Covid-19 speciālo aizsargtērpu testēšanas laboratorijas izveidei plānots atvēlēt 105 000 eiro
Foto: LETA

Individuālo aizsardzības līdzekļu un medicīnisko sejas masku testēšanas laboratorijas izveidei no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem papildus plānots atvēlēt vēl 105 000 eiro.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sagatavojusi valdības lēmuma projektu, kas paredz IZM piešķirt finansējumu, kas nepārsniedz 105 000 eiro, individuālo aizsardzības līdzekļu un medicīnisko sejas masku testēšanas laboratorijas izveidei uz Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniecības infrastruktūras bāzes un laboratorijas akreditācijai.

Laboratorijas izveide steidzamības kārtībā sniegtu ieguldījumu Covid-19 krīzes pārvarēšanai un ekonomikas atlabšanai, kā arī nodrošinātu speciālo aizsargtērpu un speciālā apģērba testēšanu Latvijā.

Valdība pērn decembrī atbalstīja individuālo aizsardzības līdzekļu un medicīnisko sejas masku testēšanas laboratorijas izveidi un akreditāciju uz RTU bāzes.

Atbilstoši toreiz valdībā izskatītajam informatīvajam ziņojumam kopējais nepieciešamais finansējums ir līdz 2 110 000 eiro 2021. gadā. Šos aprēķinus veido 950 000 eiro, lai nodrošinātu laboratorijas izveidi, un 1 160 000 eiro, lai nodrošinātu aizsargtērpu un speciālā apģērba testēšanu Latvijā, kas tiks nodrošināts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem atbilstoši RTU faktiskajiem izdevumiem 2021. gadā.

Valdība šogad februārī minētos 2 110 000 eiro nolēma piešķirt no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

IZM norāda, ka projekta izmaksu tāme sagatavota atbilstoši tirgus situācijai 2020. gadā, rēķinoties ar normālu inflāciju un cenu pieaugumu, taču nebija iespējams paredzēt krasu cenu kāpumu praktiski visās ar iekārtu ražošanu saistītās jomās.

Visu veidu enerģijas izmaksas pieaugušas, pat daudzkāršojušās, tas neizbēgami novedis pie iekārtu cenu sadārdzinājuma. Lielāko daļu iekārtu ražo pēc pasūtījuma, specifiski šāda tipa laboratoriju pētījumiem un pārbaudēm, izpildes termiņi ir gari ņemot vērā nelielo ražošanas piedāvājumu un Covid-19 apstākļos augušo pieprasījumu. Daļu no specifiskajām iekārtām ražo ASV, taču tur situācija cenu kāpuma ziņā ir tikpat sakāpināta.

Ņemot vērā sadārdzinājumu, kas radies saistībā ar laboratorijai nepieciešamo iekārtu un inventāra ražotāju cenu pieaugumu, nepieciešams piešķirt RTU papildus finanšu līdzekļus. Tāpat nepieciešamos papildus finanšu līdzekļus 80 087 eiro apmērā segs Rīgas Tehniskā universitāte no saviem līdzekļiem. Saskaņā ar iepirkumu dokumentāciju sadārdzinājums ir konstatējams praktiski visās pozīcijās.

Jau ziņots, ka jautājums par laboratorijas izveidi Latvijā aktualizējās pērn, kad starptautiskā laboratorijā Polijā secināts, ka pavasarī Latvijas iestādēm iepirktā respiratoru krava nav atbilstoša noteiktajām prasībām.

Ņemot vērā pērn aprīlī pastāvošo individuālo aizsardzības līdzekļu deficītu un problēmas ar to testēšanu, respiratoru testi tika veikti Igaunijā neakreditētā laboratorijā.

Aizsardzības ministrija (AM) informēja Ministru kabinetu par problēmām ar respiratoru kravas pieņemšanu, jo nebija iespējas veikt kvalitātes pārbaudi akreditētās laboratorijās Eiropā to pārslodzes dēļ.

Tomēr, reaģējot uz tajā brīdī pastāvošo individuālās aizsardzības līdzekļu trūkumu valstī, Ministru kabinets nolēma atļaut AM pieņemt kravu, pamatojoties uz vietējiem un Igaunijas laboratorijas testiem. Papildus tam valdība deleģēja AM nosūtīt respiratoru paraugus sertificētai laboratorijai.

Beigās AM nosūtīja abu līgumu ietvaros saņemto respiratoru paraugus testēšanai uz akreditētu laboratoriju Polijā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 IZM Aizsardzības ministrija Izglītības un zinātnes ministrija Ministru kabinets Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form