Daudzām cigaretēm joprojām ir tādas pašas cenas kā pagājušā gada nogalē, liecina aģentūras LETA aptaujāto tirdzniecības tīklu pārstāvju teiktais un smēķētāju novērojumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
SIA "Rimi Latvia" mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa stāsta, ka pārdoto cigarešu skaits 2007. gada nogalē un 2006. gada nogalē ir visai līdzīgs. Gada pieaugums ir tikai 4%, kas nozīmē, ka pircēji nav iegādājušies cigaretes uzkrājumu veidošanai.

"Daļai cigarešu joprojām ir "vecās" cenas, taču tas ir tikai tāpēc, ka tiek tirgotas cigaretes, kas iepirktas vēl pagājušajā gadā pirms jaunā akcīzes nodokļa. Tiklīdz šie krājumi beidzas, tirdzniecībā nonāk cigaretes ar jaunajām, aptuveni divreiz augstākajām cenām. Līdz ar to, pēc "Rimi Latvia" produktu speciālistu aplēsēm, cenas visām cigaretēm pakāpeniski nomainīsies janvārī," stāstīja Eniņa.

"Rimi" veikalos vislētākās cigaretes ir "More Blue" - 42 santīmi par paciņu, visdārgākās - "Parliament Aqua Blue" par 1,75 latiem, kas pagājušā gadā nogalē maksāja 1,10 latus.

Savukārt tirdzniecības tīkls "Elvi" novērojis, ka Latvijas iedzīvotāji pirms cenu kāpuma intensīvāk iegādājas tabakas izstrādājumus, īpaši cigaretes, un, salīdzinot ar 2007.gada pirmo ceturksni, pagājušā gada beigās cigarešu pārdošanas apjomi pieauguši par 50%.

"Īpaši lielu interesi jutām Igaunijas pierobežas veikalos. Jau iepriekš daudzi igauņi devās iepirkties uz veikaliem "Elvi" Latvijā, jo vairākām precēm cenu līmenis mūsu valstī bija ievērojami zemāks nekā Igaunijā. Īpaši izteikta šī tendence bija novērojama arī Ziemassvētku laikā, cigarešu pārdošanas apjomi Valkas veikalā "Elvi" mēneša laikā pieauga par vairāk nekā 80%," stāstīja "Elvi grupa" Mārketinga nodaļas vadītājas vietas izpildītāja Kristīne Krole.

Igaunijā tabakas izstrādājumu pārdošanas cena bija augstāka jau iepriekš. Igaunijas veikalos cigaretes vidēji maksāja par aptuveni 30% dārgāk nekā Latvijā.

"Lai arī daudzi pircēji steidzās cigarešu krājumus iegādāties pirms jaunā gada sākšanās, vēl atsevišķos veikalos iespējams iegādāties cigaretes par iepriekšējām cenām," norāda Krole.

"Elvi" pircēji decembrī visvairāk pirka "Marlboro Gold" cigaretes, kam sekoja "L&M Blue Label", kā arī "Kent Original Brown" cigaretes. Pērn populārākās cigaretes "Marlboro Gold" veikalos "Elvi" bija iespējams iegādāties par 1,04 latiem, bet šogad šīs pašas markas cigarešu paciņa maksā 1,45 latus.

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs stāsta, ka līdz šī gada 1. februārim Finanšu ministrija (FM) noteikusi pārejas periodu, kura laikā drīkst tirgot cigaretes ar veco akcīzes uzlīmi.

"Tirgotāji prognozē, ka šomēnes cigarešu tirdzniecībā būs pārtraukumi, jo tirgotāji nav ieinteresēti 1. februārī uzskaitīt nepārdotās cigaretes, veikt sarežģītos aprēķinus un maksāt akcīzes nodokli. Uzskatu, ka FM sagatavotie noteikumi radīs labvēlīgu vidi nelegālo cigarešu tirdzniecībai. Prognozējam, ka, paaugstinoties cigarešu cenām, aizvien vairāk cilvēku tās pirks nelegāli," stāstīja Danusēvičs.

Jau ziņots, ka no šī gada 1. janvāra par 90% tika palielināts akcīzes nodoklis cigaretēm, ko paredz Eiropas Savienības noteiktā minimālā izlīdzinājuma plāns.

Akcīzes nodokļa fiksētā likme pieauga no desmit līdz 17,8 latiem par 1000 cigarešu, un akcīzes nodokļa mainīgā daļa palielinājās no 25% līdz 32% no maksimālās mazumtirdzniecības cenas, līdz ar to cigarešu cenas pieaugs par 80%.

"Šīs akcīzes nodokļa palielināšanas rezultātā cigarešu cenas pieaugs par 50%-80% atkarībā no cenu kategorijas. Piemēram, paciņa lētāko cigarešu, kas šodien maksā aptuveni 50 santīmus, maksās aptuveni 90 santīmus," iepriekš prognozēja Latvijas Tabakas izstrādājumu ražotāju asociācijas priekšsēdētājs Mikaels Fardans.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form