Austrumu slimnīcā pirmo reizi Latvijā caur 'atslēgas caurumu' izņem vēža skartu plaušu
Foto: Publicitātes attēli

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas "Tuberkulozes un plaušu slimību centrā" veikta Latvijā unikāla, mazinvazīva operācija – uniportāla videotorakoskopiska pneimoektomija, kuras laikā 76 gadus vecai pacientei caur nelielu griezienu izņemta plauša ar diviem ļaundabīgiem audzējiem, portāls "Delfi" uzzināja slimnīcā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pacientei veidojumi labajā plaušā tika atklāti, veicot obligātās veselības pārbaudes, uz kurām sūtīja darbadevējs. Neraugoties uz cienījamo vecumu, sieviete bija aktīva un joprojām strādāja. Kundze nekad nebija smēķējusi un par nopietnām veselības problēmām nesūdzējās. Viņai gan ilgstoši bija klepus, taču viņa to nebija uzskatījusi par gana svarīgu iemeslu ārsta apmeklēšanai.

Veicot plaušu profilaktisko rentgenizmeklēšanu, sievietei labajā plaušā tika konstatēti jaunveidojumi. Tāpēc, izmantojot "zaļo koridoru" jeb audzēju primārās diagnostikas sistēmu, kundze diagnozes precizēšanai tika nosūtīta uz Austrumu slimnīcas "Tuberkulozes un plaušu slimību centru".

Sarežģīto operāciju veica torakālais ķirurgs Ints Siliņš, asistējot torakālajam ķirurgam Rihardam Mikilpam-Mikgelbam. Par operācijas veiksmīgu norisi gādāja arī anestezioloģe reanimatoloģe Diāna Kalliņa-Kalniņa un operāciju māsa Gaida Spravņika. Operācija ilga divas ar pusi stundas.

"Pacientei vienā plaušā vienlaikus bija attīstījušies divi plakanšūnu vēži. Šādi gadījumi sastopami diezgan reti," stāsta ķirurgs Ints Siliņš. Tā kā viens audzējs atradās plaušas augšējā daivā, bet otrs – apakšējā daivā, torakālo ķirurgu konsīlijā par vienīgo risinājumu tika atzīta visas labās plaušas izņemšana kopā ar tuvējiem limfmezgliem. Pacientes cienījamā vecuma dēļ ķirurgi izšķīrās par mazinvazīvas jeb iespējami saudzīgas operācijas veikšanu caur nelielu griezienu, jo klasiska operācija, kuras laikā plaši atver krūškurvi, kundzei varēja izrādīties pārāk smags pārbaudījums.

Slimā plauša tika izņemta caur aptuveni četrus centimetrus lielu griezienu, ievadot krūškurvī speciālus instrumentus un miniatūru videokameru (torakoskopu). Ķirurgi veica visas nepieciešamās manipulācijas, raugoties monitorā. Operācija un pēcoperācijas periods noritēja veiksmīgi, un pašlaik paciente jau devusies mājās.

"Ir ļoti grūti pateikt, cik ilgi paciente vēl būtu nodzīvojusi, ja viņai netiktu veikta operācija, taču ir pilnīgi skaidrs, ka esam viņai devuši iespēju nodzīvot ilgāku mūžu. Par laimi ārpus plaušām vēzis nebija paguvis izplatīties," saka ķirurgs Ints Siliņš. "Pasaulē ir diezgan liels skaits cilvēku, kuriem plaušu vēža dēļ izņemta viena plauša. Dzīvojot ar vienu plaušu, ir zināmi ierobežojumi fiziskās slodzes ziņā, teiksim, marartonu kundze skriet vairs nevarēs, taču plaušas trūkums neliedz dzīvot relatīvi normālu dzīvi."

"Tuberkulozes un plaušu slimību centra" torakālie ķirurgi pēdējo gadu laikā aizvien biežāk izmanto pasaulē pašlaik modernāko un saudzīgāko videotorakoskopisko pieeju, kad operācija tiek veikta caur vienu vai vairākiem nelieliem iegriezumiem. Šādas mazinvazīvas operācijas dēvē ķirurģiju caur atslēgas caurumiem, un tām ir ļoti daudz priekšrocību: mazāks pēcoperācijas sarežģījumu risks, ievērojami mazāk sāpju un ātrāka atlabšana pēc operācijas. Pašlaik "Tuberkulozes un plaušu slimību centrā" ar videotorakoskopisko pieeju tiek veikta vairāk nekā puse plaušu operāciju.

Austrumu slimnīcas "Tuberkulozes un plaušu slimību centrs" jau gandrīz piecdesmit gadus nodrošina plaušu slimnieku aprūpi valstī un ir izveidojies par augsta līmeņa veselības aprūpes iestādi pneimonoloģijas, bronholoģijas un torakālās ķirurģijas jomā. Latvijā šī ir arī vienīgā terciāra līmeņa klīnika plaušu slimību diagnostikai un ārstēšanai, kas daudzās jomās ir pasaules vadošo klīniku līmenī.


Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Austrumu slimnīca Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Tuberkulozes un plaušu slimību centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form