Cels policijas, prokuratūras un tiesu prasmes naida noziegumu atpazīšanā
Foto: Charl Folscher / cc

Lai novērstu un mazinātu neiecietību Latvijā, uzsākts projekts tiesībsargājošo iestāžu kapacitātes celšanai naida noziegumu novēršanai un apkarošanai, portālu "Delfi" informēja Sabiedrības integrācijas (SIF) fonda pārstāve Zane Jēkabsone.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

SIF sadarbībā ar Latvijas Universitāti Eiropas Komisijas programmas "Tiesības, vienlīdzība un pilsonība" ietvaros uzsāk tiesībsargājošo iestāžu kapacitātes celšanu naida noziegumu novēršanai un apkarošanai. Projekta laikā plānots celt 64 tiesnešu, advokātu, prokuroru, valsts un pašvaldības policijas darbinieku ekspertīzi naida runas un naida noziegumu identificēšanā, efektīvā izmeklēšanā un tiesību normu piemērošanā, kā arī sadarbībā ar projekta partneriem tiks izvērtēts pašreizējais tiesiskais regulējums un nepieciešamības gadījumā tiks iniciētas tiesību aktu izmaiņas atbilstoši starptautisko tiesību praksei.

Fondā norādīja, ka Latvija jau kopš neatkarības atgūšanas ir pievienojusies daudziem starptautiskiem līgumiem, kuri uzliek par pienākumu vērsties pret naida noziegumiem, tomēr Eiropas Padomes Komisija pret rasismu un neiecietību (ECRI) savos 2018. gada secinājumos attiecībā uz Latviju norāda uz daudzām naida noziegumu un naida runas apkarošanas un novēršanas problēmām, iesaka celt policijas rīcībspēju un veicināt uzticības veidošanos policijai, lai risinātu problēmu ar nepietiekamu ziņošanu par naida noziegumiem. Secinājumos arī norādīts uz nepieciešamību veikt tiesiskā regulējuma grozījumus, lai veicinātu naida runas efektīvāku identificēšanu un saukšanu pie atbildības par to. ANO Rasu diskriminācijas izskaušanas komiteja uzsver nepieciešamību uzlabot tiesisko regulējumu un nodrošināt apmācību tiesībsargājošām iestādēm, lai uzlabotu naida noziegumu identificēšanu un sodīšanu.

Lai realizētu iepriekš minēto, kā projekta pirmā aktivitāte tiks veikta pētījuma izstrāde par starptautiskajām saistībām un standartu naida noziegumu jomā, Latvijas tiesisko regulējumu un tā atbilstību starptautiskajām prasībām, kā arī Latvijas tiesu prakses naida noziegumu jomā analīzi. SIF uzdevums pētījuma ietvaros ir naida noziegumu socioloģisko un psiholoģisko aspektu izpēte.

Atbilstoši pētījuma rezultātiem, SIF izstrādās uz vajadzībām balstītu apmācību programmu, kas pēc tam Latvijas Universitātes vadībā tiks izmantota apmācību ciklā ar mērķi paaugstināt policijas, prokuratūras darbinieku un tiesnešu rīcībspēju efektīvi identificēt naida noziegumus un naida runu un praktiski piemērot tiesību aktus, lai par to sauktu pie atbildības, kā arī celt SIF darbinieku izpratni par naida runu un naida noziegumiem. Projekts sekmēs efektīvāku tiesiskā regulējuma piemērošanu cīņā pret rasismu, ksenofobiju un citiem neiecietības veidiem, kā arī uzlabos sadarbību un informācijas apmaiņu starp procesā iesaistītajiem galvenajiem dalībniekiem.

Projekts izstrādāts un tiks īstenots, sadarbojoties Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei, SIF, Tiesu administrācijai, Valsts policijai un Latvijas Republikas Prokuratūrai. Projekta ilgums ir 24 mēneši un kopējais finansējums 171,943,65 eiro, no kuriem Eiropas Komisija sedz 80% jeb 137,554,91 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ANO Eiropas Komisija Eiropas Padome Latvijas Universitāte Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form