Iedzīvotāju prognozes par valsts nākotni vairs nav tik optimistiskas kā 2012.gada nogalē
Foto: F64

Iedzīvotāju prognozes par valsts nākotni vairs nav tik optimistiskas kā 2012.gada nogalē. Tomēr 33% iedzīvotāju paredz, ka nākamais gads Latvijai būs labāks par šo gadu, liecina pētījumu centra SKDS aptauja.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan dažādi makroekonomiskie rādītāji liecina, ka 2013.gads Latvijai ir bijis labāks nekā iepriekšējais – 2012.gads – tomēr tikai katrs piektais Latvijas iedzīvotājs šī gada decembrī ir bijis šādās domās. Salīdzinot, vai Latvijai 2013.gads ir bijis labāks, sliktāks vai tāds pats kā pagājušais gads, kopumā tikai 19% iedzīvotāju šo gadu novērtē kā labāku, 31% uzskata, ka tas ir bijis sliktāks, bet 45% domā, ka tas ir bijis tāds pats kā iepriekšējais.

Šie vērtējumi ir nedaudz sliktāki nekā pagājušā gada nogalē iegūtie, kad kopumā 24% iedzīvotāju 2012.gadu vērtēja kā labāku, bet 18% – kā sliktāku par iepriekšējo gadu.

Vēsturiski vissliktākos aizvadītā gada novērtējumus Latvijas iedzīvotāji pauda 2009.gada nogalē, kad kopumā tikai 4% iedzīvotāju 2009.gadu vērtēja kā labāku nekā iepriekšējo, bet 79% - kā sliktāku.

Savukārt vēsturiski vislabākos aizvadītā gada novērtējumus Latvijas iedzīvotāji pauda 2003.gada nogalē, kad kopumā 35% aptaujāto uzskatīja, ka 2003.gads ir bijis labāks par iepriekšējo, bet tikai 13% – ka sliktāks. Tāpat ļoti pozitīvu vērtējumu saņēma 2006.gads, kad 34% uzskatīja, ka tas ir bijis labāks, bet 17% – ka sliktāks par iepriekšējo gadu.

Arī Latvijai izteiktās nākotnes prognozes liecina par iedzīvotāju optimisma samazināšanos.

Prognozējot, vai Latvijai 2014.gads būs labāks, sliktāks vai tāds pats kā šis gads, kopumā 33% iedzīvotāju paredz, ka tas būs labāks, 17% uzskata, ka tas būs sliktāks, bet 31% domā, ka tas būs tāds pats kā 2013.gads.

Šīs ir mazāk optimistiskas prognozes kā pagājušā gada nogalē iegūtās, kad kopumā 35% iedzīvotāju prognozēja, ka šis gads būs labāks, 10% domāja, ka sliktāks, bet 38% paredzēja, ka tas būs tāds pats kā aizejošais – 2012.gads.

Vēsturiski vispesimistiskākās nākamā gada prognozes Latvijas iedzīvotāji sniedza 2008.gada nogalē, kad tikai 11% iedzīvotāju prognozēja, ka nākamais gads būs labāks par aizejošo, bet 52% paredzēja, ka tas būs sliktāks. Lai gan nedaudz labāka, tomēr vēl aizvien ļoti pesimistiska bija arī 2009.gada nogale, kad 12% iedzīvotāju prognozēja, ka nākamais gads būs labāks par aizejošo, bet 43% paredzēja, ka tas būs sliktāks.

Savukārt visoptimistiskāk Latvijas iedzīvotāji nākotnē ir raudzījušies 2004.gada nogalē, kad kopumā 43% iedzīvotāju prognozēja, ka nākamais gads būs labāks par aizejošo, bet tikai 13% – ka sliktāks.

Dati iegūti SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā, īstenojot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi kopumā tika aptaujāti 1000 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form