EK paslavē Latvijas sniegumu Eiropas Sociālā fonda apguvē
Foto: LETA

Eiropas Komisijas (EK) atbildīgās amatpersonas, tiekoties ar Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, atzinīgi novērtējuši Latvijas ik gadu stabilo sniegumu Eiropas Sociālā fonda (ESF) apguvē, kā arī ievērojami stiprināto vadības un kontroles sistēmu, portālu "Delfi" informēja FM.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tikšanās ar Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļaušanas ģenerāldirektorāta ESF programmas nodaļas vadītāju Jiri Švarcu un ESF programmas vadītāju Zigo Rutkovski, notikusi ikgadējā sanāksmē par ESF aktivitāšu ieviešanu 2007.-2013.gada plānošanas periodā. EK novērtējusi pozitīvo, ka Latvija sarunās ar EK akcentē efektivitātes un pasākumu satura kvalitātes jautājumus ne tikai finanšu apguves rādītājus.

Vienlaikus EK saredz iespējamus uzlabojumus un akcentē nepieciešamību sadarbībā ar nozaru ministrijām sasniegt augstāku projektu ieguldījumu atdevi, it īpaši risinot administratīvās kapacitātes jautājumus. Tāpat EK uzsvēra arvien pieaugošu nepieciešamību īstenot reālus aktīvās nodarbinātības pasākumus, kas izriet no darba tirgus analīzes un pieprasījuma specifiski Latvijas situācijā, kā arī aicināja pārvērtēt algoto pagaidu sabiedrisko darbu programmas efektivitāti, arvien samazinot šādas programmas pieejamību.

ES fondu vadošās iestādes vadītājs Armands Eberhards tikšanās laikā akcentēja ESF nozīmīgo lomu, uzlabojot Latvijas sociāli ekonomisko situāciju un pauda, ka Latvijai ir būtiski arī nākamajā plānošanas periodā saņemt ES fondu finansējumu vismaz tādā pašā apjomā kā 2007.-2013. gada periodā, vienlaikus nodrošinot vienkāršotu ieviešanas sistēmu, sabalansētas prasības kontrolēm un uz rezultātu balstītu pieeju, lai mazāk administratīvo resursu tiktu tērēti procesā, vairāk koncentrējoties uz reālo pievienoto vērtību no ES finansējuma.

FM informējusi arī par progresu saistībā ar novēloti uzsākto Ekonomikas ministrijas aktivitāti ”Atbalsts darba vietu radīšanai”, kas paredz atbalstu komersantiem, kuri radīs vismaz 50 jaunas darba vietas un investēs ne mazāk kā 5 miljonus eiro (3,5 miljardus latu). Aktivitātes ietvaros plānots izveidot 250 jaunu darba vietu. Uzņēmēji kopš 28. septembra līdz nākamā gada 28. martam var iesniegt projektus šajā projektu konkursā. Sešu mēnešu pieteikšanās laiks saistīts ar iecerēto projektu atlases popularizēšanu arī ārvalstīs, dodot iespēju ārvalstu firmām iepazīties ar šī konkursa nosacījumiem un iesniegt projektu pieteikumus. Ekonomikas ministrija plāno projektu pieteikumu vērtēšanu pabeigt līdz 2013.gada septembrim, savukārt projektu īstenošana varētu tikt uzsākta 2013.gada beigās.

Sanāksmes noslēgumā FM iepazīstināja ar nākamā ES fondu plānošanas perioda sagatavošanas grafiku, saskaņā ar kuru jau šajā rudenī plānots uzsākt neformālās konsultācijas ar EK. Oficiālās konsultācijas ar EK par 2014.-2020. gada ES fondu plānošanas dokumentiem sāksies 2013. gadā. EK akcentēja savlaicīgas plānošanas dokumentu sagatavošanas būtiskumu un puses bija vienisprātis, ka arī turpmāk ES fondu plānošanā un ieviešanā arvien vairāk jāizmanto vienkāršošanas iespējas, tās sabalansējot ar nepieciešamajiem kontroles pasākumiem un uzsvaru liekot uz sasniedzamo rezultātu.

Saskaņā ar jaunākajiem datiem septembra sākumā Latvija joprojām uzrāda teicamus rādītājus starp ES dalībvalstīm – ESF projekti uz pieņemto virssaistību rēķina apstiprināti pat par 102% no ESF 410 miljonu latu finansējuma, maksājumi finansējuma saņēmējiem par projektu ieviešanu ir veikti jau 72% apmērā, kā arī  valsts budžeta ieņēmumos no EK saņemti jau 65% no kopējā ESF piešķīruma. Tas ierindo Latviju augstajā 2. vietā starp jaunajām dalībvalstīm, tikai par vienu procentpunktu atpaliekot no Igaunijas.

Kopējie ES fondu apguves dati ir zemāki: apstiprināti ES fondu projekti par 93% no ES fondu 3,18 miljardu latu finansējuma, projektu īstenotājiem veikti maksājumi par pusi no kopējā ES fondu finansējuma, bet no EK valsts budžetā saņemtas atmaksas 45% apmērā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ekonomikas ministrija Finanšu ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form