Gaidāma virzība 'krievu valodas referenduma' iespējamās apturēšanas jautājumā
Foto: DELFI

Piektdien pulksten 11 notiks Satversmes tiesas (ST) otrās kolēģijas sēde, kurā tiesneši paredzējuši pieņemt lēmumu, vai ierosināt lietu pēc Saeimas deputātu pieteikuma, kurā lūgts arī apturēt 18.februārī ieplānoto referendumu par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.

Kā zināms, 30 deputāti apstrīdējuši grozījumus Satversmē, kas attiecas uz krievu valodas statusu, un lūguši piemērot pagaidu noregulējumu un apturēt 18. februārī plānotā referenduma norisi. ST otrās kolēģijas tiesneši lēmumu paziņos uzreiz pēc kolēģijas sēdes beigām, informēja ST priekšsēdētāja palīdze Līga Pauliņa.

Ja ST kolēģija izlems, ka lieta jāierosina, par pagaidu noregulējumu rīcības sēdē būs jālemj pilnam ST sastāvam, un teorētiski arī tas iespējams jau piektdien.

Savukārt pulksten 13 iecerēta Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēde, informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa. Sēdē paredzēts pārrunāt aktualitātes tautas nobalsošanas sagatavošanā, izveidot vēlēšanu iecirkņus un vēlēšanu iecirkņu komisijas ārvalstīs, apstiprināt kārtību, kādā sarīkojama tautas nobalsošana ieslodzījuma vietās, kā arī lemt par pašvaldību rosinātajām izmaiņām Latvijas vēlēšanu iecirkņu sarakstā.

Bērziņa gan norāda, ka CVK sēdes darba kārtība var tikt mainīta, ja līdz piektdienai CVK saņems ST lēmumu par nepieciešamību apturēt 18.februāra tautas nobalsošanas sarīkošanu.

Jau vēstīts, ka nacionālajai apvienībai VL-TB/LNNK izdevās savākt 30 Saeimas deputātu parakstus pieteikumam ST, kurā lūgts apturēt "valodas referendumu".

Atbilstoši Satversmes tiesas likumam, šādu pieteikumu var iesniegt 20 Saeimas deputāti un, kā norāda VL-TB/LNNK, šis skaitlis "sasniegts ar uzviju". Pieteikumu ST parakstījuši kopumā 30 Saeimas deputāti – visi 14 VL-TB/LNNK frakcijas deputāti, 15 "Vienotības'' deputāti, kā arī Zaļo un Zemnieku savienības deputāte Iveta Grigule.

Par neatbilstošu Satversmes pantiem pieteikuma izstrādātāji uzskata Valsts prezidenta Andra Bērziņa lēmumu par Satversmes grozījumu projekta iesniegšanu Saeimai un parlamenta Prezidija atzinumu par grozījumu nodošanu visām Saeimas komisijām.

Referendums par vēlētāju rosinātajiem Satversmes grozījumiem, kas paredz krievu valodai noteikt otras valsts valodas statusu, paredzēts 18.februārī.

Referendumā Satversmes grozījumi tiks pieņemti, ja par tiem nobalsos vairāk nekā puse balsstiesīgo vēlētāju, kuru skaits 11.Saeimas vēlēšanās bija 1 543 786, tātad par otras valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai referendumā būs jānobalso vismaz 771 893 vēlētājiem.

Tags

11. Saeima Satversmes tiesa VL-TB/LNNK

Comment Form