Gaismas pils būvnieki no valsts tiesā prasa piedzīt 11,45 miljonus eiro
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas būvnieki – pilnsabiedrība "Nacionālo būvkompāniju apvienība" – Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā janvārī iesniegusi prasību par 11,45 miljonu eiro piedziņu no valsts, portālu "Delfi" informēja Kultūras ministrijā (KM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Nacionālā Būvkompāniju apvienība" prasību iesniegusi 15. janvārī, prasot no valsts 11 449 483,09 eiro. Šo summu, būvnieka ieskatā, veido 9 242 595,33 eiro parāds, līgumsods 924 259,53 eiro un nokavējuma procenti 1 223 497,80, kā arī procenti par termiņā nesamaksātajiem procentiem 59 130,43 eiro apmērā.

Tikmēr Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone uzsver, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas būvniecību.

"Līdz 2016. gada 31. decembrim pārskaitot būvniekam pēdējo maksājumu 104 904 eiro apmērā un slēdzot Valsts kasē esošo LNB būvniecības projekta norēķinu kontu. Kopumā par LNB ēkas būvniecību valsts astoņu gadu laikā samaksājusi 195 565 638 eiro, tas ir, ikkatrs Latvijas iedzīvotājs vairāk kā 100 eiro," akcentē Vilsone.

KM pārstāve norāda, ka gan ministrija, gan LNB ēkas būvuzraugs "Hill International" būvnieku prasību uzskata par papildu finansējuma pieprasījumu, kas nav nedz pamatots, nedz apmierināms. Visus maksājumus, kurus par LNB ēkas būvniecību veikusi valsts, apstiprinājis arī "Hill International."

Valsts KM personā līgumu ar būvnieku noslēdza 2008. gada 15. maijā. Līgumā tika atrunāta arī līguma summa, kuru KM, pretēji būvnieka vairākkārtējiem ierosinājumiem, nav piekritusi grozīt. Būvnieks līguma darbības vidus posmā vairākkārt centās panākt vienošanos par izmaiņām Centrālās statistikas pārvaldes oficiālo būvniecības izmaksu indeksu piemērošanā, tādējādi cenšoties palielināt līguma summu, atgādina ministrijā.

Būvnieki šobrīd nodokļu maksātājiem izvirza juridiski un finansiāli nepamatotas prasības, rosinot pārskatīt līguma nosacījumus ar atpakaļejošu spēku.

Maksimālā LNB ēkas būvniecības summa tika fiksēta būvnieku iesniegtajā piedāvājumā iepirkumu procesā, turklāt tā tika aprēķināta 2008. gadā, kad cenas būvniecībā sasniedza visaugstākās atzīmes Latvijas vēsturē, norāda ministrijā.

Kā liecina Latvijas Tiesu informācijas sistēmā pieejamā informācija, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa būvnieku prasību pret valsti skatīs šā gada 13. septembrī pulksten 11. Lietu skatīs tiesnese Sandra Meliņa. Prasības pieteikums tiesā saņemts 15. janvārī un tiesa lietu ierosinājusi 2. februārī.

Jau vēstīts, ka KM pērn pilnībā noraidīja apvienības prasību par 22,48 miljonu eiro samaksu, savukārt būvnieki norādīja, ka vērsīsies tiesā, lai piedzītu šo summu no KM.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Gaismas pils Kultūras ministrija Latvijas Nacionālā bibliotēka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form