Būvnieki: dzesēšanas iekārtu Austrumu slimnīca sabojājusi, to nepareizi ekspluatējot
Foto: DELFI

Gaisa dzesēšanas iekārta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes (RAKUS) daudzfunkcionālajā operāciju blokā sabojāta, slimnīcas darbiniekiem to nepareizi ekspluatējot, turklāt, neraugoties uz būvfirmas "Re&Re" vairākkārtīgiem aicinājumiem nekavējoties iekārtu remontēt, kamēr tā nav neatgriezeniski sabojāta, uzņēmuma darbiniekiem pieeja iekārtai ir liegta, skaidroja "Re&Re" pārstāve Iveta Stepanova.

Viņa informēja, ka 2014. gada 10. oktobrī starp RAKUS un "Re&Re" tika parakstīts darbu pieņemšanas-nodošanas akts, savukārt ekspluatācijā objekts tika nodots 2014. gada 29. decembrī. Objektā ir uzstādīta daudzpakāpju kompresijas iekārta, kas tās lietotājam - RAKUS - jāuzrauga un jāekspluatē saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem.

Līdz objekta nodošanai ekspluatācijā, 2014. gada 5. un 6. novembrī "Re&Re" organizēja pilnu RAKUS personāla instruktāžu un apmācību, kā arī iesniedza inženiertehnisko sistēmu ekspluatācijas noteikumus. "Re&Re" nav pārliecības, vai RAKUS no savas puses nodrošināja sertificētu speciālistu iekārtas uzraudzībai un korektai ekspluatācijai.

Šā gada 9. maijā "Re&Re" pārstāvis saņēma informāciju no RAKUS pārstāvja, ka ir konstatēti iekārtas darbības traucējumi. Objekta apskatē 10. maijā, kurā piedalījās gan iekārtu ražotāju, gan uzstādītāju, gan arī pašas RAKUS pārstāvji, tika secināts un dokumentāli fiksēts, ka iekārtas ekspluatācija ir tikusi veikta pretēji saņemtajām instrukcijām. Piemēram, iekārtas sūkņi tikuši darbināti pie mīnus grādu temperatūras, kas izraisīja iekārtas bojājumus, siltuma atgūšanas sistēmā nav bijis spiediena. Iekārtas darbība uzsākta, neveicot pirmsdarbības pārbaudes, kuru veikšanas rezultātā tiktu savlaicīgi identificēti bojājumi un iekārtu netiktu darbināta līdz šo bojājumu novēršanai, skaidro būvnieki.

Vēl viena iekārtas pārbaude notikusi 12. maijā, un tajā konstatēts, ka nav pieejams iekārtas apkalpošanas žurnāls, iekārtas displejs nedarbojas, ūdens klātbūtne freona sistēmā un citi bojājumi.

"Izvērtējot 10. un 12. maija pārbaudes, var secināt, ka neprasmīgas iekārtas un sistēmas lietošanas, darbināšanas bez pārbaudēm un bez reģistrētas apkalpošanas rezultātā ir radīti nopietni bojājumi iekārtai, kuras kopējās izmaksas ir vairāk nekā 100 000 eiro," uzsvēra Stepanova.

Pretēji RAKUS pārmetumiem, "Re&Re" nekavējoties bija gatavs palīdzēt risināt radušos situāciju, bet šie bojājumi nav radušies būvnieka darbības vai bezdarbības rezultātā, norādīja uzņēmuma pārstāve.

Jūnija sākumā "Re&Re" pārstāvji lūguši atkārtotu tikšanos ar RAKUS pārstāvjiem, kā arī pieaicinātiem ekspertiem, lai apsekotu iekārtu, tomēr šo tikšanos RAKUS atcēlusi.

Stepanova informēja, ka kopš 9. maija, kad ir saņemta pirmā informācija no RAKUS par iekārtas darbības traucējumiem, "Re&Re" speciālisti ir vairākkārt gan mutiski, gan rakstveidā informējuši RAKUS, ka nekavējoties ir jāveic iekārtas bojājumu novēršana, pretējā gadījumā tā var tikt sabojāta neatgriezeniski. Līdz šim "Re&Re" ierosinātā iekārtas apskate nav notikusi, nekādi remontdarbi netiek veikti, norādīja Stepanova.

"Re&Re" norāda, ka, jo ilgāk tiks novilcināts iekārtas remonts, jo lielāks - neatgriezenisks - bojājums var rasties. Iekārtas kompresoros freona vietā ir ūdens, kas turpina neatgriezeniski bojāt šīs iekārtas.

"Noraidām RAKUS apgalvojumu, ka "Re&Re" neveic nekādas darbības, lai atjaunotu iekārtas darba spējas un norobežojas no problēmas risināšanas. Tieši pretēji - "Re&Re" ir aktīvi iesaistījies problēmas risināšanā, nekavējoties nodrošinot RAKUS ar nepieciešamajiem inženiertehniskajiem speciālistiem un sniedzot nepieciešamās tehniskās konsultācijas. Kopš 12.maija, kad notika otrā iekārtu pārbaude, "Re&Re" speciālistiem ir liegta pieeja iekārtai," uzver Stepanova.

Viņa piebilda, ka 9. augustā būs oficiāls ekspertīzes slēdziens, ko ir veicis Latvijas siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienības neatkarīgais eksperts inženierzinātņu doktors Visvaldis Vrubļevskis.

"Šodien, 3. augustā esam saņēmuši informāciju, ka apdrošināšanas kompānija "BTA Baltic Insurance Company" ir atteikusi RAKUS izmaksāt apdrošināšanas atlīdzību, konstatējot, ka bojājumi ir radušies nepareizas ekspluatācijas dēļ," piebilda Stepanova.

Jau ziņots, ka šogad janvāra beigās atklāto RAKUS daudzfunkcionālu operāciju bloku piemeklējušas nedienas, jo pavasarī no ierindas izgājusi gaisa dzesēšanas iekārta, kas joprojām nav savestas kārtībā, tādējādi ķirurgiem un ārstiem neļaujot savus darba pienākumus veikt normālos apstākļos, vēsta "Latvijas Avīze".

Source

LETA

Tags

Austrumu klīniskā universitātes slimnīca
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form