Deputāts Dombrovskis: tautai jābūt tiesīgai grozīt jebkuru Satversmes punktu
Foto: LETA

Visas konstitūcijas ir cilvēku radītas, un ir loģiski, ka cilvēki tās arī var grozīt, turklāt Satversmes 2. pants saka, ka suverēnā vara pieder Latvijas tautai, kas ir pilnībā tiesīga grozīt jebkuru pantu Satversmē, uzskata Zatlera reformu partijas saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Man nešķiet loģiski, ka cilvēki, kurus tauta ievēlēja, tagad saka, ka viņi zina labāk nekā tauta, ko tā var vai nevar. Šāda demokrātijas izpratne man ir pilnīgi nepieņemama," intervijā laikrakstam "Neatkarīgā", pauzōt savu personisko viedokli, sacījis politiķis.

Viņš norāda, ka ZRP sākotnēji nav atbalstījusi Satversmes grozījumu nodošanu komisijām, kas liedz tautas nobalsošanai nodot grozījumus Satversmē, "kas nav pieļaujams demokrātiskā sabiedrībā vai apdraud Latvijas kā nacionālas valsts pamatus".
"Vispirms jau tāpēc, ka par Satversmes jautājumiem Valsts prezidenta paspārnē darbojas konstitucionālo tiesību komisija, kas vētīs Satversmes grozīšanas nepieciešamību. Prātīgāk būtu vispirms sagaidīt tās viedokli. Tagad sanāk, ka visi kaut ko grib grozīt Satversmē, visi ir lielie Satversmes eksperti," skaidroja politiķis.

Viņš "šo referendumu [par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai] interpretētu tā, ka 70–80% krievvalodīgo tas ir protests, starpetniskas spriedzes saasināšanās". "No vienas puses, ir nožēlojami, ka "Saskaņas centrs" (SC) ir izvēlējies tādu instrumentu, lai mobilizētu savus vēlētājus vai izteikti pievērstu uzmanību starpetniskiem jautājumiem, no otras puses, neatbalstu dažu latviešu partiju spektra politiķu vēlmi nopelnīt īstermiņa politiskos punktus ar šo retoriku," sacīja Dombrovskis.

Viņaprāt, "ļoti laba ilustrācija" bija balsojums par referenduma nodošanu komisijai, kurā SC deputāti izgāja no zāles, bet partiju pārstāvji no tribīnes aicināja aizstāvēt latviešu valodu. "Bet tas bija tā mazliet sirreāli, jo sanāk, ka to, cik latviešu valoda svarīga, viņi skaidroja mūsu partijas un citiem koalīcijas, ZZS deputātiem, kam tas nav jāskaidro. Bet NA mērķauditorija nav ne ZRP, ne ZZS deputāti. Šim dialogam vajadzētu būt starp SC un citām partijām. Bet, tā kā SC izgāja ārā no zāles, nebija nekāda dialoga, bet bija sacensība par to, kurš būs lielākais latvietis," norādīja Dombrovskis.

Politiķis uzskata, ka starpetniskā spriedze kopš neatkarības atjaunošanas "ir bijusi klusāka nekā varētu būt". Viņaprāt, notikumi ap šīs koalīcijas veidošanu "kārtīgi saasināja šo spriedzi, nepaņemot SC koalīcijā". "Tas par dažiem grādiem paaugstināja temperatūru – rezultātā notika ne īsti sprādziens, bet šis referenduma stāsts," sacīja Dombrovskis.

Viņš uzskata, ka "nav tā, ka viena sabiedrības daļa ir pilnīgi balta un pūkaina un cita visā vainīga". "No vienas puses, varu saprast latviešu neapmierinātību ar to, ka krievi nevēlas paskatīties savādāk uz vēsturi, ko viņiem lielā mērā iemācīja padomju skolās, kurā krievu cilvēks bija varonis, labais, kurā Latvija brīvprātīgi iestājās Padomju Savienībā un dzīvoja priecīgi. No otras puses, sākotnējais dalījums pilsoņos un nepilsoņos, kurš tomēr faktiski bija pēc etniska principa, vienai tautībai nepatīk. Gan latviešiem uz krieviem, gan krieviem uz latviešiem ir dziļi aizvainojumi, kuri netika risināti. Bija gan mēģinājumi, bet šodienas situācija tomēr liecina, ka tie nav mazināti," norāda deputāts.

Dombrovskis uzskata, ka "referenduma, kas, esmu pārliecināts, beigsies bez otras valsts valodas statusa piešķiršanas krievu valodai, stāsts nebeigsies kā tāds", jo "fundamentālā problēma ir cita – starpetnisko attiecību saasināšanās".

Politiķis atzīst, ka bija kļūda pēc ārkārtas vēlēšanām nepaņemt valdošajā koalīcijā SC, un, ja tas būtu izdarīts, "mums būtu daudz civilizētākas attiecības starp sabiedrības latviešu un krievvalodīgo daļu". "Pašreizējā sastāvā, būsim reāli, tuvāko trīs gadu laikā SC nevarēs ienākt koalīcijā," atzina deputāts, jo "diez vai tie cilvēki, kas aktīvi iestājas par šo referendumu, varētu piedalīties koalīcijā". "Diemžēl esam tādā ceļā, kurā ir ļoti maza varbūtība, ka SC varēs pretendēt uz koalīciju," atzina Dombrovskis.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Zatlera Reformu partija Vjačeslavs Dombrovskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form