Fotoreportāža un video: Doma laukumā iededz ugunskuru Barikāžu piemiņai
Foto: F64

Ar dievkalpojumu Rīgas Doma baznīcā, ziedu nolikšanu pie kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā un ugunskura iekuršanu Doma laukumā Vecrīgā svētdien, 20. janvārī piemin 1991. gada janvāra barikādes, pulcējot gan bijušos nevardarbīgās pretošanās dalībniekus, gan valsts augstākās amatpersonas.

Apmeklētāju vidū bija arī jaunieši, kā arī viesi no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas.

Ugunskuru Doma laukumā iededza Valsts prezidents Andris Bērziņš, klātesot Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V), Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai (V) un Rīgas domes priekšsēdētāja vietniekam Andrim Amerikam (GKR). Tāpat apmeklētāju vidū bija barikāžu laika Latvijas Tautas frontes vadītājs Romualds Ražuks (RP) un 1991.gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais.

Pēc ugunskura iedegšanas Valsts prezidents uzrunā norādīja, ka pirms 22 gadiem Latvijas tauta pierādījusi, ka ar gara spēku un vienotību var stāties pretī jebkurai varai.

Bērziņš uzsvēra, ka vienotība ir nepieciešama arī tagad, lai veidotu plaukstošu Latviju, kā arī aicināja jauno paaudzi ņemt piemēru no barikāžu laika dalībniekiem.

Piemiņas ugunskura iedegšanā piedalījās arī kāds vecāka gadagājuma vīrs, turot Latvijas valsts karogu ar sēru lentām. Pie karoga bija piesprausti uzraksti "Veiksmes stāsts: klusējam, aizbraucam, nomirstam" un "LR pasēs nav tautības - drīz nebūs arī dzimuma".

Latvijas Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, bija unikāls nevardarbīgas pretošanās paraugs. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

1991.gada 13.janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. 16.janvārī sāka aktivizēties OMON vienība. Apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks.

Tomēr asiņainākie notikumi risinājās 20.janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku. Bojā gāja pieci cilvēki, kuru vidū bija skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki - Vladimirs Gomonovičs, Sergejs Konoņenko un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne.

Tags

1991. gada barikādes Andris Bērziņš (bijušais prezidents) Latvijas Tautas fronte OMON Romualds Ražuks Solvita Āboltiņa

Comment Form