EZA ļauj pusaudžus vakcinēt ar Covid-19 vakcīnu 'Nuvaxovid'
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu reģistrācijas komiteja (CHMP) ir ieteikusi paplašināt uzņēmuma "Novavax" izstrādātās Covid-19 vakcīnas "Nuvaxovid" lietošanu un reģistrēt šo vakcīnu lietošanai pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem, portālu "Delfi" informēja Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī vakcīna jau līdz šim ir bijusi apstiprināta lietošanai pieaugušajiem no 18 gadu vecuma.

Pusaudžiem vakcīna lietojama tāpat kā pieaugušajiem – divu muskulī veiktu injekciju veidā ar 3 nedēļu intervālu.

Šobrīd vēl ir nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas lēmumu par vakcīnas apstiprināšanu lietošanai pusaudžiem, kas ļaus šo vakcīnu iekļaut Eiropas Savienības (ES) īstenotajās vakcinācijas kampaņās pusaudžiem.

Saskaņā ar EZA Pediatriskās komitejas (PDCO) apstiprināto vakcīnas pediatriskās izpētes plānu (PIP) tiek veikts galvenais pētījums, kurā piedalās vairāk nekā 2200 bērnu vecumā no 12 līdz 17 gadiem.

Pētījums liecina, ka imūnā atbilde pret vakcīnu "Nuvaxovid" pusaudžiem, noteikta kā antivielu līmenis pret SARS-CoV-2 vīrusu, ir salīdzināma ar imūno atbildi gados jauniem pieaugušajiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem (kuri piedalījās galvenajā pētījumā vakcīnas efektivitātes izvērtēšanai pieaugušajiem).

Pētījums tika veikts laikā, kad dominēja SARS-CoV-2 delta paveids, un tas liecināja, ka vakcīnas efektivitāte Covid-19 novēršanā bija gandrīz 80%. Seši no 1205 pusaudžiem, kuri saņēma vakcīnu "Nuvaxovid", saslima ar Covid-19 salīdzinājumā ar 14 no 594 pusaudžiem, kuri saņēma placebo (neīstu injekciju). CHMP uzskatīja, ka šie rezultāti atbilst rezultātiem, kas novēroti pieaugušajiem.

Biežākās pusaudžiem novērotās blakusparādības vairumā gadījumu ir līdzīgas tām, kas novērotas personām no 18 gadu vecuma. Tās ietver jutīgumu, sāpes, apsārtumu un pietūkumu injekcijas vietā, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes, nogurumu, vispārēji sliktu pašsajūtu, sliktu dūšu vai vemšanu, un drudzi. Pusaudžiem drudzis tiek novērots biežāk nekā pieaugušajiem. Šīs blakusparādības parasti ir vieglas vai vidēji smagas un mazinās pāris dienu laikā pēc vakcinācijas.

Tādēļ CHMP uzskata, ka vakcīnas "Nuvaxovid" sniegtie ieguvumi pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem atsver tās riskus.

Vakcīnas drošums un efektivitāte pusaudžiem un pieaugušajiem joprojām tiks cieši uzraudzīti, vakcīnu izmantojot vakcinācijas kampaņās ES dalībvalstīs. Tas tiks veikts ar ES zāļu drošuma uzraudzības (farmakovigilances) sistēmas palīdzību, kā arī ar uzņēmuma un Eiropas iestāžu pašreiz noritošo un papildus pētījumu palīdzību.

Vakcīna "Nuvaxovid" sagatavo organismu aizsardzībai pret Covid-19. Vakcīnas pamatā ir olbaltumvielas, kas satur laboratoriskos apstākļos radītas koronavīrusa sastāvā esošas pīķa proteīna (S proteīna) daļiņas. Vakcīna satur arī "adjuvantu" – vielu, kas palīdz pastiprināt imūno atbildi pret vakcīnu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc vakcīnas ievadīšanas cilvēka imūnā sistēma atpazīs proteīna daļiņas kā organismam nepiederošas un uzsāks dabīgās aizsargreakcijas (antivielu un T šūnu) veidošanu pret tām. Ja vakcinētā persona vēlāk saskarsies ar SARS-CoV-2 vīrusu, imūnā sistēma atpazīs uz vīrusa esošo pīķa proteīnu un būs gatava pret to cīnīties. Antivielas un imūnās šūnas kopā var aizsargāt pret Covid-19, iznīcinot vīrusu, novēršot tā iekļūšanu organisma šūnās un iznīcinot inficētās šūnas.

Jau ziņots, ka pirmdien Latvijā reģistrēti 824 Covid-19 gadījumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Eiropas Zāļu aģentūra Eiropas Komisija Eiropas Savienība Zāļu valsts aģentūra Vakcīna
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form