Daugavpils novadā plūdi no ārpasaules nošķīruši ciemu; Salas novadā – atsevišķas ēkas
Foto: LETA

Daugavpils novadā pārplūstošās Daugavas ūdeņi šonakt no ārpasaules nošķīruši Ribaku ciemu, kurā dzīvo aptuveni pusotra desmita cilvēku, pastāstīja Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektores vietnieks Aleksandrs Aizbalts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Patlaban visi Daugavpils novadā applūstošo teritoriju tuvumā dzīvojošie cilvēki ir brīdināti par palu draudiem, bet visi atbildīgie dienesti vajadzības gadījumā ir gatavi rīkoties.

Straujo ūdens līmeņa celšanos Daugavā Daugavpils apkaimē, pēc Aizbalta teiktā, ir izraisījis ledus sastrēgums Daugavā lejpus Nīcgales.

Lielākais ūdens līmeņa pacēlums Daugavā Daugavpils apkaimē ir gaidām šonakt un tas, cik augstu pacelsies ūdens līmenis, lielā mērā būs atkarīgs arī no tā, kāda būs ledus kustība upē lejpus Nīcgales.

Patlaban ūdens līmenis Daugavā Daugavpilī ir septiņi metri virs Daugavpils novērojumu stacijas nulles punkta. Ūdens līmenim, sasniedzot astoņus metrus, pilsētas zemākās vietas sāk applūst.

Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektores vietnieks pauda cerību, ka tik augstu, kā 2013. gadā, kad ūdens līmenis Daugavā pie Daugavpils bīstami pietuvojās astoņu metru atzīmei, sasniedzot 7,94 metrus, tomēr nepacelsies.

2013. gada palos Daugavpils novadā tika appludināti 40 kilometri pašvaldības ceļu, daļēji appludināti trīs valsts ceļi un citu īpašnieku ceļi, kā arī 953 hektāri lauksaimniecības zemes.

Applūda arī aptuveni 95% no 400 dārza mājiņām dārzkopības kooperatīvā "Ļubasti" Līksnas pagastā un 260 mājiņas Tabores pagasta dārzkopības sabiedrībā "Maļutki". Daugavpils novadā apdraudētajās teritorijās mītošajiem 148 iedzīvotājiem bija liegta piekļuve sauszemei.

Savukārt Daugavpilī applūda pļavas Kalkūnos un Nīderkūnos, ūdens bīstami pietuvojās dzīvojamajām mājām Grīvā, Muižas, Brjanskas un Zvaigžņu ielā un transporta kustībai tika slēgta Nometņu iela.

Pārplūstošās Daugavas ūdeņi Jēkabpils apkaimē sākuši nošķirt no ārpasaules pirmos iedzīvotājus arī Salas novadā, pastāstīja Krustpils novada civilās aizsardzības speciālists Edgars Līcis.

Patlaban Salas pagastā applūst zemākās palienes un pievadceļi dažām dzīvojamajām mājām. Līdz šīm mājām patlaban var nokļūt tikai ar traktoru, vieglajam autotransportam pievadceļi nav izbraucami.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā jau ir saņemts pirmais zvans no kāda no sauszemes nošķirto māju iedzīvotājiem par gatavību evakuācijai. Tiklīdz šāda vajadzība radīsies, glābēji būs gatavi to sniegt, paskaidroja Līcis.

Ūdens līmeņa celšanos Daugavā Jēkabpils apkaimē ir sekmējis ledus sablīvējums pie Zeļķu tilta. Lai arī plūdu draudu Jēkabpilij pagaidām nav, ūdens līmenis Daugavā Jēkabpilī sasniedzis 5,6 metru atzīmi un līdz kritiskajai 6.30 metru atzīmei ir atlikuši vien 70 centimetri.

Notikumu turpmākā attīstība lielā mērā būs atkarīga no ledus kustības Daugavā lejpus Jēkabpils. Upe vietumis jau ir brīva no ledus, vietumis - aizsalusi.

Pēdējie lielākie pali Daugavā Jēkabpils apkaimē, kad ūdens līmenis upē bija pietuvojies kritiskajai 6,3 metru atzīmei, reģistrēti 2013.gadā.

Jau vēstīts, ka naktī uz pirmdienu sākušas applūst zemākās palienes pie Daugavpils.

Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija, kopš svētdienas rīta ūdens līmenis Daugavā kāpis par 2,5 metriem, agrā pirmdienas rītā pārsniedzot 6,5 metrus virs Daugavpils novērojumu stacijas nulles punkta.

Ļoti augsts ūdens līmenis saglabājas Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta, kas atrodas starp Jēkabpili un Pļaviņām. Šeit pārsniegta bīstamības robeža, tomēr jāatzīmē, ka ūdens līmenis ir metru zemāks nekā 2013.gadā, kad šeit tika reģistrēts plūdu rekords.

Ūdens līmenis pakāpeniski kāpj arī Daugavā pie Jēkabpils, tas pagaidām saglabājas zem sešu metru robežas un palienes nav applūdušas. Arī Pļaviņās situācija pagaidām ir stabila.

Krāslavas novadā ūdens līmenis Daugavā pēdējā diennaktī ir nedaudz pazeminājies.

Daugavā turpinās ledus iešana, vietām saglabājas sastrēgumi, gaidāma arī ledus masu ienākšana no Baltkrievijas, tāpēc vēl ir iespējama ūdens līmeņa paaugstināšanās.

Ogres lejtecē ūdens atkāpies līdz līmenim, kāds bija pirms ledus iešanas sākuma. Arī Lielupē ūdens līmenis ir pazeminājies, bet Gaujā tas ir stabils.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Daugavpils Jēkabpils Krustpils Plūdi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form