Foto: LETA
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir atklājusi jaunus pārkāpumus informācijas tehnoloģiju (IT) iepirkumos, ko varētu būt pieļāvis no amata atbrīvotais valsts sekretārs Mareks Gruškevics, un ar informāciju par minētajiem pārkāpumiem vērsīsies Ģenerālprokuratūrā, pastāstīja izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa preses sekretārs Reinis Tukišs.

Viņš informēja, ka ministrijā tiek veiktas vairākas pārbaudes par to, kā organizēti iepirkumi IT jomā, un vienā no šādiem auditiem konstatēts, ka pārkāpti vairāki likumi un tīši vai netīši iepirkumu procedūras organizētas ļoti pavirši. Tamdēļ arī ministrija piektdien nosūtīs Ģenerālprokuratūrai vēstuli ar materiāliem, lūdzot to izvērtēt minētos pārkāpumus.

"Nevaram paredzēt, kas vēl, iespējams, varētu atklāties," atzina Tukišs un norādīja, ka ministrijā pārbaudes vēl turpinās.

Portāls "pietiek.com" vēsta, ka IZM veiktā pārbaudē atklājušies būtiski pārkāpumi Gruškevica un citu ministrijas atbildīgo amatpersonu rīcībā vērienīgajā Latvijas akadēmiskā tīkla ieviešanas projektā, kas valsts budžetam draud ar 10,5 miljonus latu lielā Eiropas reģionālās attīstības fonda finansējuma zaudēšanu.

Jau ziņots, ka Ģenerālprokuratūra pašlaik izmeklē Gruškevica iespējamos pārkāpumus arī kādā citā, deviņus miljonus latu vērtā iepirkumā, par ko Ķīlis iepriekš vērsās prokuratūrā.

Pret Gruškevicu šogad aprīlī tika ierosināta disciplinārlieta saistībā ar datortehnikas piegādi skolām, kas ilga ļoti ilgu laika periodu, tādēļ iepirkuma specifikācijā norādītā tehnika jau bija novecojusi un piegādātājs piedāvāja to aizvietot ar jaunākiem modeļiem. IZM tam piekrita, taču atbildes sagatavotas un izmaiņas izdarītas neatbilstoši likumiem, kā dēļ varēja rasties draudi, ka visa summa – 9 miljoni latu – būtu jāsedz no valsts budžeta līdzekļiem, nevis Eiropas Savienības atbalsta.

Dokumentos, kas bija iesniegti valdībai, bija norādīts, ka pārbaudēs projekta īstenošanas vietās Valsts izglītības attīstības aģentūra konstatēja vairākus gadījumus, kuros ir guvusi apstiprinājumu faktam, ka "Lattelecom" finansējuma saņēmējiem ir piegādājis papildu datortehnikas modeļus.

"Vadlīnijas par finanšu korekciju piemērošanu Eiropas Savienības fondu finansētajos projektos" noteic, ka gadījumā, ja pasūtītājs noslēgtajā iepirkuma līgumā ir veicis būtiskas izmaiņas, var piemērot korekciju 25% apmērā no kopējās deklarētās līguma summas. Ņemot vērā, ka summa ir 9 miljoni (bez PVN) un to, ka ministrija līgumā ir veikusi būtiskas izmaiņas, šāda pārkāpuma gadījumā ir pamats piemērot korekciju 25% apmērā no kopējās summas, kas ir 2,25 miljoni.

Gruškevics pārkāpumus datoru iepirkumā neatzina, tomēr valdība viņu 10.jūlijā atbrīvoja no amata.

Disciplinārlietu komisija arī rosināja atbrīvot no amata valsts sekretāra vietnieci Ingu Štāli, kā arī Nodrošinājuma un finanšu departamenta direktora vietnieci Inesi Gludīti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!