Foto: DELFI

Covid-19 ieviesto ierobežojumu ietekmi var sākt izvērtēt tikai ātrākais pēc desmit dienām jeb diviem vidējiem Covid-19 inkubācijas periodiem, sociālajā platformā "Twitter" pauda Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Viņš piebilda, ka tāpēc ir rūpīgi jāanalizē, kā ir gājis Kuldīgā un Daugavpilī, kur pasākumi tika ieviesti ātrāk. Ieviesto ierobežojumu efektu var noteikt, ja inficēšanās tendence ir lejupejoša vai vismaz stabila.

Sniedzot plašāku skaidrojumu, Dumpis norādīja, ka daudzi jau bija inficējušies ierobežojumu paziņošanas brīdī. "Ja viņi saslims pēc apmēram piecām dienām, tad vismaz dienu pirms simptomu parādīšanās var paspēt aplipināt vismaz savus ģimenes locekļus, kuri savukārt atkal var saslimt pēc piecām dienām," skaidroja infektologs, piebilstot, ka tikai tad atklātos uzliesmojums.

Tādā veidā ierobežošanas pasākumi šo inficēšanās ķēdi nespēj ietekmēt, rezumēja Dumpis.

Jau ziņots, ka pēdējo nedēļu laikā ieviesta virkne jaunu ierobežojumu sakarā ar saslimstības ar Covid-19 pieaugumu gan atsevišķās pašvaldībās, gan valstī kopumā.

Īpaši bīstams ir hokejs

Vadoties pēc notikumiem Latvijā un citviet pasaulē, no visiem komandu sporta veidiem, šķiet, ka īpaši bīstams ir hokejs, norāda Dumpis.

Vadoties pēc amatpersonu un speciālistu, tostarp Dumpja, paustā, nesen ieviestie ierobežojumi ir vērsti tieši uz sociālo burbuļu jeb atsevišķu cilvēku plūsmu norobežošanu un sadzīvisko dzīvi kopumā. Infektologa ieskatā hokejs vērtējams kā īpaši bīstams, jo tas ir potenciāli saistīts ar ilgstošu atrašanos ģērbtuvēs, sēdēšanu uz rezervistu soliņa un klaigāšanu spēles laikā.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) norādīja, ka inficēšanās riskus var dalīt pēc izelpas intensitātes, proti, runājot risks zemāks nekā kliedzot, kamēr dziedāšana ir saistīta ar visaugstāko risku.

Tāpat Dumpis skaidroja, ka grupu nodarbības sportā ir bīstamas nevis ar pašu sportu, bet gan ar to, ka kopā sanāk cilvēki no dažādām vietām ārpus saviem sociālajiem burbuļiem.

Vadoties pēc infektologa paustā, bieži cilvēku krustošanās komandu sporta veidos notiek dažādu ģeogrāfisko teritoriju mērogos. "Jāsaprot arī, ka ir ļoti grūti no likumdošanas viedokļa atšķirt dažādus komandu sporta veidus," komentēja Dumpis.

Vadoties pēc SPKC informācijas, pagājušajā nedēļā 5,1% jauno Covid-19 slimnieku inficējušās sporta nodarbībās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!