EM ierosina valdībai neprivatizēt 'Rīgas Siltumu'

Ekonomikas ministrija iesniegusi izskatīšanai valdība projektu par atteikumu nodot privatizācijai valstij piederošās a/s “Rīgas Siltums” akcijas, jo tās ir pamatoti nepieciešamas, lai Rīgas pašvaldība spētu pildīt tai likumā noteikto funkciju veikšanai – siltumapgādes nodrošināšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Ministrijas sagatavotais valdības rīkojuma projekts paredz atteikt nodot privatizācijai valstij piederošās 230 597 akciju sabiedrības “Rīgas siltums” akcijas ar nominālvērtību 100 lati un saglabāt tās valsts īpašumā.

Valstij pieder 48,995% akciju, Rīgas domei – 49%, “Dalkia City Heat” – 2% un “Latvenergo” – 0,005%.

Valstij piederošo Sabiedrības kapitāla daļu privatizācijas ierosinājums 15.septembrī saņemts no SIA “Dalkia City Heat”. Ministrija norāda, ka akcionāriem ir pirmpirkuma tiesības uz pārdodamajām akcijām. Ja pārdošana tiek realizēta kā privatizācija, privatizēt nevar ne pašvaldība, ne “Latvenergo”.

Ja valstij piederošās RS akcijas tiks nodotas privatizācijai, tiktu ierobežotas Rīgas domes un VAS “Latvenergo” kā pirmpirkuma tiesīgo personu tiesības, kuras tām ir iespējams realizēt, minētās akcijas pārdodot, norāda ministrija.

Privatizējot valstij piederošos 48,995% akcijas, Rīgas domei piederēs mazākums RS, kā rezultātā pašvaldība nevarēs tieši ietekmēt tai ar likumu deleģēto funkciju izpildi – siltumapgādes nodrošināšanu galvaspilsētā, secina EM.

Lai gan uz pašreizējo brīdi Rīgas domei arī nav izšķirošā vairākuma RS akciju, tad tomēr valstij piederošie 48,995% no RS pamatkapitāla sniedz pašvaldībai zināmas garantijas, ka tā ar likumu deleģētās funkcijas varēs pienācīgi izpildīt, jo gan valsts, gan pašvaldība darbojas vienotā valsts pārvaldes sistēmā - pašvaldība tāpat kā Ministru kabinets un tā padotībā esošās iestādes darbojas valsts pārvaldē.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma principiem valsts pārvalde darbojas sabiedrības interesēs. Likuma “Par pašvaldībām” pašvaldībai kā viena no autonomajām funkcijām ir noteikta komunālo pakalpojumu organizēšana iedzīvotājiem. Šīs funkcijas realizēšana ir pašvaldībai ar likumu uzlikts pienākums, kas tiek pildīts sabiedrības, bet ne pašvaldības interesēs. Tāpēc EM secina, ka minētā funkcija ir valsts pārvaldes funkcija.

Lai gan privatizējot valsts īpašuma objektu, privatizācijas noteikumos var paredzēt virkni saistību, kas privatizācijas subjektam ir obligātas, Ministru kabinets kā izpildu vara, kas nodrošina likumu pienācīgu izpildi, šajā gadījumā nevar uzlikt par pienākumu privāto tiesību subjektam atbildēt par funkcijas izpildi, kas likumā “Par pašvaldībām” ir uzlikta pašvaldībai un ko pašvaldība realizē kā valsts pārvaldes jomā.

Rīgas pašvaldībai uzliktais pienākums atbildēt par siltumapgādi Rīgas pilsētā ir ar likumu noteikts un tā izpilde nav atkarīga no Rīgas domes gribas. Savukārt privatizācijas subjektam, ja tas privatizēs valstij piederošās RS akcijas, pienākums nodrošināt Rīgas iedzīvotājus ar siltumapgādi būs uzskatāms par līgumisku un tā izpilde būs atkarīga no privatizācijas subjekta gribas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form