Foto: LETA
Brīvības pieminekļa bronzas informācijas zīmju izveide uzticēta tēlniekam Kārlim Alainim, pastāstīja Rīgas pašvaldības aģentūras "Rīgas pieminekļu aģentūra" (RPA) Sabiedrisko pieminekļu nodaļas vadītāja Mārīte Šenberga.

Viņa skaidroja, ka 7.jūlijā noslēdzās iepirkumu konkurss par iespēju izgatavot un uzstādīt bronzas informācijas zīmes. Šajā konkursā nepieteicās neviens pretendents, tādēļ RPA bija tiesīga uzaicināt kādu, kas varētu iecerētos darbus veikt. Šo darbu īstenošanai tika uzaicināts tēlnieks Kārlis Alainis.

Šenberga pastāstīja, ka Latvijas Mākslas akadēmijas docētājs Alainis ir pieredzes bagāts tēlnieks, kas strādā ar dažādiem materiāliem - granītu, ģipsi, betonu, alumīniju, bronzu un vairākiem citiem materiālu veidiem. Šenberga uzsvēra, ka Alainis arī agrāk ir strādājis pie vairāku pilsētas pieminekļu veidošanas, piemēram, pie pieminekļa 6.Rīgas kājnieku pulka karavīriem Sudrabkalniņā. Alainis pieminekļa kompleksā kalis bronzas plāksni ar kritušo karavīru vārdiem.

Šenberga pastāstīja, ka līgums ar Alaini tiks slēgts iespējami drīz, visticamākais, ka tas varētu notikt šīs nedēļas laikā. Viņa atklāja, ka līgums jāslēdz pēc iespējas ātrāk, jo tas ir saistīts ar augsto projekta sarežģītības pakāpi un darba specifiku, kādēļ darbu izpildei jāparedz vairāk laika. Šenberga uzsvēra, ka RPA iecere ir līdz šī gada beigām uzstādīt informācijas zīmes, tādēļ līdz ar to ar darbu sākšanu un izpildes procesu kavēties nedrīkst.

Jau tika ziņots, ka RPA ir iecerējusi Brīvības pieminekļa pakājē uzstādīt trīs informācijas zīmes no bronzas. RPA iecere paredz, ka tiks izveidotas un uzstādītas trīs ovālas formas informācijas zīmes, kurās četrās valodās - latviski, angliski, krieviski un vāciski -, pārdalot ovālās formas laukumu četros sektoros, būs uzrakstīts informatīvs teksts, minot pieminekļa finansējuma avotu, kā arī nosaucot pieminekļa autoru, arhitektu un atklāšanas gadu.

Informācijas zīmju projekta autors ir SIA "Arhitektu birojs Vecumnieks&Bērziņi". Pēc biroja izstrādātajām skicēm un maketa projekta, tēlniekam būs jāizstrādā un jāuzstāda bronzas informācijas zīmes, kuras būs izvietotas ne tikai pieminekļa priekšpusē - pa labi un pa kreisi no simetrijas ass līdzās ietvei, bet arī tā aizmugurē iepretim kāpnēm. Katru no zīmēm plānots iestrādāt laukuma asfaltbetona seguma līmenī, ap plākšņu ovāla perimetru veidojot kalta bruģakmens ietvaru no melniem un tumši pelēkiem mazizmēra akmeņiem.

Bronzas informācijas zīmju izgatavošanai atvēlēti 23 000 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!