Bērni pie gultām slimnīcā 'Ainaži' sieti pretlikumīgi, atzīst ārsts
Foto: LETA

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" pacientu fiksēšana notikusi pretlikumīgi, trešdien preses konferencē atzina slimnīcas valdes locekļa pienākumu izpildītājs Jānis Buģins.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņš norādīja, ka pacientu fiksēšanu drīkst noteikt tikai ārsts, kaut arī "Ainažos" šī ārstniecības metode tika piemērota pat laikā, kad ārsts nav bijis slimnīcā. Tāpat par katru fiksēšanas gadījumu jāinformē pacienta likumiskais aizbildnis, kā arī fiksēšanu nedrīkst veikt citu pacientu klātbūtnē, tomēr visi šie pārkāpumi slimnīcā novēroti.

Pēc Buģina paustā, fiksēšana nav laba un ir novecojusi ārstniecības metode, turklāt to pavisam noteikti nedrīkstot izmantot kā soda mēru. Fiksēšanas piemērošana ir galējs līdzeklis, par kuru ir noteikta stingra kārtība - ik pēc 10 minūtēm jāveic ieraksti par pacienta stāvokli fiksēšanas laikā, process nedrīkst būt ilgāks par stundu, kā arī jābūt izstrādātam fiksēšanas rakstam.

Buģins norādīja, ka vadība māsas un ārsta palīgus nebija informējusi par fiksācijas piemērošanas nosacījumiem, tomēr patlaban "Ainažos" viss tiekot veikts atbilstoši likumam.

Veselības inspekcijas (VI) direktore Indra Dreika norādīja, ka slimnīcā konstatēta gan neatbilstoša veselības aprūpe, gan trūkumi dokumentācijā, gan arī normatīvo aktu neievērošana, fiksējot pacientus.

Dreika uzsvēra, ka slimnīcā nav ārstu, turklāt bērnu psihiatrs slimnīcā strādā tikai divas dienas nedēļā, turklāt šajā darba laikā paralēli viņš sniedza arī maksas pakalpojumus. Tāpat neesot nodrošināta ārsta klātbūtne slimnīcā 24 stundas diennaktī.

Arī dokumentācija "Ainažos" ir neatbilstoša normatīvo aktu prasībām, kas, pēc Dreikas paustā, saistīts arī ārstu lielo trūkumu. Tāpat pacientiem nav izveidoti ārstniecības plāni. Kopš pārkāpumu konstatēšanas gan dokumentācijas noformēšanā vērojams liels progress, piebilda Dreika.

Arī, runājot par pacientu fiksāciju, Dreika uzsvēra, ka šī ārstniecības metode izmantojama tikai galējas nepieciešamības gadījumā, tomēr slimnīcā šīs metodes lietošana nav noformēta, pamatota un kontrolēta normatīvos noteiktajā kārtībā. Neesot arī ierakstu, ka bērna veselības stāvoklis fiksēšanas laikā būtu pārbaudīts ik pēc desmit minūtēm.

Saistībā ar šiem pārkāpumiem VI noformējusi kontroles aktu un ierosinājusi administratīvo pārkāpumu lietu, kā arī ziņojusi par pārkāpumiem VM.

Pēc Dreikas teiktā, inspekcija turpinās pārbaudi, lai kontrolētu valsts pakalpojumu kvalitāti, kā arī pārbaudīs līguma par valsts veselības pakalpojumu izpildi par vismaz par diviem gadiem - 2016. un 2017.gadu. Tāpat VI plāno laika grafiku, lai pārbaudītu visas psihoneiroloģiskās struktūras Latvijā.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško ministrijas vārdā atvainojās bērniem un vecākiem par to, ka viņiem nācies piedzīvot šo "nepieņemamo situāciju", un norādīja, ka ministrijai nav pieņemams notiekošais, un patlaban esot veikti būtiskākie soļi situācijas uzlabošanai.

Uz jautājumu, vai ministrijai arī nevajadzētu uzņemties daļu atbildības, Mūrmane-Ubraško norādīja, ka, atvainojoties par notikušo un mēģinot risināt situāciju, VM daļēji uzņemas atbildību par notikušo.

Kā ziņots, arī VM valsts sekretārs Aivars Lapiņš pirmdien žurnālistiem sacīja, ka pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. Viņš norādīja, ka tiek runāts par pārkāpumiem fiksācijas ilgumā un pārtraukumu apmērā.

Lapiņš norādīja, ka patlaban Veselības inspekcijai dots uzdevums veikt papildu pārbaudes citās psihoneirloģiskajās slimnīcās, īpaši koncentrējoties uz tiem pakalpojumiem, kas tiek sniegti bērniem.

Slimnīcas "Ainaži" valdes locekle Ilona Balode uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta. Slimnīcas darbības nodrošināšanai tās valdē uz laiku iecelts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins, kuram uzdots iepazīties ar situāciju.

Balode atzīst, ka pacientu fiksēšana pie gultām ir notikusi, taču nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās prasības.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ainaži Veselības inspekcija Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form