Būtiņģes naftas noplūde: VVD norāda uz sliktajiem laika apstākļiem; Jūras spēki gatavojas savākšanas darbiem
Foto: DELFI.lt

Pašreizējos un tuvākajās dienās paredzamajos laika apstākļos ar viļņu augstumu jūrā (apmēram divi metri) nav iespējama no Būtiņģes termināļa Lietuvā nplūdušā naftas piesārņojuma savākšana vai norobežošana ar bonām, portālu "Delfi" informēja Valsts vides dienests (VVD). Tomēr Jūras spēki vēlāk izplatītā paziņojumā norāda, ka mēģinās veikt naftas savākšanas darbus, lai gan laika apstākļi ir nelabvēlīgi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Saskaņā ar Valsts vides dienesta (VVD) rīcībā esošo informāciju pirmdien, 2020. gada 28. decembrī, Lietuvā no uzņēmuma "Orlen Lietuva" piederošā Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūdusi no 1-2 tonnas jēlnaftas, atvienojoties termināļa cauruļvadam, pa kuru iepriekš tikusi sūknēta nafta. Noplūdušās naftas plankums jūrā ir aptuveni 3,7 km garš un 100 m plats, kas vēja un straumju ietekmē no Lietuvas ir nokļuvis Latvijā un virzās paralēli piekrastei 7 km attālumā no krasta.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienesta (Krasta apsardzes dienests) veiktā naftas plankuma dreifa modelēšanas prognoze liecina, ka, ņemot vērā laika apstākļus, vēja un straumju virzienu, tuvākajās piecas diennaktīs naftas piesārņojums virzīsies gar Latvijas piekrasti apmēram līdz Ziemupei un tiks ienests tālāk jūrā. Šobrīd ir grūti noteikt vai un kāds daudzums no noplūdušās naftas nokļūs Latvijas piekrastē. Pašreizējos un tuvākajās dienās paredzamajos laika apstākļos ar viļņu augstumu jūrā ~ 2 m nav iespējama piesārņojuma savākšana vai norobežošana ar bonām.

VVD sadarbībā ar Krasta apsardzes dienestu strādā, lai noteiktu Latvijas teritorijā nonākušā naftas piesārņojuma apjomu. Pēc faktu noskaidrošanas VVD gatavos prasību piesārņotājam par videi nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu.

Savukārt Jūras spēku sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Veita portālu "Delfi" informēja, ka Jūras spēki varētu tomēr veikt naftas savākšanas darbus.

Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs (MRCC Rīga) pēc informācijas saņemšanas par naftas noplūdi norīkoja patruļkuģi P-08 "Jelgava" doties uz Latvijas un Lietuvas jūras robežu, lai novērotu situāciju saistībā ar naftas noplūdi Lietuvā.

Ņemot vērā, ka naftas piesārņojums jau sasniedzis Latvijas teritoriālos ūdeņus, MRCC Rīga ir norīkojis Patruļkuģu eskadras krasta apsardzes kuģim KA-14 "Astra" un Jūras incidentu novēršanas vienību doties uz notikuma vietu un rīt no rīta sākt noplūdušās naftas savākšanas darbus.

Šobrīd MRCC Rīga kopā ar Valsts vides dienestu strādā, lai noteiktu no Butiņģes termināļa Baltijas jūrā Latvijas ūdeņos nonākušā naftas piesārņojuma apjomu.

Šis ir trešais gadījums, kopš Būtiņģes naftas termināla darbības sākuma 1999.gada rudenī, kad noplūdusī nafta ir nonākusi Latvijas teritorijā.

Būtiņģes naftas termināla peldošā platforma atrodas 1,3 km no Lietuvas-Latvijas robežas un 7,3 kilometrus no krasta.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts vides dienests
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form