Dālderis Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā pildīja 'poļitruka' lomu, vērtē Balodis
Foto: LETA

Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisijas sekretārs Ints Dālders (V ) komisijas darbā uzvedies kā "poļitruks" no padomju laiku armijas, otrdien žurnālistiem sacīja Ringolds Balodis (NSL).

"Katram [Saeimas] komisijas priekšsēdētājam, kurš ir no opozīcijas, blakus vienmēr ir komisijas sekretārs, kas nāk no koalīcijas. Tas ir tā kā savulaik padomju armijā, kad katrā vienībā bija "poļitruks", - politiskais audzinātājs, kura uzdevums ir pieskatīt pārējos," sacīja komisijas vadītājs Balodis.

"Šajā gadījumā Dāldera kungs izgāzās ar pieskatīšanu, jo galaziņojums tika pieņemts. Mēs patiesībā varam tālāk runāt, vai valdība ir sašķobījusies. Jo, neskatoties uz spiedienu no koalīcijas puses, arī vairāki pozīcijas partiju deputāti nobalsoja par galaziņojumu," sacīja Balodis.

Ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija otrdien noslēgusi teju gadu ilgu darbu, savā pēdējā komisijas sēdē galīgajā lasījumā apstiprinot galaziņojumu.

Deputāti nolēma, ka par Zolitūdes traģēdiju un tās izraisītajām sekām politiski un morāli atbildīgas ir septiņas personas - bijušais premjers Valdis Dombrovskis (V), bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars (V) un Daniels Pavļuts, bijušie Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāri Anrijs Matīss (V) un Juris Pūce ("Latvijas attīstībai"), Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs ("Saskaņa") un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Izmeklēšanas komisijas sekretārs Dālderis, kura priekšlikumu uzvārdus ziņojumā tomēr neminēt deputāti otrdien noraidīja, pēc sēdes žurnālistiem norādīja, ka viņš varētu arī komisijas gala ziņojumu neparakstīt. Viņš vairākkārt uzsvēra, ka aizvien uzskata, ka politiķiem nav tiesības šādi tiesāt citus politiķus. "Tas ir tiesu sistēmas darbs," norādīja deputāts.

Tāpat ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisijas galaziņojumā vērsta uzmanība uz vairākām nepilnībām, tostarp par nenormālu nosaukta situācija, ka jaunajam būvniecības regulējumam nepieciešama virkne uzlabojumu.

Nepilnības atklātas arī būvmateriālu tirgus uzraudzībā un iepirkumu jomā, kur zemākās cenas principa dēļ tiek izslēgta iespēja iegūt kvalitatīvu rezultātu. Tāpat tiek rosināts arī piešķirt pašvaldībām tiesības atteikt ēku būvniecību ētisku apsvērumu dēļ.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija par Latvijas valsts rīcību, izvērtējot 2013. gada 21. novembrī Zolitūdē notikušās traģēdijas cēloņus, un turpmākajām darbībām, kas veiktas normatīvo aktu un valsts pārvaldes un pašvaldību darbības sakārtošanā, lai nepieļautu līdzīgu traģēdiju atkārtošanos, kā arī par darbībām minētās traģēdijas seku novēršanā tika izveidota 2014. gada 11. novembrī uz vienu gadu.

Tags

Ringolds Balodis Saeima Zolitūdes traģēdija

Comment Form