Eiropas Kodolpētniecības centrs sāks vērtēt Latvijas gatavību kļūt par asociēto dalībvalsti
Foto: DELFI

Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) padome ir pieņēmusi lēmumu par darba grupas izveidi, lai izvērtētu Latvijas gatavību kļūt par CERN asociēto dalībvalsti, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc ministrijā paustā, darba grupas izveidošana ir būtisks solis Latvijas virzībai uz dalību CERN. "Tas nozīmē, ka CERN balsstiesīgo dalībvalstu pārstāvji ir pozitīvi novērtējuši Latvijas IZM un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sagatavoto un iesniegto pieteikumu un Latvijas paveikto, gatavojoties kļūt par CERN asociēto dalībvalsti," klāstīja IZM.

Ministrijā informēja, ka izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) uzskata, ka Latvijas pievienošanās CERN asociētās dalībvalsts statusā, līdzīgi kā nupat apstiprinātā Latvijas uzņemšana Eiropas Kosmosa aģentūras asociētās dalībvalsts statusā, uzskatāma par būtisku zinātnes kvalitātes un konkurētspējas rādītāju.

Ministres ieskatā, tas sekmēs Latvijas zinātnisko darbinieku sniegumu starptautiskās pētniecības programmās, ļaus veikt starpdisciplinārus pētījumus un piesaistīt zinātnisko personālu darbam Latvijā, tādējādi veicinot Latvijas tautsaimniecības attīstību.

Savukārt CERN Baltijas grupas vadītājs, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Toms Torims paudis nostāju, ka šī ir ļoti laba ziņa gan zinātniekiem, gan Latvijas uzņēmumiem, "apliecinot, ka Latvija ir vēl soli tuvāk straujākai zinātnes un uzņēmējdarbības izaugsmei, ko nodrošinās iespēja pilntiesīgi piedalīties CERN pētniecības projektos un konkursos".

Viņaprāt, tas esot arī uzteicams vērtējums Latvijas augstākās izglītības iestāžu, ministriju un uzņēmumu daudzu gadu intensīvam un saliedētam darbam.

Ministrijā uzsvēra, ka jau patlaban pieci zinātnieki no Latvijas strādā CERN, savukārt Latvijā augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju un saistītā pētniecība notiek RTU, Rīgas Stradiņa universitātē, Latvijas Universitātē, kā arī Latvijas Universitātes Cietvielu Fizikas institūtā. Vienlaikus šajā nozarē strādā arī tādi uzņēmumi kā "Baltic Scientific Instruments", "Dati Group", "SAF tehnika", "Primekss" un citi.

IZM norādīja, ka izveidotajai darba grupai būs uzdevums izvērtēt Latvijas atbilstību CERN asociētās dalībvalsts trīs pamatkritērijiem – politiskā griba jeb spēja ilgtermiņā ar atbilstošiem zinātnes un finanšu politikas instrumentiem nodrošināt valsts dalību CERN, valsts zinātnisko institūciju pētnieciskā un inženiertehniskā kapacitāte kopumā, kā arī valsts ražošanas uzņēmumu potenciālā spēja piedalīties CERN iepirkumos un pētniecības un attīstības projektos.

Pēc IZM sniegtās informācijas, jau šogad CERN darba grupa vizītes laikā Latvijā tiksies ar politikas veidotājiem, zinātnisko institūciju un uzņēmēju pārstāvjiem. Pēc vizītes tikšot sagatavots rakstisks ziņojums CERN padomei, un uz šī ziņojuma pamata CERN padome pieņems lēmumu – sniegt CERN ģenerāldirektoram mandātu uzsākt iestāšanās sarunas, līguma saskaņošanu un noslēgšanu ar Latviju.

IZM lēš, ka provizoriski Latvijas pievienošanās CERN asociētās valsts statusā varētu notikt 2021. gada vidū.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ilga Šuplinska IZM CERN Eiropas Kosmosa aģentūra Latvijas Universitāte Rīgas Tehniskā universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form