No 2000. gada septembra Latvijā noris jauniešu projekts “Cita lieta”, kura mērķis ir veicināt jauniešu prasmes patstāvīgi pieņemt lēmumus un uzņemties par tiem atbildību. Projektā piedalās 2500 – 3000 jauniešu vecumā no 13 līdz 16 gadiem no 9 Latvijas rajoniem.
Projekta autors un realizētājs ir Izglītošanās centrs ģimenei un skolai.
Vairākus gadus dažādās pasaules valstīs veiksmīgi tiek realizēta dzīves prasmju izglītība. Paralēli teorētiskām zināšanām, skolēnam jāapgūst prasmes veiksmīgi dzīvot mūsdienu pasaulē un risināt ikdienas grūtības. Ikviens cilvēks visas dzīves garumā ir iesaistīts vismaz četrās dzīves sfērās:
1. darbs un brīvā laika pavadīšana;
2. attiecības;
3. zināšanu apgūšana
4. sevis attīstīšana un citu attīstības veicināšana.
5.
Četras svarīgākās prasmes, lai šajās sfērās veiksmīgi darbotos, ir saskarsmes, radošās un kritiskās domāšanas, empātijas un stresa vadīšanas, kā arī lēmumu pieņemšanas un problēmu risināšanas prasmes.
Tieši skola ir vispiemērotākā vieta, kur skolēns var apgūt šīs prasmes. Pirmkārt, skolā bērni un jaunieši pavada lielu daļu sava laika. Otrkārt, skolā ir kompetenti un pieredzējuši skolotāji, kuri var veicināt šīs prasmes. Treškārt, skolēni var apgūt šīs prasmes kopā ar saviem vienaudžiem, kuru viedoklim ir liela nozīme. Turklāt, apgūt šīs prasmes skolā ir nesalīdzināmi drošāk nekā mācīties no savām kļūdām turpmākajā dzīvē un tās samazina jaunietim risku kļūt atkarīgam (no vielām vai uzvedības, piemēram, datorspēlēm, azartspēlēm, diētam utml).
Atkarību profilakses darba pieredze rāda, ka iebiedēšana, moralizēšana vai vienkārši padomu došana nenes vēlamos augļus. Pieeja, kura nedara brīnumus, bet tomēr ir efektīva, ir dzīves prasmju mācīšana. Projektā “Cita lieta” galvenā vērība pievērsta lēmumu pieņemšanai un problēmu risināšanai - svarīgi ir nevis izdarīt izvēli jauniešu vietā, bet gan veicināt prasmi izdarīt optimālāko izvēli pašam. 3 dienu semināra laikā pedagogi no 9 Latvijas rajoniem apgūs metodes, kā veicināt prasmes, kuras nepieciešamas jauniešiem ikdienas dzīvē.