Cīņā ar vīriešu veselības 'melno statistiku' RAKUS pielietos jaunas iekārtas
Foto: Shutterstock

Lai uzlabotu vīriešu veselību, un arī par valsts līdzekļiem laicīgi atklātu un ārstētu priekšdziedzera un urīnpūšļa saslimšanas, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) tiek pavērtas jaunas iespējas. Jau uzstādītas un tuvākajā laikā darbu sāks divas jaunas modernas iekārtas – ultraskaņas un magnētiskās rezonanses attēlu sapludināšanas iekārta un distances litotripsijas iekārta.

Slimnīcā arī norāda ja viss notiks kā plānots, šīs iekārtas pacienti varēs izmantot marta sākumā.

Pērnā gada septembrī Saeimā tika apstiprināts Veselības ministrijas priekšlikums piešķirt finansējumu jaunu iekārtu iegādei RAKUS un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, novirzot 3,2 miljonus eiro, lai spertu turpmākos soļus būtiskā uroloģisko, tostarp priekšdziedzera un urīnpūšļa vēža slimību diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanā. Šīs programmas mērķis bija risināt sasāpējušās problēmas, kas saistītas ar Latvijā pieaugušo mirstību no priekšdziedzera vēža.

"Šī bija ļoti svarīga ziņa priekšdziedzera un urīnpūšļa vēža pacientiem," uzsver RAKUS sabiedrisko attiecību pārstāve Inguna Potetinova.

Latvijā ik gadu aptuveni 1300 vīriešiem pirmo reizi tiek noteikta diagnoze prostatas vēzis. Turklāt saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem mūsu valstī ar šo diagnozi joprojām ir vērojams mirstības pieaugums. 2009. gadā bija 350 gadījumi, 2016.gadā – 406, 2017.g. 422.

RAKUS norāda, ka tikmēr lielākajā daļā Eiropas Savienības valstu tendence ir tieši pretēja un vīriešu mirstība no šīs saslimšanas samazinās. Ņemot vēro kopējo sabiedrības novecošanās tendenci, ārsti pērnajā gadā prognozēja, ka bez būtiskām investīcijām diagnostikas un modernas ārstēšanas jomā, Latvijā apstādināt minēto negatīvo mirstības tendenci nebūs iespējams.

Divas no četrām jaunajām iekārtām RAKUS ir jau uzstādītas, un drīzumā vairāku dienu apmācībās ārsti apgūs darbu ar tām. Viena no iekārtām ir paredzēta magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas attēlu sapludināšanai ar USG iekārtu, kas turklāt papildināta ar biopsijas ņemšanas iespējām. "Tas ir īpaši svarīgi pie maziem priekšdziedzera audzējiem, lai tos ne tikai diagnosticētu, bet arī iespējami ātrāk un precīzāk iegūtu materiālu diagnostikai, kā arī pacientiem samazinās atkārtoto biopsiju nepieciešamību," piebilst RAKUS pārstāve.

Otra iekārta, ar kuru ārsti darbu uzsāks tuvākajā laikā, ir distances litotripsijas jeb tā saucamā nierakmeņu skaldīšanas iekārta. Nierakmeņu slimība saskaņā ar statistikas datiem skar aptuveni 10% iedzīvotāju. Nierakmeņi mēdz izraisīt sāpju lēkmes, kas sākas pēkšņi, ir asas, ļoti nepatīkamas. Ja gadījusies šāda lēkme, pacienti visbiežāk meklē palīdzību neatliekamās palīdzības klīnikās.

RAKUS gada laikā nonāk vairāki simti šādu pacientu. Pamata metodes šīs problēmas risināšanai ir minimāli invazīvas – endoskopiska iejaukšanās un distances litotripsija. Saskaņā ar starptautiskajām vadlīnijām labāki rezultāti ir, ja procedūra ir veikta īsākā laika periodā pēc akūtās lēkmes. Saskaņā ar slimnīcas apkopoto statistiku katru gadu veicam vidēji 400 litotripsijas procedūras. Šo iekārtu izmanto arī onkoloģiskajiem pacientiem.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Veselības ministrija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form