Foto: EPA/Scanpix/LETA

Valsts vides dienesta (VVD) rīcībā nonākusi informācija, ka trešdien, 9. martā, pulksten 11.22 Černobiļas – Kijevas augstsprieguma līnijas bojājuma dēļ ir pārtraukta elektroapgāde bijušajai Černobiļas atomelektrostacijai. Radiācijas noplūde nav konstatēta un radiācijas drošības riski Latvijai nepastāv, portālu "Delfi" informēja VDD pārstāvis Guntis Meisters.

Černobiļas AES iedarbināta rezerves energoapgādes sistēma (dīzeļģeneratori), lai nodrošinātu bijušās AES teritorijā esošo objektu drošībai nepieciešamo sistēmu apgādi ar elektrību.

Radiācijas monitoringa staciju dati Ukrainas teritorijā kopumā ir pieejami un neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni.

Arī Latvijas radiācijas monitoringa stacijas neuzrāda paaugstinātu radiācijas līmeni.

VVD Radiācijas drošības centrs monitorē radiācijas drošības situāciju 24 stundas diennaktī.

Kā norāda dienestā, tas uzrauga radiācijas monitoringa staciju mērījumus Latvijā, kā arī citās valstīs.

Papildus VDD vērš uzmanību, ka Černobiļas AES nav ekspluatācijā esoša atomelektrostacija, pēdējais reaktors darbību beidza 2000. gadā un attiecīgi iespējamie radiācijas riski ir zemāki nekā darbībā esošām atomelektrostacijām.

Tāpat radiācijas riski samazinās, ievērojot attālumu no Černobiļas līdz Latvijai.

Arī meteoroloģiskās prognozes tuvākajām dienām norāda, ka kopējā atmosfēras plūsma starp Latviju un Ukrainu nebūs vērsta mūsu valsts virzienā.

Jau ziņots, ka saistībā ar Krievija iepriekš ar raķetēm apšaudīja Zaporožijas AES, kas, atšķirībā no Černobiļas, bijusi funkcionējoša AES.

Līdz ar to izskanēja bažas par kodolkatastrofas riskiem, ko gan "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" žurnālistei Olgai Dragiļevai aicināja nepārspīlēt politikas zinātnes doktors, dezinformācijas pētnieks Mārtiņš Hiršs, vērtējot raķešu apšaudi pie Zaporižjas AES un tās teritorijā izcēlušos ugunsgrēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!