Ciparu apraide Latvijā – trīs reizes dārgāka nekā Lietuvā un Igaunijā
Foto: AFI

Latvijas Televīzijām par ciparu apraidi būs jāmaksā aptuveni trīs reizes vairāk nekā kanāliem Lietuvā un Igaunijā, par ko atbildība būtu jāuzņemas Satiksmes ministrijai (SM), pirmdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē pauda Ingrīda Circene (JL).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tiesa, Latvijas Televīzijai (LTV) par digitālo apraidi būs jāmaksā mazāk nekā līdz šim tā maksājusi par analogo apraidi – 650 000 latu aptuveni miljona latu vietā. Savukārt komerctelevīzijas vēl nav izšķīrušās par pareju uz digitālo apraidi un izvirza tam savus nosacījumus, prasot no valsts kompensācijas vai arī noteikumus, ka LTV nepiedalās reklāmas tirgū.

Circene pirmdien komisijas sēdē pārmeta SM nolaidību konkursa rīkošanā par tiesībām ieviest digitālo televīziju Latvijā, jo konkursa noteikumu rezultātā Latvijā vienam kanālam par apraidi ciparu formātā būs jāmaksā 650 000 latu, kamēr Lietuvā un Igaunijā šie izdevumi ir aptuveni 200 līdz 250 tūkstošiem latu.

Pēc Circenes teiktā, nepamatots sadārdzinājums radies pēc prasības nodrošināt tehnisko servisu klientiem - skatītājiem, kas Igaunijā un Lietuvā netiek obligāti prasīts.

SM pārstāvis Uģis Sarma, skaidrojot nepieciešamību iekļaut šo prasību kā obligātu, uzsvēra, ka pāreja uz digitālo TV ir pāreja uz jaunu kvalitāti, "jaunu modernu servisu", līdz ar to ir nepieciešams iedzīvotājiem nodrošināt servisa pakalpojumu.

Viņš to salīdzināja ar kabeļtelevīzijas piedāvājumu, jo arī kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzēji nodrošina servisu.

Savukārt konkursa uzvarētāja, digitālās TV ieviesēja "Lattelecom" pārstāvji uzsvēra, ka Lietuvā un Igaunijā digitālā apraide nodrošināta daudz lielākām kanālu skaitam – Igaunijā septiņiem un Lietuvā – vienpadsmit kanāliem, līdz ar to vienam kanālam izmaksas ir mazākas.

Komerctelevīziju – LNT un TV3 – pārstāvji paziņoja, ka līdz 15.decembrim plāno izlemt, vai piedalīsies digitālās TV ieviešanā, nodrošinot tā dēvēto bezmaksas paketi iedzīvotājiem, vai piedāvās maksas pakalpojumus kabeļtelevīziju tīklos.

Komerctelevīziju pārstāvji norādījuši, ka piekristu pievienoties bezmaksas digitālās TV paketei, ja sabiedriskā televīzija atteiktos no reklāmas tirgus, vai arī valsts piešķirtu arī komerckanāliem kompensācijas līdzīgi kā sabiedriskajai televīzijai.

Skatot nākamā gada budžetu, šis priekšlikums tika noraidīts, bet Nacionālā radio un televīzijas padome varētu izvērtēt iespēju sabiedriskajam medijam atteikties no reklāmas ieņēmumiem, žurnālistiem pauda padomes pārstāve Dace Buceniece. "Tas ir izskatāms jautājums," sacīja Buceniece, norādot, ka to varētu izvērtēt radio un televīzijas likuma grozījumu ietvaros.

Pārejot uz digitālo TV, bija plānots nodrošināt bezmaksas paketi – LTV, LTV7 , LNT, TV3 un reģionālo televīziju - katrā reģionā savu kanālu. Taču reģionālās televīzijas jau iepriekš informēja, ka tām nav iespējams finansēt apraidi ciparu formātā.

Savukārt LTV vadītājs Edgars Kots komisijas sēdē informēja, ka LTV esot apmierināta ar pāreju uz ciparu TV, jo pašlaik par apraidi analogajā tīklā tā maksā aptuveni miljonu latu.

Deputāti vaicāja padomes un "Lattelecom" pārstāvjiem, vai apraides maksa nepalielināsies, ja pārejās komerctelevīzijas nolems nepievienoties, uz ko "Lattelecom" pārstāvji atbildēja izvairīgi, norādot, ka apzinās iespējamo risku, taču ar LTV līgumi jau noslēgti un līdz ar to summas nemainīsies.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas paziņojumu, visām Eiropas valstīm pāreja uz zemes televīzijas apraidi ciparu formātā ir jāpabeidz līdz 2012. gadam. Pērn decembrī SM rīkotajā konkursā par tiesībām ieviest digitālo TV Latvijā par uzvarētāju tika atzīts SIA "Lattelecom". Piedāvājumus konkursam bija iesnieguši seši uzņēmumi.

Uz trūkumiem un iespējamiem pārkāpumiem digitālās TV konkursā norādījusi Valsts kontrole, kas par to plāno vērsties Ģenerālporkuratūrā.

Jau ziņots, ka sākotnēji bija plānots pāreju uz digitālo TV realizēt līdz 2011. gada 1.decembrim, taču nesen izskanējusi iespēja, ka pāreja varētu tikt īstenota daudz īsākā laikā - jau nākamgad, jo jau 2010.gada 1.marta ciparu apraide darbosies visā valsts teritorijā. Vairāki telekanāli paziņojuši par iecerei jau nākamā gada sākumā pilnībā pāriet uz apraidi ciparu formātā, tostarp LTV7 uz šo formātu pāries no 1.janvāra.

Tāpat vēl joprojām turpinās diskusija par nepieciešamību no valsts budžeta līdzekļiem segt digitālās TV uztveršanai nepieciešamo dekoderu iegādi maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, kuri pēc analogās apraides atslēgšanas varētu palikt bez iespējas skatīties televīziju. "Lattelekom" jau brīdinājis, ka bez TV pēc pārejas uz digitālo apraidi varētu palikt 100 000 mājsaimniecību.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form