Bārzdiņš: pienākums izrakstīt lētākas zāles neierobežo ārstu profesionālo brīvību
Foto: LETA

Lai pacientiem nebūtu jāpārmaksā par medikamentiem, Veselības ministrija rosina ārstiem noteikt par pienākumu receptēs norādīt lētākas zāles un medicīnas ierīces, kas jau izraisīja ārstu neapmierinātību. Veselības ministrs Juris Bārdziņš noliedz, ka šī iecere ierobežos ārstu profesionālo brīvību, informēja VM.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VM virza apstiprināšanai Ministru kabinetā grozījumus noteikumos par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes kompensēšanas kārtību. Projekts paredz, ka ārstam, pirmo reizi pacientam izrakstot valsts kompensētos medikamentus un medicīniskās ierīces, kurām ir pieejamas līdzvērtīgas efektivitātes zāles un ierīces, ir pienākums norādīt lētākās jeb references zāles vai ierīces.

Ja pacienta ārstēšanā ar šīm zālēm vai ierīcēm tiek panākts vēlamais ārstnieciskais efekts, arī turpmāk ārsts izraksta lētākās valsts apmaksātās zāles un medicīniskās ierīces. Savukārt, ja ārsts pamatoti uzskata, ka nepieciešams zāles nomainīt, lai uzlabotu ārstēšanas rezultātus, pacienta medicīniskajā kartē viņam būs jānorāda atbilstošs pamatojums, par to ziņojot Zāļu valsts aģentūrai saskaņā ar noteikto kārtību.

Vienlaikus pacientam tiek saglabāta izvēles brīvība, vienojoties ar ārstu, saņemt dārgākus medikamentus un medicīniskās ierīces, atsakoties no valsts kompensācijas. Tas savukārt ļaus citiem pacientiem, kuriem valsts kompensācija ir ļoti būtiska, nodrošināt nepieciešamās zāles un ierīces lielākā apmērā.

"Pienākums pirmo reizi pacientam nozīmēt izmaksu efektīvāko – references – kompensējamo medikamentu no līdzvērtīgas efektivitātes zālēm, pirmkārt, ir vērsts uz pacientu interešu aizstāvību, un vienlaikus nekādā veidā neierobežo ārstu profesionālo brīvību, par ko sākotnēji varētu rasties bažas," norāda Bārzdiņš. "Šādus grozījumus šobrīd neatbalsta Latvijas Ārstu biedrība, tomēr vēlos norādīt, ka pacientu tiesību aizstāvēšana – ārstēties nepārmaksājot par medikamentiem, kas tiek kompensēti no nodokļu maksātāju naudas, nav iejaukšanās ārstu profesionālajā darbībā un atbildības jomā," pauž ministrs.

Saskaņā ar VM rīcībā esošajiem datiem, jau šobrīd aptuveni ceturtā daļa ģimenes ārstu pirmreizēji pacientiem izraksta lētākus alternatīvus medikamentus, tādējādi ļaujot pacientiem zālēm tērēt mazāk naudas.

Tāpat Veselības ministrijas iesniegtajos grozījumos Ministru kabineta noteikumos tiek precizēti nosacījumi par pienākumu aptiekām nodrošināt lētāko kompensējamo medikamentu un medicīnas ierīču pieejamību un Veselības inspekcijas kontroli pār šo noteikumu izpildi.

Plānots, ka VM izstrādātie grozījumus noteikumos ceturtdien izsludinās Valsts sekretāru sanāksmē, pēc tam tie jāapstiprina valdībā.

Jau ziņots - lai arī pēdējos gados pacienti valstij vidēji kļūst ar katru gadu "lētāki" - ienākot ģeneriskajiem medikamentiem, zāļu izmaksas samazinās, VM iestādes, iepazīstoties ar pērnā gada datiem, konstatēja, ka atsevišķās diagnožu grupās pacienti valstij joprojām izmaksā dārgāk. Veselības ekonomikas centrs (VEC) savukārt norāda uz sitienu arī pa pacienta maciņu saistībā ar asinsspiediena ietekmēšanas zālēm.

No kopējā šo zāļu patēriņa 78% ir dārgie oriģinālie medikamenti, kuriem aptiekas cena ir 6,72 lati. Attiecīgi tikai 22 % pacientu lietojuši lētās - ģeneriskās zāles, no kurām pašas lētākās maksāja Ls 3,77. Pērnā gada beigās virknei sirds asinsvadu slimību samazināja līdzmaksājumu, valsts apmaksā 75% nevis 50%.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form