Astoņi jautājumi un atbildes par Covid-19 sertifikātu
Foto: Shutterstock

Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes, vai arī ir pārslimojusi Covid-19. Nostiprinoties dažādiem ar pandēmiju saistītiem ierobežojumiem, Nacionālais veselības dienests (NVD) apkopojis biežāk uzdotos jautājumus un atbildes uz tiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kuru sertifikātu izmantot pēc 3. potes saņemšanas?

Veicot balstvakcināciju, esošais Covid-19 vakcinācijas sertifikāts joprojām būs spēkā un to varēs izmantot arī turpmāk. Vienlaikus, pieslēdzoties "www.covid19sertifikats.lv", būs pieejams vakcinācijas sertifikāts par saņemto balstvakcīnas devu. Tas būs derīgs izmantošanai pēc 15 dienām.

Plānojot doties ārpus Latvijas, vēlams noskaidrot galamērķa valsts atbildīgajā valsts pārvaldes iestādē, vai līdzi ieteicams ņemt abus sertifikātus, kā arī noskaidrot informāciju par ieceļošanas kārtību un prasībām attiecībā uz uzturēšanos valstī un sertifikāta uzrādīšanu.

Kas notiek ar vakcinācijas sertifikātu, ja cilvēks saslimst ar Covid-19?

Cilvēkam ar laboratoriski apstiprinātu Covid-19 infekciju uz laiku līdz 11. dienai tiek apturēta digitālā Covid-19 vakcinācijas sertifikāta darbība (no parauga pirmā ņemšanas datuma, ar kuru apstiprināta Covid-19 infekcija, nosakot SARS-CoV-2 vīrusa RNS vienas saslimšanas epizodes ietvaros).

Pēc 11 dienām vakcinācijas sertifikāta darbība tiek atjaunota.

Vai Latvijā var izmantot Lielbritānijā saņemtu vakcinācijas sertifikātu?

Jā, Latvijā var ieceļot un izmantot Lielbritānijā saņemto vakcinācijas sertifikātu, jo Lielbritānija nesen pievienojās Eiropas Savienības (ES) sertifikātu sistēmai jeb vienotajai digitālajai vārtejai. Tas nodrošina informācijas apmaiņu ES valstu ietvaros par sertifikātu QR kodiem, līdz ar to Lielbritānijas sertifikātu QR kodi ir pārbaudāmi.

Jāņem vērā, ka Lielbritānijā ir pieejami divu veidu sertifikāti – izmantošanai iekšzemē un ceļošanai ("travel" sertifikāts). Vienlaikus, pirms došanās uz Latviju, ieteicams pārliecināties par sertifikāta derīguma termiņu un to, vai sertifikātu var noskenēt, izmantojot mobilo lietotni "Covid19Verify".

ES vienotajai digitālajai vārtejai ir pievienojušās 24 valstis. Saraksts tiek aktualizēts Eiropas Komisijas tīmekļvietnes "ec.europa.eu" sadaļā "EU Digital COVID Certificate".

Kā izmantot sertifikātu pēc uzvārda maiņas?

Informācija par uzvārda maiņu tiek saņemta no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes divu nedēļu laikā. Pēc divām nedēļām iedzīvotājam ir jāpieslēdzas tīmekļvietnē "www.covid19sertifikats.lv", jāizdzēš esošais sertifikāts un jāpieslēdzas atkārtoti, lai izveidotu sertifikātu ar jauno uzvārdu. Līdz tam brīdim sertifikātu ar veco uzvārdu var izmantot, papildus uzrādot pasi vai personas apliecību un dokumentu, kas apliecina uzvārda maiņu.

Kā pārbaudīt, vai sertifikāts ir derīgs?

Sava sertifikāta derīgumu var pārbaudīt, izmantojot tīmekļvietnes "www.covid19sertifikats.lv" pogu "Verificēt sertifikātus" vai arī mobilo lietotni "Covid19Verify". Pārbaudes veikšanai nepieciešams augšupielādēt sertifikāta QR kodu vai vērst pret to savas viedierīces kameru.

Jāatgādina, ka, skenējot sertifikātu, ir jāpievērš uzmanība, kādu pielietošanas gadījumu cilvēks izvēlas: piemēram, ieceļošanai Latvijā derīgs sertifikāts vai pasākumu, pakalpojumu saņemšana "zaļajā režīmā" u.c.

Kā iegūt sertifikātu, ja persona nelieto internetbanku un nav cita pieslēgšanās rīka?

Sertifikātu var saņemt lielo pilsētu informācijas centros un valsts vienotajos klientu apkalpošanas centros, iepriekš pierakstoties uz vizīti. Adreses un tālruņus var noskaidrot, zvanot 8989 un tīmekļvietnes "www.vmnvd.gov.lv" sadaļā "Digitālais Covid-19 sertifikāts". Sertifikāta saņemšanai var vērsties arī ārstniecības iestādē, kurā veikta vakcinācija.

Kāpēc pirmais vakcinācijas sertifikāts vairs nav derīgs?

"Pirmreizējais vakcinācijas sertifikāts" tikai informē personu, kad tiek saņemta Covid-19 vakcīnas pirmā deva. Saņemot otro devu, ir jāpieslēdzas tīmekļvietnē "www.covid19sertifikats.lv" un jāizveido jauns sertifikāts ar nosaukumu "Vakcinācijas sertifikāts", kas apliecina pabeigtu Covid-19 vakcinācijas kursu.

Kā saņemt sertifikātu, ja persona ir vakcinējusies ārpus Latvijas?

Latvijā var izmantot sertifikātu, kas ir izveidots ES dalībvalstī vai valstī, kas ir pievienojusies ES vienotajai digitālajai vārtejai. Ja vakcinācija ir veikta ārpus šīm valstīm, tad sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas sertifikāta izveidei ārzemēs veiktās Covid-19 vakcinācijas fakts ir jāreģistrē Latvijas E-veselības sistēmā. Lai to izdarītu, nepieciešams vērsties ar iesniegumu un vakcināciju apliecinošu dokumentu NVD.

NVD veic vakcinācijas fakta reģistrēšanu, ja persona ir tiesīga Latvijā saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, tajā skaitā vakcināciju pret Covid-19.

Vairāk informācijas par nosacījumiem un iesnieguma iesniegšanu var uzzināt, zvanot 80001234 vai NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā "Sertifikāta izveide, ja vakcinācija veikta ārpus Eiropas valstīm".

NVD atgādina, ka izveidoto digitālo Covid-19 sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai izdrukāt papīra formātā. Uzrādot sertifikātu, papildus ir jāuzrāda arī savas pases vai personas apliecības oriģināls.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form