Covid-19: Ieceļošanai Latvijā būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu testu
Foto: DELFI

Ārkārtējā situācijā, lai ierobežotu vīrusa izplatību, ir noteiktas stingrākas drošības prasības un Latvijā, līdzīgi kā daudzās citās valstīs, no piektdienas, 15. janvāra, ieceļošanai būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts, portālu "Delfi" informēja Satiksmes ministrijā (SM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministrijā norādīja, ka vienlaikus tiek atļauta kontrolēta un izsekojama pārvietošanās, tādējādi dodot iespēju ceļot tiem, kam tas nepieciešams tikai būtisku iemeslu dēļ vai darba pienākumu veikšanai, piemēram, komercpārvadātājiem.

Lai nodrošinātu pārvietošanās kontroli un izsekojamību, ieceļošanai Latvijā ir nepieciešams apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu un par to ir jābūt atzīmei aizpildītajā covidpass.lv anketā.

Lai ieceļotu Latvijā ar starptautisko pasažieru pārvadātāju, piemēram, lidmašīnu, būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts. Savukārt, ja persona nav infekcioza, tad būs jāuzrāda ārsta izziņa, izziņa par antivielu esamību vai cits medicīnisks dokuments, kas to apliecina.

Covid-19 tests ir jāveic ne agrāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas pārvadātāja transportlīdzeklī, piemēram, lidmašīnā vai šķērsojot Latvijas robežu individuāli, piemēram, ar savu automašīnu, tāpat testam ir jābūt atzītam valstī, no kuras persona izceļo.

Tests ir jāuzrāda drukātā veidā vai elektroniski (personas viedierīcē) pārvadātājam, piemēram, lidsabiedrībai, pretējā gadījumā personai tiks atteikta iekāpšana.

Testa rezultāts vai izziņa var būt angļu, franču, vācu, krievu valodā vai pārvadātāja pakalpojumu izmantošanas gadījumā arī tās valsts valodā, no kuras persona ceļo uz Latviju. Ja apliecinājumu uzrāda Valsts robežsardzei vai Valsts policijai, iebraucot Latvijā no Igaunijas un Lietuvas, tas var būt arī lietuviešu vai igauņu valodā.

Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ir noteikta 10 dienu pašizolācija.

Nodrošinot stingru epidemioloģisko drošības kontroli, starptautiskie pasažieru pārvadājumi atļauti uz un no Eiropas Savienības (ES) valstīm un Eiropas ekonomiskās zonas robežās, kā arī uz un no Šveices un Apvienotās Karalistes.

Arī tiem, kuri plāno caur Latviju doties tranzītā uz citu valsti ir jābūt apliecinājumam par negatīvu Covid-19 testa rezultātu, kas atzīmēta covidpass.lv anketā.

Komerpārvadātājiem prasības nemainās

Papildu drošības pasākumi nosaka stingri kontrolētu un izsekojamu ieceļošanu un pārvietošanos Latvijā, vienlaikus komercpārvadātājiem tiek nodrošināta iespēja turpināt uzņēmējdarbību jau spēkā esošā regulējuma ietvaros un komercpārvadātāju darbiniekiem, ieceļojot Latvijā, negatīvs Covid-19 tests nav jāuzrāda.

Tas attiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēja, tai skaitā kurjerpasta darbiniekiem un pasažieru, kravas vai tehnisko reisu apkalpes locekļiem, kuri Latvijas robežu šķērsos, pildot darba pienākumus, tranzītā uz citu valsti vai, lai nokļūtu savā darbavietā vai atgrieztos no tās.

Minētajiem darbiniekiem, šķērsojot Latvijas robežu vai pirms iekāpšanas pārvadātāja transportlīdzeklī, piemēram, lidmašīnā, būs jāuzrāda noteiktas formas apliecinājums - Eiropas Komisijas izstrādātā "Starptautisko pārvadājumu nozares darbinieka forma".

Tāpat papildu drošības pasākumi neattieksies uz jūrniekiem, kuriem jānokļūst savā darbavietā uz kuģa vai nepieciešams atgriezties no tā, nodrošinot piegādes ķēžu nepārtrauktību.

Ieceļojot Latvijā, Covid-19 tests nav jāveic:

  • bērniem līdz 11 gadu vecumam;
  • personām, kas saņēmušas nepieciešamās Covid-19 vakcīnas devas;
  • delegācijām, diplomātiem un viņu ģimenes locekļiem, diplomātiskajiem kurjeriem;
  • gaisa kuģu pasažieriem, kuri Latvijā atrodas tranzītā un nepamet lidlauka kontrolējamo zonu (lidostas termināla "sterilo zonu");
  • pierobežas iedzīvotājiem, kuriem ikdienā nepieciešams šķērsot robežu darba, izglītības u.c. vajadzību dēļ un kuri var uzrādīt apliecinājumu par nodarbinātību vai izglītību. Tas, piemēram, tieši attiektos uz Valkas un Valgas iedzīvotājiem, kuri ikdienas vajadzību dēļ regulāri šķērso Latvijas-Igaunijas robežu;
  • citām personu grupām, kas uzskaitītas MK noteikumos nr. 360.

Latvijas valstspiederīgie, kuriem Covid-19 tests ir pozitīvs, varēs Latvijā atgriezties ar privāto autotransportu. Šīm personām tiek noteikta karantīna.

Vairums valstu ir noteikušas papildu drošības pasākumus, lai ierobežotu vīrusa infekcijas izplatību. SM aicina izvērtēt nepieciešamību ceļot un rūpīgi iepazīties ar citu valstu drošības pasākumiem.

Jau ziņots, ka no piektdienas, 15. janvāra, ierodoties Latvijā, būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu Covid-19 testu, paziņojis satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP). Kā iepriekš skaidroja SM, papildu drošības pasākumu mērķis ir pasargāt no vīrusa infekcijas ievešanas un mudināt iedzīvotājus pārvietoties tikai būtisku iemeslu, ģimenes apstākļu vai darba dēļ.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Satiksmes ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form