Foto: F64
Uz izmeklēšanas laiku atstādinātās valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) "Rīga" vadītājas Ineses Pauderes pienākumus pagaidām pildīs centra filiāles "Baldone" vadītāja Elvīra Kisele, informēja Labklājības ministrijā (LM).

Savukārt atstādinātās VSAC filiāles "Rīga" vadītājas Marijas Ziņinas vietā par pienākumu izpildītāju iecelta Vaira Mežule, kas vada šī paša centra filiāli "Kalnciems".

Kā ziņots, VSAC "Rīga" filiālē "Rīga" konstatēti būtiski bērnu tiesību pārkāpumi. Kā iepriekš informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš, pēc saņemtām konkrētām sūdzībām tika veikta padziļināta bērnu tiesību ievērošanas pārbaude šajā filiālē. Tika konstatēts, ka tiek pieļauta emocionāli un fiziski vardarbīga attieksme pret bērniem un atsevišķos gadījumos pakalpojumi tiek sniegti viņiem nepiemērotā vidē.

Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) pirmdien pastāstīja, ka gan VSAC "Rīga" vadītāja, gan filiāles "Rīga" vadītāja uz izmeklēšanas laiku tiks atstādinātas. Ministrs uzsvēra, ka tā ir vadītāju atbildība, ka darbinieki netiek atbilstoši instruēti. Viņš izteicās, ka darbinieki pat nezinot, kas notiek valstī, nepiedalās nekādos semināros.

Tāpat Reirs norādīja, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) iesniegs iesniegumu policijā, lai izvērtētu, vai nav pārkāptas aizbildnības tiesības vai pilnvaras uz bērnu, jo iestādes vadītājs ir bērna aizbildnis. "Iestādes vadītājs ir aizbildis bērnam, un viņam par bērnu jārūpējas tādā pašā līmenī kā vecākam," uzsvēra ministrs.

VSAC "Rīga" filiāles "Rīga" vadītāja Ziniņa iepriekš sacīja, nepiekrīt publiski paustajiem pārmetumiem par filiāles darbu. Viņas vadītajā filiālē darbs tiekot veikts godprātīgi un bērni ar visu ir nodrošināti. Komentējot neglaimojošos secinājumus par filiāles darbību, Ziniņa atbildēja, ka ir grūti spriest, kādēļ secināts, ka bērniem kas trūktu.

Savukārt VSAC "Rīga" vadītāja Paudere sacīja, ka centra rīcībā ir padziļinātās pārbaudes rezultāti no VBTAI un neatkarīgajiem ekspertiem, turklāt pārbaudes rezultātā sniegts diezgan daudz rekomendāciju par to, kas nepieciešams, lai uzlabotu filiāles darbu vai veiktu kādas konkrētas izmaiņas. Šajos pārbaudes rezultātos nav minēts neviens konkrēts gadījums par varmācību vai vardarbības aktiem pret bērniem, uzsvēra centra direktore.

Viņa skaidroja, ka filiālē "Rīga" darbinieki savas kompetences ietvaros veic pienākumus, taču, iespējams, ja aprūpi veic viens cilvēks, darbus nav iespējams veikt ļoti ātri. Piemēram, viens darbinieks nevar nomainīt pamperus tik strauji, cik gribētos, tomēr filiālē nevienam bērnam nav ne izsitumu, ne izgulējumu, – tātad pamperi tiek mainīti.

Paudere uzskata, ka filiāles un kopumā sistēmas problēmu cēlonis ir cilvēkresursu trūkums – Rīgā ir ļoti liela darbinieku mainība. Šī iemesla dēļ aprūpētājiem netiek prasīta īpaša izglītība, un cilvēks, kurš izsaka vēlmi strādāt aprūpētāja amatā, tiek pieņemts kritiski trūkstošā darbaspēka dēļ.

Paudere uzsvēra, ka šī iemesla dēļ ir ļoti sarežģīti atrast kvalificētu un zinošu personālu, taču centrs savu resursu robežās cenšas apmācīt darbiniekus. Vienlaikus katram cilvēkam ir atšķirīga izpratne par aprūpi, turklāt, kamēr cilvēks iestrādājas, paiet laiks.

Viņa norādīja, ka centrs centīsies ieviest VBTAI sniegtās rekomendācijas, kā arī nepārtraukti vērtēs notiekošo, lai neciestu ne bērni, ne darbinieki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!