Ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) valsts birojs bīstamo atkritumu apglabāšanas poligonu, pret kura izvietošanu savā teritorijā vairākkārt protestējuši olainieši, iesaka būvēt Dobeles rajona Zebrenes pagastā, jo pašvaldības piedāvātās teritorijas ģeoloģiskā uzbūve vislabāk atbilst poligona prasībām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Bīstamos atkritumus iesaka glabāt Zebrenē

Par to informēja IVN biroja vadītājs Jānis Avotiņš. Viņš pavēstīja, ka IVN noslēguma ziņojumā birojs neiesaka izvietot poligonu Rīgas rajona Olaines un Kuldīgas rajona Rudbāržu pagasta piedāvātajās vietās, kur ģeoloģiski hidroģeoloģiskie apstākļi ir mazāk piemēroti bīstamo atkritumu apglabāšanas poligona ierīkošanai.

Zebrenes pagasts, pēc IVN biroja slēdziena, ir vispiemērotākā vieta no teritorijas ģeoloģiskās uzbūves viedokļa, kas pat varbūtēja krātuves izolējošā slāņa bojājuma gadījumā izslēdz pazemes ūdeņu piesārņošanas iespējas.

Tomēr IVN ziņojumam ir tikai rekomendējoša loma, un pēc triju pašvaldību viedokļa saņemšanas par poligona atrašanās vietu lems Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas valdībai piedāvās vienu no teritorijām, skaidroja Avotiņš. "Mēs rekomendējam Zebreni, bet mēs neesam aizlieguši pārējās vietas," viņš sacīja. Pirmdien Avotiņš kopā ar vides ministru Vladimiru Makarovu atrodas Zebrenē, kur pašvaldības vadībai iesnieguši IVN ziņojumu.

Zebrenes pagasta padomes priekšsēdētājs Valdis Andiņš sacīja, ka pašvaldība 15.augusta padomes sēdē lems par iespēju ļaut būvēt poligonu savā teritorijā. Viņš norādīja, ka pašvaldība pirms kāda laika aptaujājusi iedzīvotājus par poligona būvi Zebrenē un lielākā daļa iedzīvotāju bijuši par šo projektu.

Plānotajā poligonā 20 gadu laikā nepilnu piecu hektāru platībā paredzēts izvietot līdz 180 000 tonnu cieto bīstamo atkritumu (9000 tonnu gadā). Atkritumu poligonu plānots veidot kā mūsdienu nepieciešamajām vides aizsardzības prasībām atbilstošu inženiertehnisku būvi ar dubultu krātuves pamatnes un iekšējo sienu izolāciju. Atkritumus paredzēts apglabāt iepakotā veidā slāņos, tos regulāri pārsedzot ar iertu materiālu. Poligonā paredzēta infiltrāta savākšana un attīrīšana, tādējādi novēršot piesārņotu ūdeņu noplūšanas un pazemes ūdeņu piesārņošanas iespējas. Pēc poligona slēgšanas tā teritorija tiks rekultivēta.

Iecerētais poligons paredzēts tikai cietiem stabilizētiem atkritumiem. Tajā neapglabās šķidros atkritumus, eksplozīvus vai radioaktīvus atkritumus, kā arī infekciozus veselības aprūpes atkritumus, kam nepieciešami citi utilizācijas veidi. Jāatgādina, ka pret poligona būvēšanu vairākkārt protestējuši Olaines pagasta iedzīvotāji.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form