Dīkstāves pabalsti ļāvuši saglabāt vismaz 40 000 darbavietu
Foto: LETA

Dīkstāves pabalstu izmaksas ļāvušas Latvijā saglabāt vismaz 40 000 darbavietu, vēsta Finanšu ministrijā (FM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministrijā norādīja, lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 izraisītās grūtības, krīzes skartajiem dzīvotspējīgajiem uzņēmumiem līdz ceturtdienai, 25.martam, ir izmaksāti granti apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai vairāk nekā 109 miljonu eiro apmērā. Savukārt, lai palīdzētu saglabāt darbavietas, līdz 25.martam izmaksāti dīkstāves atbalsti un algu subsīdijas kopumā 95 miljonu eiro apmērā.

Tāpat FM atzīmēja, ka līdz šim visbiežāk grants izmaksāts vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozarē strādājošiem uzņēmumiem, automobiļu un motociklu remonta, kā arī izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem. Kopumā līdz 25.martam apgrozāmo līdzekļu grants izmaksāts 5375 uzņēmumiem pēc 10 341 iesnieguma, tostarp daži uzņēmumi saņēmuši grantu divas vai trīs reizes.

Ministrijā arī uzsvēra, ka izmaksas uzņēmējiem turpinās, un vidēji vienā dienā Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgrozāmo līdzekļu grantos izmaksā piecus miljonus eiro.

"Atbalsts Latvijā ir daudz plašāks nekā citās valstīs, kur tas pamatā bija orientēts uz to, lai uzņēmumi varētu nomaksāt nodokļus. Mēs sapratām, ka krīzes ietekme ir daudz lielāka, un tāpēc mūsu programma ir daudz plašāka," pauda finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Viņš arī norādīja, ka valsts atbalsta uzņēmējiem un strādājošajiem galvenais mērķis ir darbavietu saglabāšana. "Daudziem svaigā atmiņā vēl ir 2007.gada krīze, kad bezdarba rādītāji sasniedza 17%, un tas noveda pie ilgstošām traģiskām sekām. Tagad mēs to nepieļausim. Mūsu unikālā atbalsta programma - dīkstāves pabalsts - ir ļāvusi saglabāt vismaz 40 000 darbavietu, un es ceru, ka, beidzoties šim krīzes vilnim, šie cilvēki atgriezīsies savās darbavietās tāpat kā pagājušā gada vasarā," klāstīja ministrs.

Uzņēmēji apgrozāmo līdzekļu grantam var pieteikties par laiku no 2020.gada 1.novembra līdz 2021.gada 31.maijam. Apgrozāmo līdzekļu grants tiek piešķirts Covid-19 krīzes skartiem dzīvotspējīgiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai, lai pārvarētu Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni.

Apgrozāmo līdzekļu granta atbalsta apmērs ir 60% no uzņēmuma bruto darba algas kopsummas, par kuru samaksāti darba algas nodokļi 2020.gada augustā, septembrī un oktobrī, bet ne vairāk kā 100 000 eiro mēnesī, un ne vairāk kā 1 800 000 eiro kopā saistītu personu grupai.

Atbalstam var pieteikties līdz 2021.gada 15.jūnijam, un to var izlietot no atbalsta piešķiršanas brīža, bet ne vēlāk kā līdz 2021.gada 31.jūlijam.

No ārkārtējās situācijas pirmās dienas, 2020.gada 9.novembra, uzņēmējiem pieejams atbalsts to dīkstāvē esošajiem darbiniekiem, kā arī algas subsīdija tiem darbiniekiem, kas valstī noteikto ierobežojumu dēļ strādā nepilnu darba laiku. Savukārt pašnodarbinātajiem un patentmaksas maksātājiem pieejams atbalsts par dīkstāvi.

Dīkstāves atbalstam un algu subsīdijai var pieteikties, aizpildot iesnieguma formu VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Par uzņēmuma darbiniekiem pieteikumu iesniedz darba devējs, bet atbalstu uz savu kontu saņem darbinieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Jānis Reirs Valsts ieņēmumu dienests
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form