Bārzdiņš aicina domāt par bērnu veselību, bulciņas skolas ēdnīcās aizstājot ar augļiem
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ņemot vērā bērnu un jauniešu veselības rādītāju pasliktināšanos, veselības ministrs Juris Bārzdiņš (ZZS), trešdien tiekoties ar Latvijas profesionālo izglītības iestāžu vadītājiem un pedagogiem, aicināja skolu vadītājus pievērst lielāku uzmanību veselības jautājumiem, bulciņas skolu ēdnīcās aizstājot ar augļiem, portālu "Delfi" informēja ministrijas pārstāve Ilze Arāja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bārzdiņš uzsvēra, ka skolēni ir auditorija, kuru lielāko daļu šobrīd iespējams nesasniedz veselības aprūpes nozare, taču viņu veselīgas vai neveselīgas izvēles ietekmēs šo nozari tālākā nākotnē.

Uzsākot jauno mācību gadu, Bārzdiņš un Veselības ministrijas (VM) pārstāvji plāno uzrunāt visas izglītības iestādes, lai pievērstu skolu vadītāju, metodiķu un pedagogu uzmanību iespējām, kā skola var veicināt audzēkņu veselīga dzīvesveida izvēles. Bērni un jaunieši izglītības iestādē pavada lielāko dienas daļu, tādēļ veselīgai videi ir būtiska nozīme skolēnu veselības saglabāšanā un uzlabošanā.

VM ir izstrādājusi vairākus ieteikumus, kuri ir nozīmīgi veselīgas vides veidošanā izglītības iestādē un neprasa lielus finanšu ieguldījumus. Šie ieteikumi attiecas uz veselīga uztura un fizisko aktivitāšu pieejamības nodrošināšanu skolās, norāda Arāja.

Lai uzlabotu ēdināšanas pakalpojumu kvalitāti, VM iesaka lielāku uzmanību pievērst iepirkumu dokumentācijas sagatavošanā, uzsvaru liekot ne tikai cenu, bet arī uz kvalitāti un veselīgumu. Līdzīgi ieteicams rīkoties slēdzot līgumus ar uzņēmumiem, kas piedāvā tirdzniecības automātu uzstādīšanu izglītības iestādēs, uzsver Arāja.

Līgumos iespējams norādīt konkrētus produktus, kuri nedrīkst parādīties tirdzniecībā skolā un produktus, kuriem jābūt piedāvājumā. Tirdzniecības sortimentā bulciņas, picas un kūkas vēlams aizstāt ar augļiem, pienu, jogurtu un dārzeņiem, nesālītiem un necukurotiem riekstiem, bet limonādes un saldinātus sulu dzērienus aizstāt ar ūdeni un 100% sulām, par rekomendācijām stāsta ministrijas pārstāve.

Tāpat VM rosina kā tradīciju ieviest, piemēram, rudens talkas vai augļu un dārzeņu novākšanu pie kāda vietējā ražotāja vai zemnieka, savukārt zemnieki par palīdzību ražas novākšanā daļu ražas varētu dāvināt skolām, tādējādi skolas tiktu nodrošinātas ar veselīgu un Latvijas laukos augušu pārtiku. Lai skaidrotu veselīga uztura un dzīvesveida būtību izglītības iestāžu pedagogiem palīgā varētu doties jaunie uztura speciālisti, piemēram, no Rīgas Stradiņa universitātes.

Paralēli veselīga uztura pamatprincipu ievērošanai, audzēkņus vajadzētu vairāk iesaistīt sporta aktivitātēs, piemēram, ļaujot papildus obligātajām sporta stundām skolās pieejamo inventāru izmantot arī pēc stundām.

Šobrīd VM izstrādā veselība vecināšanas vadlīnijas pašvaldībām, kurās daļa rekomendāciju attieksies uz pašvaldību un to izglītības iestāžu sadarbību bērnu un jauniešu veselības vecināšanā, norāda Arāja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form