Ceļošana uz ES vīzu režīmā kļūs vienkāršāka
Foto: F64

Eiropas Komisija (EK) ierosina Šengenas vīzu procesa digitalizāciju: tiks aizstāta vīzas uzlīme un ieviesta iespēja iesniegt vīzas pieteikumus tiešsaistē, izmantojot Eiropas tiešsaistes vīzu platformu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunajā Migrācijas un patvēruma paktā ir izvirzīts mērķis līdz 2025. gadam pilnībā digitalizēt vīzu procedūras. Tā ir iespēja efektīvi uzlabot vīzu pieteikumu procesu, samazinot izmaksas un slogu dalībvalstīm, kā arī pieteikumu iesniedzējiem, vienlaikus uzlabojot Šengenas zonas drošību.

"Mūsdienīgam vīzu procesam ir izšķiroša nozīme, lai atvieglotu ceļošanu uz ES tūrisma un uzņēmējdarbības nolūkos. Puse no ceļotājiem, kas ierodas ES ar Šengenas vīzu, uzskata, ka vīzas saņemšana ir apgrūtinoša, bet vienai trešdaļai ceļotāju ir jāmēro liels attālums, lai iesniegtu vīzas pieteikumu. Ir pienācis laiks ES nodrošināt ātru, drošu un tīmeklī balstītu ES vīzu pieteikumu platformu 102 trešo valstu pilsoņiem, kuriem ieceļošanai ES ir vajadzīga īstermiņa vīza," skaidro Iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone.

Vairākas dalībvalstis ir veikušas pasākumus, lai rastu iespēju iesniegt vīzu pieteikumus tiešsaistē, taču šajā jomā valstu veikumā ir vērojamas atšķirības. Tikai dažas valstis piedāvā iespēju maksāt tiešsaistē. Šīs procedūras izrādījās problemātiskas arī Covid-19 pandēmijas laikā, kad pieteikuma iesniedzēji vairs nevarēja brīvi doties uz konsulātiem, lai pieteiktos vīzas saņemšanai.

Vīzu pieteikumu procedūru saskaņošana un apvienošana Šengenas zonā palīdzēs izvairīties no tā sauktās vīzu izdevīgākas iegādes, ko veic pieteikuma iesniedzēji, kuriem var rasties vēlme iesniegt pieteikumu Šengenas valstī, kas piedāvā ātrāku vīzu pieteikumu apstrādi nekā valsts, kura faktiski ir viņu galamērķis. Vīzu procesa digitalizācija arī samazinās drošības risku, ko rada fiziskas vīzas uzlīmes, kuras joprojām varētu būt pakļautas viltošanai, krāpšanai un zādzībām. Šodien iesniegtais priekšlikums atbilst arī vispārējai ES pieejai veicināt sabiedrisko pakalpojumu modernizāciju un digitalizāciju.

Digitalizācija vienkāršos Šengenas vīzas pieprasīšanu un pati vīza būs drošāka.
• Vīzas pieteikuma iesniedzēji varēs pieteikties vīzai tiešsaistē, tostarp samaksāt vīzas nodevu, izmantojot vienotu ES platformu, neatkarīgi no Šengenas valsts, kuru viņi vēlas apmeklēt.
• Platforma automātiski noteiks, kura Šengenas valsts ir atbildīga par pieteikuma izskatīšanu, jo īpaši, ja pieteikuma iesniedzējs plāno apmeklēt vairākas Šengenas valstis.
• Platforma pieteikuma iesniedzējiem sniegs atjauninātu informāciju par Šengenas īstermiņa vīzām, kā arī visu nepieciešamo informāciju par prasībām un procedūrām (piemēram, apliecinošajiem dokumentiem, vīzas nodevu vai apmeklējuma nepieciešamību biometrisko identifikatoru iegūšanai).
• Ierašanās konsulātā būtu obligāta tikai pirmreizējiem pieteikuma iesniedzējiem biometrisko identifikatoru iegūšanai, pieteikuma iesniedzējiem, kuru biometriskie dati vairs nav derīgi, vai tiem, kuriem ir jauns ceļošanas dokuments.
• Vīza ietvers mūsdienīgus drošības elementus, kas būs drošāki nekā pašreizējā vīzas uzlīme.
• Jaunā sistēma nodrošinās, ka vienmēr tiek aizsargātas pamattiesības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas Komisija 2018. gadā ierosināja grozīt Vīzu kodeksu, pieņemot vīzu politiku attiecībā uz jauniem izaicinājumiem, un uzsvēra arī to, ka ilgtermiņā ir jāvirzās uz digitālo vīzu ieviešanu.
Migrācijas un patvēruma paktā, ko Komisija ierosināja 2020. gada septembrī, ir izvirzīts mērķis līdz 2025. gadam pilnībā digitalizēt vīzu procedūru, ieviešot digitālu vīzu un iespēju iesniegt vīzas pieteikumus tiešsaistē.

Komisijas priekšlikumu tagad apspriedīs Eiropas Parlaments un Padome. Pēc tam dalībvalstīm būs pieci gadi, lai pārietu uz kopējo tiešsaistes vīzu platformu. Pamatojoties uz likumdevēju sarunu iznākumu, platformas izstrāde varētu sākties 2024. gadā un tā varētu sākt darboties 2026. gadā. Ņemot vērā piecu gadu pārejas periodu, 2031. gadā platformu varētu izmantot visas dalībvalstis.

Tags

Ceļošana Eiropas Komisija Eiropas Parlaments Migrācija Šengenas zona
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form