Infografika: Cik izmaksā ministriju komandējumi
Foto: Shutterstock

Pērn ministriju komandējumi kopumā izmaksājuši 6,3 miljonus eiro, un visaktīvāk tajos devušies Ārlietu ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) darbinieki, noskaidroja portāls "Delfi".

Salīdzinot to, cik bieži ministriju darbinieki 2015. gadā devušies komandējumos, līderpozīcijās izvirzās Ārlietu ministrija, kuras pārstāvji bijuši 2600 komandējumos, VARAM 1826 komandējumos, bet trešajā vietā ir Finanšu ministrija (FM) ar 1382 komandējumiem.

Ministriju tēriņi darba braucieniem gan atšķiras. Vislielākās izmaksas bijušas VARAM, kas komandējumiem tērējusi ap 1,2 miljoniem eiro, FM tam bijuši nepieciešami 1,12 miljoni eiro, bet Ārlietu ministrijai 808 tūkstoši eiro.

Salīdzinot viena komandējuma vidējās izmaksas, visdārgāk komandējumi izmaksājuši Iekšlietu ministrijai 2,2 tūkstošus eiro. Tam seko Tieslietu ministrija ar 1081 eiro un Kultūras ministrija ar 1079 eiro.

Apvieno braucienus

Ārlietu ministrijas (ĀM) darbinieki pērn visbiežāk devušies komandējumos uz Beļģiju, Krieviju un Franciju. Visvairāk ceļot nākas ĀM diplomātiskā pasta nodaļas darbiniekiem un ministram.

Ministrijā norāda, ka ĀM vairākus komandējumus bieži apvieno vienā braucienā, kas ļauj optimizēt komandējumu laiku un izmaksas, izmantojot ērtākas loģistikas iespējas.

"Īpaši aktuāla komandējumu apvienošana vienā braucienā ir uz tālākiem galamērķiem," skaidro ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) portālam "Delfi" vērsa uzmanību uz Latvijas prezidentūras ES Padomē nozīmi.

Proti, vairāk nekā pusi komandējumu izmaksu 653 tūkstošus eiro veidoja Latvijas prezidentūras ES Padomē nodrošināšanai paredzētie līdzekļi ceļa izdevumu kompensēšanai, uzsver VARAM valsts sekretāra vietniece administratīvajos jautājumos Elita Turka.

"Dažādu ES un citu fondu līdzfinansēto projektu īstenošanai un uzraudzībai paredzētās komandējuma izmaksas veidoja 402 tūkstošus eiro, bet nozaru vadībai 207 tūkstošus eiro," viņa klāsta.

FM komandējumu izmaksas segtas gan no ministrijas darbības nodrošināšanai paredzētiem budžeta līdzekļiem, gan no Latvijas prezidentūras ES Padomē nodrošināšanai paredzētiem līdzekļiem, ka arī no ārvalstu finansēto projektu līdzekļiem. Prezidentūras līdzekļi veidoja 535,3 tūkstošus eiro. Arī Zemkopības ministrijā no kopumā 1023 komandējumiem 465 bija saistīti ar prezidentūru.

Galamērķis - Brisele

Ministriju darbinieku iecienītākais galamērķis komandējumiem pērn bija Brisele, kas skaidrojams gan ar prezidentūras pasākumiem, gan to, ka Brisele ir Eiropas Savienības centrs, kurā atrodas Eiropas Savienības Padome, Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments.

Piemēram, VARAM darbinieki uz Beļģiju devušies 612 reizes. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbinieki pērn kopumā devušies 340 komandējumos, no kuriem 182 bija uz Briseli, bet Veselības ministrijas (VM) darbinieki uz Beļģiju devušies 93 reizes.

"Lielākoties komandējumi bija saistīti ar Latvijas kā prezidējošās valsts Eiropas Savienības Padomē pienākumu veikšanu, kā arī dalību Pasaules Veselības organizācijas pasākumos," norāda VM.

"Latvijas prezidentūra ES Padomē paredzēja prezidējošajai valstij piedalīties dažādos formātos, kuros iepriekš ministrija nepiedalījās tas arī palielināja kopējo komandējumu skaitu. Tāpat, neskatoties uz to, ka 2015. gadā norisinājās Latvijas Prezidentūra ES Padomē, paralēli Briselē notika klasiskie sanāksmju formāti (Eiropas Komisijas darba grupas, komitejas), kuros bija jānodrošina ekspertu dalība," skaidro Satiksmes ministrijā.

Ekonomikas ministrijas pārstāvji 2015. gadā komandējumos devušies 649 reizes, un arī visbiežāk 325 reizes uz Briseli. "Daļa komandējumu izdevumu tika segti Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta ietvaros, savukārt, Latvijas pārstāvjiem dodoties uz ES Padomes darba grupu sanāksmēm, ceļa izdevumi tika kompensēti no Eiropas Komisijas līdzekļiem," klāsta ministrija.

Iekšlietu ministrijā min, ka ārvalstu komandējumu izmaksas segtas gan no ministrijas darbības nodrošināšanai paredzētiem budžeta līdzekļiem, gan no Latvijas prezidentūras ES Padomē nodrošināšanai paredzētiem līdzekļiem kopumā 142 komandējumi izmaksājuši 312,3 tūkstošus eiro, no kuriem 263,4 tūkstoši eiro bija prezidentūras līdzekļi.

Labklājības ministrijas (LM) biežākie komandējumu galamērķi bija Beļģija, Luksemburga un Francija pirmās divas valstis apmeklētas saistībā ar Latvijas un Luksemburgas prezidentūrām, bet Parīze saistībā ar Latvijas stāšanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD), skaidro ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče. Kopumā no LM 373 komandējumos devās 89 ministrijas darbinieki.

Valstis, uz kurām ierēdņi pērn devušies tikai vienu vai pāris reizes, ir Somija, Zviedrija, Horvātija, Čehija, Azerbaidžāna, Bulgārija, Bosnija un Hercegovina, Japāna, Kosova, Taizeme, Taivāna, Singapūra, Afganistāna, kā arī Kazahstāna, Uzbekistāna, Gana, Jordānija, Kuveita u.c.

Tags

Ārlietu ministrija Lasāmgabali Latvijas prezidentūra ES

Comment Form