Eiropā konstatētus trombu veidošanās gadījumus pēc 'AstraZeneca' potes pētīs divas nedēļas
Foto: LETA

Nepieciešamas vismaz divas nedēļas, lai izmeklētu līdz šim Eiropā konstatētus trombu veidošanās gadījumus pēc vakcinēšanās ar "AstraZeneca" un pārliecinātos, ka vakcīna ir droša, otrdien intervijā LTV raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa atzina, ka padome rūpīgi sekojusi visiem ziņojumiem Latvijā un notikumiem Eiropas valstīs, un tā ir tikai normāla situācija, kas veidojas pēc jaunu medikamentu reģistrācijas, proti, gaidīt signālus par tām.

Zavadska nenoliedza, ka līdz šim nav pierādījumu par vakcīnu bīstamību, taču padome, ņemot vērā informāciju no citām valstīm, nosliecās par labu piesardzībai. "Mēs esam nolēmuši nogaidīt, lai varētu izanalizēt trombu veidošanos gadījumus pēc vakcīnas saņemšanas un droši pateikt, ka vakcīna ir droša un šiem gadījumiem nav cēloņsakarību," sacīja eksperte.

Jau ziņots, ka papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija (VI) ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19.

Nacionālā veselības dienesta apkopotā informācija liecina, ka līdz šim ar vakcīnu "AstraZeneca" Latvijā vakcinēti 52 504 cilvēki, tostarp 28 personas, kas saņēmušas abas šīs vakcīnas devas.

Iepriekš tika plānots, ka jau 17. martā Latvija varētu saņemt 15 412 vakcīnas devas no "AstraZeneca", savukārt nedaudz vēlāk – 24.martā – 37 444 šī ražotāja vakcīnas, bet 31. martā – 40 912 "AstraZeneca" vakcīnas devas.

Kā informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) vēl tikai vērtē saņemto informāciju par "AstraZeneca" vakcīnas iespējamo cēloņsaistību ar tromboembolijas gadījumiem, kā arī uzskata, ka ieguvumi no vakcinācijas ar "AstraZeneca" vakcīnu pret Covid-19 ir lielāki nekā iespējamie veselības riski. Tomēr vairākas ES dalībvalstis – Vācija, Dānija, Nīderlande, Itālija, Norvēģija, Francija, Bulgārija, Īrija, Islande - uz laiku, kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas vakcināciju ar "AstraZeneca" vakcīnu.

ZVA uzsvēra, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zaļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja (PRAC). Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.

Līdz ar rekomendāciju uz laiku apturēt vakcināciju pret Covid-19 ar "AstraZeneca" vakcīnu, vakcinācijas kabineti tiek aicināti neizmantot jau atvērtos vakcīnu flakonus, kā arī neiesākt jaunus.

Veselības aprūpes iestādes norāda, ka iedzīvotājiem, kas līdz šim vakcinējušies ar "AstraZeneca" vakcīnu, nav pamata satraukumam. Ja slikta pašsajūta, kas atbilst ierastajām reakcijām pēc vakcinācijas, saglabājas ilgāk par vienu līdz trim dienām pēc vakcīnu saņemšanas vai rodas citi veselības traucējumi, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Latvijas atbildīgās institūcijas sniegs turpmāku informāciju par vērtēšanas rezultātu.

Otrdien, 16. martā, pulksten 9 notiks tiešsaistes preses konference, kurā tiks sniegta informācija par minēto lēmumu uz laiku apturēt "AstraZeneca" vakcīnu izmantošanu. Pasākumā piedalīsies ZVA direktors Svens Henkuzens, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības inspekcijas pārstāvji.

Kā ziņots, ka Veselības inspekcija un ZVA jau iepriekš 2021. gada 9. martā papildu piesardzības nolūkā uz laiku ir apturējusi vienas "AstraZeneca" izstrādātās vakcīnas sērijas izmantošanu Latvijā, ko Latvija saņēma 11. februārī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Dace Zavadska Eiropas Savienība Slimību profilakses un kontroles centrs Zāļu valsts aģentūra Veselības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form