Glābjot pacienta dzīvību, mikroķirurgi Latvijā pirmoreiz veic pilnu sejas rekonstrukciju
Foto: Shutterstock

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) multidisciplinārai mediķu komandai ir izdevies glābt ļoti smagi savainota cilvēka dzīvību, veicot pilnu sejas rekonstrukciju, portālu "Delfi" informēja slimnīcas pārstāve Ilga Namniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī gada 7. jūnijā RAKUS tika stacionēts pacients ar nebijuši smagu traumu – cilvēkam faktiski bija norauta seja. Sākumā, veicot vairākas secīgas dzīvību glābjošas operācijas, ārsti stabilizēja pacienta veselības stāvokli un sagatavoja viņu sarežģītai mikroķirurģiskai operācijai.

Piecpadsmit stundu ilgā operācijā Baltijā vadošie mikroķirurģijas speciālisti veica sarežģītu un unikālu sejas rekonstrukcijas operāciju, tādējādi izdarot maksimāli iespējamo pacienta dzīves kvalitātes atjaunošanai, norādīja Namniece.

Stacionāra "Gaiļezers" Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas vadītājs Kalvis Pastars atzīst, ka tik smagu traumu redzēju pirmo reizi savā ārsta pieredzē un praksē. "Līdz šim ir bijuši pacienti ar komplicētām dažāda smaguma galvas un kakla traumām, bet pacients ar praktiski norautu seju, kur pilnībā iztrūkst mutes dobumu veidojošās struktūras, deguns, kakla mīkstie audi, tik smagus un lielus bojājumus pieredzēju pirmo reizi," atklāja Pastars. Viņš pauda gandarījumu, ka RAKUS ārstu, mediķu komandai ir izdevies glābt pacienta dzīvību, rekonstruējot praktiski visu seju un daļēji arī degunu.

Pacienta vispārējais veselības stāvoklis, iestājoties stacionārā "Gaiļezers", bija ļoti smags. Viņam iztrūka augšžoklis, apakšžoklis, vaigu kauli bija tikai daļēji saglabājušies, kā arī bija plaši kakla mīksto audu defekti, pilna deguna amputācija. Akūtā kārtā pacientam tika veikta pirmā operācija, kuras laikā viņam apturēja asiņošanu, tādējādi stabilizējot pacienta vispārējo veselības stāvokli. Sekoja nākošās divas operācijas, kurās pacients tika sagatavots nākamajam ārstēšanas etapam – sejas rekonstrukcijai.

Pacienta glābšana nebūtu iespējama bez augsti profesionālas intensīvās terapijas speciālistu iesaistes, kas nodrošināja kompleksu, sarežģītu intensīvo terapiju, ieskaitot masīvu asins pārliešanu, jo liels asiņu daudzums bija nepieciešams, lai atjaunotu traumas rezultātā radušos asins zudumus, norādīja slimnīcā.

Mikroķirurgu komanda – ārsti Kalvis Pastars, Jānis Zariņš, Anna Ivanova, Vadims Ņefjodovs, Kristaps Blūms un Marta Taurīte veica trīs apasiņotu audu kompleksu transplantāciju, ar kuru palīdzību pacientam tika atjaunots augšžoklis, cietās aukslējas, apakšžoklis, mutes pamatne, veikta mēles, apakšlūpas un kakla mīksto audu rekonstrukcija, kā arī izveidota mīksto audu bāze tālākai deguna rekonstrukcijai.

Pastars uzsver, ka būtiskākais ir tas, ka mediķi spēja glābt cilvēka dzīvību. "Tas bija unikāls profesionāls izaicinājums un, sadarbojoties dažādu profilu un specializāciju mediķiem, pacientam tika dāvāta otra iespēja dzīvot. Tāpat arī guvām atkārtotu apliecinājumu tam, ka ļoti būtiska ir dienestu un mediķu savstarpējā sadarbība, kad nepieciešama iespējami operatīva pacienta dzīvības glābšana," norāda ārsts.

Šobrīd pacienta vispārējais stāvoklis ir stabils, pacients turpina ārstēties Intensīvās terapijas klīnikā, tās vadītājas ārstes Dainas Rožkalnes uzraudzībā.

RAKUS ir lielākā ārstniecības iestāde valstī. Katru gadu slimnīcas stacionāros ārstējas aptuveni 70 000 pacientu, dienas stacionārā vairāk nekā 20 000 pacientu, bet ambulatori veselības aprūpes pakalpojumus šeit saņem turpat 760 000 pacientu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form