Čakša apstiprina Lietuvas dienestu veiktu pratināšanu, tomēr detaļās neieslīgst
Foto: LETA

Lietuvas dienesti lietā par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā ir nopratinājuši arī Latvijas veselības ministri Andu Čakšu (ZZS), atzina amatpersona.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Čakša skaidroja, ka pratināšana saistīta ar izmeklēšanu, kas notiek Lietuvā. "Lietuvieši izzina situāciju, tagad arī iztaujā Latvijas pusi," viņa norādīja.

Pēc viņas paustā, pratināšanā klāt esot bijuši gan Latvijas, gan Lietuvas dienestu pārstāvji. "Es saprotu, ka abām valstīm ir ļoti laba sadarbība šajā korupcijas apkarošanas lietā [..]," uzsvēra ministre.

Savu pratināšanu Čakša saista ar to, ka Latvijas Valsts asinsdonoru centrs (VADC) ir tiešā viņas pārraudzībā.

Ministre gan nezināja teikt, kas vadīja VADC ar izmeklēšanu saistītajā laikā.

Amatpersona arī norādīja, ka visi lūgtie dokumenti Lietuvas pusei tika iesniegti, kratīšanas neesot notikušas.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Latvijā nesaskata nekādas dīvainas darbības attiecībā uz asins plazmas savākšanu. Pēc viņas paustā, VADC ir veicis daudz iekšēju darbu, lai asins drošības, plazmas sagatavošanas un citi procesi būtu caurspīdīgi.

Sīkāk ministre notikušo pratināšanu nekomentēja.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) apliecināja, ka birojs nav procesa virzītājs, līdz ar to KNAB nav tiesīgs komentēt Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta veiktās izmeklēšanas darbības. KNAB gan sniedza atbalstu kaimiņvalsts partnerdienestam tiesiskās palīdzības lūguma ietvaros.

Papildus KNAB informēja, ka birojā nav sākts kriminālprocess par Veselības ministrijas un VADC iespējamiem koruptīviem noziegumiem saistībā ar asins plazmas savākšanu.

Jau ziņots, ka Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT), kas veic pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, paziņojis, ka pagājušajā nedēļā veicis procesuālas darbības arī Latvijā.

Lietuvas izmeklētāji Latvijā kā lieciniekus nopratinājuši Veselības ministrijas un VADC darbiniekus un ieguvuši izmeklēšanai būtiskus dokumentus.

Kā norādīts STT paziņojumā, tiesībsargāšanas iestādēm ir pamatotas aizdomas, ka bijusī Lietuvas Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Joana Bikulčiene, kompānijas "Solis Tribus" akcionārs Antans Petrošus un tās vadītāja Rūta Stankevičiene, darbojoties līdzzinātāju grupā, centušies pārņemt un monopolizēt asins plazmas savākšanu ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā. Tādējādi mēģināts diskriminēt un atvirzīt malā Lietuvas, Latvijas un citus ārvalstu saimnieciskos subjektus, kas varēja vai būtu varējuši godīgi konkurēt asins plazmas savākšanas un uzglabāšanas jomā.

Šajā pirmstiesas izmeklēšanā aizdomās turēto statuss noteikts trim personām. Bijusī Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Bikulčiene tiek turēta aizdomās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, tirgošanos ar ietekmi un darbošanos grupā, organizējot un veicinot nelicenzētu liela apmēra komercdarbību un profesionālo darbību. Pati bijusī Nacionālā asins centra vadītāja apsūdzības noliedz.

Abas pārējās personas tiek turētas aizdomās par kūdīšanu un palīdzēšanu ļaunprātīgi izmantot amata pilnvaras, kā arī par tirgošanos ar ietekmi un liela apmēra nelicenzētu komerciālo un profesionālo darbību.

Bikulčiene aprīlī pēc pašas vēlēšanās tika atbrīvota no Nacionālā asins centra vadītājas amata, bet neilgi pirms tam lēmumu uz trim mēnešiem viņu no tā atstādināt pēc prokuratūras lūguma bija pieņēmusi arī tiesa. Izmeklēšanas sākumposmā tiesa viņai uz divām nedēļām bija noteikusi apcietinājumu, bet vēlāk viņai tika noteikts mājas arests.

Kā Bikulčiene aprīlī izteicās ziņu portāla "15min.lt" konferencē, cita starpā viņa tiek apsūdzēta, ka centusies ietekmēt un lūgusi ietekmēt Latvijas veselības ministri un Latvijas asinsdonoru centra direktori.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KNAB Lietuva Valsts asinsdonoru centrs Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form