ka pēc ārkārtējās situācijas pagarinājuma iestāšanās tiek organizēti jauni valstspiederīgo repatriācijas reisi uz Latviju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Edgars Rinkēvičs Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form