Eiropas Komisija (EK) sākusi pārkāpumu procedūras pret Latviju par to, ka tā neievēro ES galvenos tiesību aktus par projektu ietekmes uz vidi novērtēšanu (IVN), informēja EK pārstāvniecībā Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Direktīvas mērķis esot nodrošināt, lai pirms darbu sākšanas daudzos infrastruktūras, rūpniecības un citos projektos tiktu rūpīgi izpētīta ietekme uz vidi. EK ir konstatējusi trūkumus un nepilnības Latvijas tiesību aktos un nosūtījusi pirmo rakstisko brīdinājumu par atbilstību visiem direktīvas noteikumiem.

EK norāda, ka Latvijas likumos, salīdzinot ar direktīvu, ir sašaurināta "projekta" jēdziena definīcija. Noteikumos, pēc kuriem izvērtē, vai konkrētajam projektam nepieciešams IVN, nav ņemti vērā visi direktīvā paredzētie kritēriji. Tāpēc projektos ar būtisku ietekmi uz vidi var izvairīties no IVN prasības.

Latvijas tiesību aktos arī nav paredzēti atbilstoši noteikumi par sabiedrisko apspriešanu kaimiņu dalībvalstīs, kuras ietekmē pārrobežu projekti, konstatējusi EK.

EK norāda, ka dažiem projektiem, piemēram, autoceļa būvniecībai, IVN ir obligāta prasība, bet attiecībā uz citiem, piemēram, pilsētattīstības projektiem, dalībvalstīs jādarbojas projektu pārbaudes sistēmai, kas palīdz noteikt, kuriem projektiem vajadzīgs novērtējums.

Izvērtējot valsts tiesību aktus, ar ko īsteno pārskatīto direktīvu katrā dalībvalstī, Komisija ir konstatējusi vairākas jomas, kurās dalībvalstis nav nodrošinājušas atbilstību. 2006.gada jūlijā EK nosūtīja pirmo brīdinājuma vēstuli Austrijai, Beļģijai, Čehijai, Grieķijai, Kiprai, Luksemburgai, Maltai, Nīderlandei, Polijai un Vācijai.

Nesen tika nolemts izsūtīt šādas brīdinājuma vēstules Latvijai, Lietuvai, Slovēnijai un Ungārijai.

Ja dalībvalsts neievēros EK argumentētajā atzinumā noteiktās prasības, Komisija var nolemt iesniegt lietu izskatīšanai Eiropas Kopienu Tiesā. Ja Eiropas Kopienu Tiesa atzīst, ka ir noticis Līguma pārkāpums, pārkāpējai dalībvalstij pieprasa veikt atbilstības nodrošināšanai nepieciešamos pasākumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form