Deputāte Bite izskatīšanai Saeimā iesniedz elektromontiera sagatavotu Satversmes preambulas variantu
Foto: Saeimas administrācija

Saeimas deputāte Inga Bite (RP) izskatīšanai Saeimas Juridiskajā komisijā iesniegusi elektromontiera Ādolfa Gertnera sagatavotu "skaidrāku un kodolīgu" alternatīvu Satversmes preambulas variantu, kurā uzsvērta nepieciešamība pēc konkurētspējīgas jaunās paaudzes veidošanas.

Gertneris piedāvājis šādu preambulas tekstu: "Latvijas pilsoņi, apzinoties tiesības uz savu valsti, kuras tauta ieguva pēc brīvības cīņām 1922.gadā, apzinoties pienākumu pret tautas varoņiem un valsts nākotni, kurā jāstiprina saticība, līdztiesība un labklājība, kurā valsts pastāvēšanas spēks un laime būs veselīgas un konkurētspējīgas jaunās paaudzes veidošana, pieņem šo Satversmi tautas nobalsojumā."

Gertneris uzskata, ka jebkuram šādam dokumentam ir jābūt skaidram un kodolīgam, nevis tik garam vēstures aprakstam, kā to piedāvājis jurists Egils Levits ar kolēģiem. Gertneris aģentūrai LETA norādīja, ka preambulas variants veidots, ņemot vērā arī bēdīgo situāciju ar jauniešu veselību.

Līdzīgu variantu esot izstrādājis bijušais Reformu partija biedrs Uldis Priede, savukārt Gertneris to mazliet pielabojis.

Iesniedzot priekšlikumu, Bite (RA) skaidrojusi, ka, tiekoties ar vēlētājiem, saņēmusi šādu Satversmes preambulas priekšlikumu ar lūgumu to nodot izvērtēšanai komisijā.

Kā ziņots, Saeimas deputāti 27.martā konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja Satversmes grozījumu projektu, kas paredz mainīt valsts pamatlikuma ievaddaļu, iekļaujot tajā preambulu.

Satversmes preambulas jaunajā projektā vairs nav minēts "valstsnācijas" jēdziens. Koalīcijas partneriem izdalītajā skaidrojumā pausts - lai gan šis jēdziens nav lietots, domu tas nemaina, jo konkrētāk atklāti attiecīgā vārda atsevišķi elementi.

Līdz šim jurista Egila Levita piedāvātajā preambulas tekstā bija teikts: "(..) nācijas saliedēšanās un nacionālās pašapziņas veidošanās rezultātā 1918.gada 18.novembrī latviešu vēsturiskajās zemēs proklamētā Latvijas Republika ir izveidota uz latviešu nācijas negrozāmās gribas un tās neatņemamo pašnoteikšanās tiesību pamata, lai varētu brīvi pašnoteikties un kā valstsnācija veidot nākotni pati savā valstī."

Savukārt jaunajā projektā šis punkts skan šādi: "1918.gada 18.novembrī proklamētā Latvijas Republika ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes, balstoties uz latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu un tās neatņemamajām pašnoteikšanās tiesībām, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu ikviena cilvēka un visas tautas brīvību un veicinātu labklājību."

Tags

Egils Levits Inga Bite Reformu partija Saeima Satversme

Comment Form