Foto: Auto taranē pūli – drošības dienesta mācības Mežaparkā
Foto: LETA

Ceturtdien, 30. maijā, Rīgā norisinājās Valsts drošības dienesta (VDD) organizētās pretterorisma mācības "Pūlis 2019", kuru laikā pretterorisma pasākumos iesaistītās valsts institūcijas pārbaudīja un pilnveidoja savas reaģēšanas spējas terora akta gadījumā, portāls "Delfi" uzzināja VDD.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mācībās imitēts viens no Eiropā biežāk īstenotajiem terora aktu veidiem – pūļa taranēšanu ar transportlīdzekli cilvēku masveida pulcēšanās vietā. Atbilstoši šim scenārijam izvēlēta arī mācību norises vieta. Šī izspēlētā teroristu auto ietriekšanās pūlī nenozīmē paaugstinātus terorisma draudus Latvijā, ceturtdien žurnālistiem uzsvēra VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

VDD priekšnieks un viņa vietnieks Ēriks Cinkus informēja, ka VDD katrās pretterorisma mācībās testē dažādus terorisma scenārijus. Iepriekšējās mācībās testēts uzbrukums civilās aviācijas lidaparātiem, kuģiem un citiem objektiem. Šīs jau ir otrās mācības, kurās testē institūciju gatavību reaģēt situācijā, kad transportlīdzeklis ietriecas cilvēku pūlī.

Atbilstoši šim scenārijam izvēlēta arī mācību norises vieta - Mežaparks. Šāda vieta nav izvēlēta nejauši, jo Mežaparks koncertu laikā pārvēršas par cilvēku masveida pulcēšanās vietu. "Tātad ļoti atraktīva vieta teroristiem," uzsvēra Cinkus.

"Latvijā terorisma draudu līmenis ir zems, un VDD rīcībā esošā informācija neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu paaugstināties. Vienlaikus mēs nevaram ignorēt citās Eiropas valstīs notikušos terora aktus un paaugstināto terorisma draudu līmeni. Mums jābūt gataviem reaģēt, ja terorisma draudi skars arī mūsu valsti," mācību nozīmi iepriekš skaidroja Mežviets.

VDD vērtējumā pašlaik viens no būtiskākajiem riskiem visā Eiropā ir internetā brīvi pieejamie teroristisko organizāciju propagandas materiāli, kuros iekļauta ne tikai radikālā ideoloģija, bet arī dažāda veida terora aktu veikšanas pamācības, informē VDD. Uzbrukumi cilvēku masveida pulcēšanās vietām, piemēram, tās taranējot ar transportlīdzekli, ir viena no izmantotajām metodēm.

VDD prognozē šīs tendences saglabāšanos, jo, piemēram, sprāgstvielu prekursoru aprites noteikumi Eiropas Savienībā kļūst aizvien stingrāki un aizvien grūtāk ir iegādāties sprāgstvielu izgatavošanai nepieciešamās vielas.

Pretterorisma mācībās piedalījās VDD, Nacionālo bruņoto spēku, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Ģenerālprokuratūras, Rīgas Pašvaldības policijas, kā arī Iekšlietu ministrijas un Ārlietu ministrijas pārstāvji.

Kopumā mācībās bija paredzējuši piedalīties vairāk nekā 300 dalībnieki, kā arī novērotāji no Lietuvas un Igaunijas.

VDD regulāri sadarbībā ar citām pretterorisma pasākumos iesaistītajām institūcijām rīko dažāda mēroga pretterorisma mācības, kurās tiek pārbaudītas reaģēšanas spējas uz dažāda veida terora aktiem un institūciju savstarpējā sadarbība.

Pamatojoties uz mācību rezultātā gūtajiem secinājumiem, tiek pilnveidoti rīcības mehānismi un sadarbības procedūras, lai nodrošinātu iespējami labāku pretterorisma pasākumos iesaistīto institūciju gatavību reaģēt terorisma draudu gadījumā.

Pretterorisma mācības ar pilnu spēku izvēršanos VDD organizē jau kopš 2007. gada, un šīs bija desmitās tik plaša mēroga mācības.

Mācību laikā nav plānoti satiksmes ierobežojumi. Mācību norises vietā gājēju plūsma tiks novirzīta pa citiem ceļiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ģenerālprokuratūra Iekšlietu ministrija Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form