Bērni un pusaudži Bruknas muižā nestrādā, secina Valsts darba inspekcija
Foto: DELFI

Valsts darba inspekcija (VDI) iepriekš ir saņēmusi informāciju par Bauskas novada Bruknas "Kalna svētību kopienu", tāpēc tās inspektori devušies turp veikt pārbaudi, portāls "Delfi" uzzināja VDI.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Sākotnēji bija saņemta informācija par to, ka tur tiek nodarbināti baznīcas atjaunošanas darbos cilvēki bez darba līgumiem. Tā kā "Kalna svētību kopiena" ir sabiedriska organizācija, tad tie cilvēki tur strādā brīvprātīgi, līdz ar to nekādu darba līgumu kā tādu viņiem nevar būt, jo viņi brīvprātīgi tajā brīdī devušies atjaunot to baznīcu – tāpēc tāds pārkāpums kā darba līguma neesamība arī nevarēja tikt konstatēts," portālam "Delfi" teica VDI pārstāve Ilze Kalniņa.

"Mūsu inspektori informēja darbiniekus un darbu iniciatorus par to, kādiem jābūt apstākļiem, lai viņi strādātu droši, un viņiem nenotiktu kāda nelaime darbā," sacīja Kalniņa.

"Mūsu kolēģi ir nupat atgriezušies no apsekojuma Bruknas muižā, un sākotnējā informācija ir, ka bērni un pusaudži tur nestrādā, tur strādā tikai pieaugušie. Viņi strādā brīvprātīgi, un, aptaujājot tos cilvēkus, kas tur šajā brīdī strādā – viņi nesūdzas par darba apstākļiem," sacīja Kalniņa.

Mediņu gan VDI neesot izdevies satikt, tāpēc process turpināsies, jo "ir jāsaprot, kāds ir Mediņa kunga viedoklis," sacīja Kalniņa.

Nākamās nedēļas sākumā VDI pārbaudi Bruknā turpināšot.

Jau vēstīts, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroju Bruknas "Kalna svētību kopienā" fiksējusi bērnu tiesību pārkāpumus, liecina VBTAI mājas lapā publiskotā informācija.

Portālam "Delfi" līdz šim nav izdevies sazināties ar Bruknas kopienas vadītāju priesteri Andreju Mediņu.

Valsts policijas (VP) un VBTAI pārstāvji ceturtdien apmeklēja arī Kalna svētību kopienas izveidoto Bārbeles Zēnu pamatskolu "Saknes un spārni".

Iestādes direktore Ilona Blūma apstiprināja, ka abu iestāžu darbinieki bija ieradušies iestādē, taču plašākus komentārus aicināja jautāt policijai un VBTAI.

Aģentūrai LETA Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) iepriekš apliecināja, ka Bārbeles Zēnu pamatskola "Saknes un spārni" ir akreditēta izglītības iestāde, kura īsteno akreditētu pamatizglītības pirmā posma programmu. IKVD no 2018.-2020.gadam sūdzības par minētās izglītības iestādes darbību nav saņemtas.

Tāpat jau vēstīts, ka Bruknas kopienā sākotnējā pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 20. augustā VBTAI un Tiesībsarga birojs veica atkārtotu pārbaudi.

Sākotnējās pārbaudes laikā kopienas vadītājs nevarēja precīzi nosaukt kopienā esošo bērnu skaitu, kā arī izvairījās sniegt informāciju par bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un uzrādīt dokumentus, kas pamatotu, kādēļ bērni nodoti viņa aprūpē.

Tika konstatēts, ka nepilngadīgie, kas uzturas Bruknas muižā, tiek nodarbināti lauku darbos nesamērīgi ilgi, bet gadījumā, ja bērns nav izpildījis noteikto dienas normu, darbs turpinās arī nakts stundās. Pārkāpumu gadījumā viens no soda veidiem ir pārtikas devu ierobežošana - bērni spiesti pārtikt no maizes un ūdens.

Ņemot vērā, ka nepilngadīgajiem nav iespēju saņemt medicīnisko palīdzību, ja tā ir nepieciešama, VBTAI arī saņemta informācija par gadījumiem, kad bērni, strādājot uz lauka karstumā, ilgo darba stundu un ūdens trūkuma dēļ ir jutušies fiziski slikti vai pat zaudējuši samaņu.

Saņemtas ziņas arī par vairākām fiziskas un emocionālas vardarbības epizodēm. Par papildu risku bērniem uzskatāms arī apstāklis, ka viņi kopienā ikdienā uzturas kopā ar pilngadīgām personām, kuras iepriekš sodītas par dažādiem noziegumiem, kā arī cilvēkiem ar dažādām atkarību problēmām.

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai VP, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai.

"Delfi" jau rakstīja, ka izskanējušie pārkāpumi ir satraucoši, taču Latvijas Romas Katoļu baznīcas Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, kura pārraudzībā ir Bruknas kopiena, kurā VBTAI kopā ar tiesībsarga biroju fiksējusi bērnu tiesību pārkāpumus, nevar iedomāties, ka priesteris Andrejs Mediņš "tagad bez maizes un ūdens turēja bērnu un lika viņam strādāt visu dienu 12 stundas – tie taču ir koncentrācijas nometnes apstākļi".

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bruknas lieta Bērni Izglītība Jelgava Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form