Gads būs apritējis, bet par Saeimas atlaišanu internetā parakstījusies vien trešdaļa nepieciešamā skaita
Foto: Saeimas administrācija

Dienu pirms tam, kad 14. novembrī beidzas parakstu vākšanas termiņš, lai ierosinātu 13. Saeimas atsaukšanu, interneta vietnē "latvija.lv" parakstījušies vien 54 228 Latvijas vēlētāji, liecina portāla "Delfi" novērojumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai tiktu rosināts referendums par Saeimas atlaišanu, gada laikā ir jāsavāc ne mazāk kā vienas desmitās daļas jeb 154 865 vēlētāju paraksti. Paraksti gan tiek vākti arī parakstu vākšanas vietās pašvaldībās, un apkopoti atsevišķi.

"Delfi" aplēses liecina, ka pēdējā pusgada laikā internetā par šo iniciatīvu parakstījušies vien daži tūkstoši vēlētāju, jo maija vidū bija savākti jau 47 456 paraksti, bet 13. novembrī ir 54 228.

Laikā kopš maija vairāk nekā mēnesi vēlāk, 19. jūnijā, bija 47 735, vēl pēc četrām nedēļām, 17. jūlijā, bija 47 801, bet trīs mēnešus līdz termiņa beigām, 14. augustā, savākti kopumā 47 878 paraksti. Vēl pēc četrām nedēļām, 11. septembrī, bija 47 905 un vēl pēc četrām nedēļām, 9. oktobrī, bija 48 090 paraksti. 15. oktobrī gan tika pārsniegta 50 000 robeža, sasniedzot 50 888 parakstus, un pēdējā mēneša laikā aktivitāte mazliet palielinājusies.

Gada laikā sekojot līdzi, parakstu vākšanai internetā, redzams, ka pērn pirmās nedēļas laikā pēc parakstu vākšanas sākuma pirmajās dienās ik dienu parakstījās vairāki tūkstoši vēlētāju un nedēļas laikā internetā tika savākti 36 485 paraksti. Otrajā nedēļā šis skaits pieauga līdz nedaudz vairāk nekā 40 000, kas nozīmēja četrus tūkstošus nedēļā. Tomēr jau trešajā nedēļā parakstīšanās dinamika arvien straujāk saruka, sasniedzot vien dažu simtu līmeni nedēļā pēdējā mēneša laikā.

Mēneša laikā, kopš pērn 15. novembrī tika sākta parakstu vākšana par Saeimas atlaišanas referenduma rosināšanu, sākotnēji reģistrētajām iniciatīvas grupām – biedrībai "Varu Latvijas Tautai" un politiskai partijai "Centra partija" – tika pievienotas arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība un politisko partiju apvienību "Jaunā Saskaņa", kuras CVK iesniedza līdzīgas iniciatīvas.

Savukārt janvāra vidū jeb divus mēnešus pēc parakstu vākšanas uzsākšanas internetā bija savākti vairāk nekā 44 tūkstoši parakstu. Tā bija vairāk nekā ceturtā daļa no nepieciešamā parakstu skaita, lai iniciatīvu nodotu tautas nobalsošanai. 44 000 parakstu robeža tika pārsniegta gadumijā.

Turklāt īpašas izmaiņas aktivitātē internetā nebija redzamas arī dažu mēnešu laikā, kopš Latvijā Covid-19 izplatības ierobežošanas dēļ martā pirmo reizi tika izsludināta ārkārtējā situācija. Līdz piektdienai, 13. martam, internetā bija savākti 46 311 paraksti, bet līdz 15. maijam skaits pieaudzis līdz 47 456, tātad divu mēnešu laikā par 1145 parakstiem.

Parakstu vākšana par šo iniciatīvu ilgs līdz šī gada 14. novembrim, un, lai jautājuma izlemšana tiktu nodota tautai, gada laikā kopumā jāsavāc 154 865 paraksti.

Parakstīties par CVK reģistrētām vēlētāju iniciatīvām iespējams elektroniski portālā Latvija.lv, pašvaldību parakstu vākšanas vietās – dzīvesvietas deklarēšanas iestādēs, bāriņtiesās, kuras veic notariālas darbības, pie pagastu vai pilsētu pārvalžu vadītājiem, kā arī pie zvērinātiem notāriem. Par paraksta apliecināšanu pašvaldībās un pie notāriem jāmaksā valsts nodeva, parakstīšanās portālā "Latvija.lv" vēlētājiem ir bez maksas. Informācija par parakstīšanos pašvaldību parakstu vākšanas vietās tiek apkopota atsevišķi, bet aktivitāte iepriekš bijusi neliela.

Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Lai izmantotu šīs tiesības, CVK jāpiereģistrē iniciatīvas grupa, kurai 12 mēnešu laikā jāsavāc un jāiesniedz CVK ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 865) vēlētāju paraksti.

Atbilstoši Satversmei tiesību atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu. Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

13. Saeima Jaunā Saskaņa Satversme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form