Ģenerālprokuratūras prioritātes šogad – kriminālprocesa efektivitātes veicināšana un prokuroru kvalifikācijas celšana
Foto: DELFI

Ģenerālprokurora Jura Stukāna ziņojumā par pērn paveikto un nākamā gada darbības prioritātēm 2021. gadā noteiktas kriminālprocesa efektivitātes veicināšana un prokuroru kvalifikācijas celšana, liecina ziņojumā pieejamā informācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kriminālprocesa efektivitātes veicināšanas jomā izcelta prokuroru funkciju kvalitatīva izpilde īpaši aktuālos kriminālprocesos, tai skaitā par valsts amatpersonu izdarītiem noziegumiem, finanšu un ekonomiskajiem nodarījumiem un korupciju.

Tāpat ziņojumā minēta vienotas izpratnes veicināšana par izmeklēšanas, kriminālvajāšanas un iztiesāšanas īpatnībām.

Savukārt prokuroru kvalifikācijas celšanas jomā 2021. gada prioritāšu sarakstā ir apmācības pasākumu mērķtiecīga plānošana un realizācija atbilstoši aktuālajām prokuroru profesionālajām vajadzībām, prokuroru kvalifikācijas celšana valsts amatpersonu noziedzīgo nodarījumu, finanšu un ekonomisko noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas jomā, darbs pie pastāvīgas centralizētas prokuroru kvalifikācijas celšanas sistēmas izveides un citas prioritātes.

Savukārt atskatā par paveikto, ziņojumā izcelts noziedzīgo nodarījumu skaita samazinājums – kopš 2014. gada valstī turpinās reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaita samazinājums. Līdz ar to samazinās arī uzsākto kriminālprocesu skaits. 2020. gadā kopumā uzsākti 36 756 kriminālprocesi, kurus prokurori pieņēmuši uzraudzībā un kuros tiek izmeklēti 38 767 noziedzīgi nodarījumi.

2020. gadā prokuratūras struktūrvienības kopumā lietvedībā pieņēmušas 12 734 kriminālprocesus, tajā skaitā no izmeklēšanas iestādēm kriminālvajāšanas uzsākšanai saņemtos 8870 kriminālprocesus un atjaunotos 799 agrāk apturētos vai izbeigtos kriminālprocesus.

Ģenerālprokuratūra atzīmē, ka 2020. gadā turpina samazināties kriminālprocesu skaits, kuri nodoti atpakaļ izmeklēšanas iestādēm izmeklēšanas turpināšanai. 2020. gadā izmeklēšanas iestādēm atgriezts 91 kriminālprocess, savukārt 2019. gadā – 136, bet 2018. gadā – 153. Tāpat turpina samazināties kriminālprocesu skaits, kuros atteikta kriminālvajāšana un kriminālprocess izbeigts. 2020. gadā šādu gadījumu skaits – 113, savukārt 2019. gadā – 138, bet 2018. gadā – 166.

Kriminālprocesu, kuri saņemti kriminālvajāšanai 2020. gadā, skaita samazinājums skaidrojams ar reģistrēto noziedzīgo nodarījumu (it īpaši kriminālpārkāpumu un mazāk smagu noziegumu) skaita samazinājumu, gan ar citiem objektīviem apstākļiem, piemēram, izmeklēšanas iestādēs rūpīgāk izsvērts kriminālprocesa uzsākšanas pamats, aktīvāk tiek izmantots procesuālās ekonomijas instruments situācijās, kad ar noziedzīgu nodarījumu radītais mantiskais zaudējums ir maznozīmīgs, jo būtiski pieaudzis gadījumu skats, kad ar prokurora piekrišanu atteikts uzsākt kriminālprocesu par maznozīmīgiem noziedzīgiem nodarījumiem, kā arī Covid–19 pandēmijas ietekmi uz savlaicīgu nepieciešamo procesuālo un izmeklēšanas darbību veikšanu.

Pārskata periodā tiesai kopā nodotas 9019 apsūdzētās personas, tajā skaitā 479 nepilngadīgas personas. Kopumā apsūdzētie nodarījuši 14158 noziegumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Juris Stukāns Ģenerālprokuratūra
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form