Foto: F64

ASV tiesa nākamā gada 5.janvārī plāno paziņot spriedumu kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska lietā, pastāstīja Čalovska Latvijas advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Iepriekš lietas skatīšana tika atlikta, jo tiesnesis pieprasījis prokuroram papildu paskaidrojumus, kādēļ viņš uzskata, ka divu gadu cietumsods ir atbilstošs sods Čalovska izdarītajam. Tagad savu viedokli iesniegs prokurors un arī Čalovska aizstāvība, kura piekritusi šādam sodam, norādīja Vārpiņš.

Tiesa paziņojusi, ka spriedums tiks paziņots 5.janvārī.

Jau ziņots, ka ASV izdotais kibernoziegumos apsūdzētais Latvijas pilsonis Čalovskis septembrī atzina savu vainu datorvīrusa izplatīšanā, inficējot miljonu datoru visā pasaulē un radot desmitiem miljoniem dolāru lielus zaudējumus.

30 gadus vecais Čalovskis Manhetenas federālajā tiesā atzinis savu vainu sazvērestībā nolūkā ielauzties svešos datoros. Viņš atzina, ka esot nolīgts uzrakstīt daļu no bīstamā "Gozi" vīrusa koda. "Es zināju, ka tas, ko daru, ir pretlikumīgi," tiesā paziņoja Čalovskis.

Čalovskis savu vainu atzinis pēc vienošanās ar prokuratūru, kas paredz, ka viņš nepārsūdzēs jebkādu spriedumu, ja sods nepārsniegs divu gadu cietumsodu.

Čalovskis Latvijā tika aizturēts 2012.gada novembrī, bet šī gada februārī viņš tika izdots ASV. "Gozi" vīruss tika atklāts 2007.gadā. Tas, paliekot faktiski nepamanāms, fiksēja datoru lietotāju banku kontu datus.

Līdz brīdim, kad ASV 2013.gadā izvirzīja apsūdzības, ar to tika inficēti vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp 40 000 Savienotajās Valstīs. 160 no šiem datoriem piederēja ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldei (NASA).

Šajā lietā apsūdzības izvirzītas arī Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, kas tiek uzskatīts par vīrusa radītāju, un Rumānijas pilsonim Mihajam Jonutam Paunesku, kas vadījis tā izplatīšanu.

Čalovskis ir attīstījis "Gozi" kodu, kas palielināja vīrusa efektivitāti.

Kuzmins, kas tika aizturēts jau 2010.gadā, 2011.gadā noslēdza slepenu vienošanos ar prokuratūru par sadarbību.

Arī Paunesku tika aizturēts 2012.gadā, taču Rumānija vēl nav pieņēmusi lēmumu par viņa izdošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!