Atbalsta ieceri mainīt valsts apmaksātās Covid-19 testēšanas stratēģiju
Foto: Shutterstock

Ņemot vērā, ka šobrīd vienīgais efektīvākais Covid-19 infekcijas ierobežošanas veids joprojām ir vakcinācija, plānots mainīt valsts apmaksātās Covid-19 testēšanas stratēģiju, otrdien, 21. septembrī, valdību informēja Veselības ministrija (VM). Valdība šo piedāvājumu konceptuāli apstiprināja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā portālu "Delfi" informēja VM, plānots, ka valsts apmaksāts testēšanas pakalpojums tiktu nodrošināts: iedzīvotājiem ar simptomiem; apstiprinošs atkārtots tests, pozitīva maksas testa gadījumā; pēc epidemioloģiskajām indikācijām, piemēram, strauja epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās, liels uzliesmojums; epidemioloģiskās uzraudzības nolūkos – vīrusa sekvenēšana, lai noteiktu un kontrolētu jaunu celmu izplatību.

Tāpat valsts apmaksātu testus iedzīvotājiem, kuriem Covid-19 vakcināciju nevar veikt vai tā ir atlikta uz noteiktu laiku. Piemēram, cilvēkiem ar smagu alerģisku reakciju (anafilakse) vai kādi citi medicīniski iemesli, kas liedz veikt vakcināciju. Kā arī rutīnas skrīninga nolūkos riska grupās, piemēram, stacionēti pacienti, sociālo aprūpes centru, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klienti, izglītojamie (skolās) no septiņu gadu vecuma, patversmju klienti, ieslodzītie, patvēruma meklētāji u.c.

Vienlaikus, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošu un nepārtrauktu veselības un sociālo aprūpi, izglītības procesa norisi klātienē un drošu pakalpojumu sniegšanu, ir nepieciešama regulāra testēšana profesiju grupās, kuras ikdienā ir ciešā saskarē ar citiem cilvēkiem. Piemēram, slimnīcu darbiniekiem, kuri piedalās ārstniecības procesā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem, kuri strādā brigādēs, izglītības iestāžu pedagoģiskajam un tehniskam personālam, pašvaldību sociālajiem darbiniekiem, ieslodzījuma vietu un Valsts probācijas dienesta darbiniekiem, Valsts policijas darbiniekiem, kā arī nodarbinātajiem mazumtirdzniecībā, ēdināšanas jomā un citās, kur darbinieks ikdienā saskaras ar lielu klientu skaitu, skaidroja VM.

Ministrijas ieskatā šīm grupām būtu pienākums darba veikšanai uzrādīt negatīvu Covid-19 testa rezultātu vai vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, paredzot, ka darba devējs var noteikt pienākumu testēties.

Ņemot vērā iespējas vakcinēties pret Covid-19, rutīnas skrīninga testēšanu no valsts budžeta līdzekļiem plānots īstenot ierobežotam iedzīvotāju lokam, ja vakcinācija pret Covid-19 atliekama uz noteiktu laiku vai to nevar veikt, vienlaikus dodot iespēju saņemt epidemioloģiski drošus primāri nepieciešamos pakalpojumus, piemēram, izglītību, veselības aprūpi u.tt.

Paredzēts, ka VM sagatavos grozījumus normatīvajā regulējumā, paredzot samērīgu pārejas posmu tām profesiju grupām, kurām būs pienākums veikt testēšanu, bet tā netiks apmaksāta no valsts līdzekļiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 NMPD Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form