Jānovērtē brīvo vēlēšanu nozīme un uzliktā atbildība, uzsver Vējonis
Foto: LETA

Latvijas neatkarības 100. gadadiena ir īstais laiks atskaitīties un novērtēt, cik liela nozīme ir brīvām vēlēšanām, un kādu atbildību tas uzliek, Satversmes sapulces sasaukšanas gadadienas apsveikumā uzsver prezidents Raimonds Vējonis.

Prezidents atgādina, ka šogad notiks 13. Saeimas vēlēšanas. Viņš atgādina, ka Satversmes sapulces vēlēšanās ar aizpildītiem biļeteniem un pilsonisko līdzdalību tika noteikta valsts nākotne. "Jo tikai tāds lēmums ir neapšaubāms visas pasaules priekšā – kā to pierādīja Latvijas Satversmes sapulce toreiz, un Augstākā Padome ar savu vēsturisko balsojumu 1990. gada 4. maijā," skaidro Vējonis.

"Latvijas Satversmes sapulces vēlēšanās piedalījās gandrīz 85% no valsts pilsoņiem. Tikai retais palika malā, un tas ir vēl viens iemesls atcerēties šo dienu. Atcerēties, lai uzņemtos atbildību par savu un mūsu valsts nākotni. Tādu iespēju dod tikai brīvas, demokrātiskas vēlēšanas. Atcerēsimies par pirmajām no tām, gatavojoties nākamajām!" aicina prezidents.

"Pirms simts gadiem mums nācās izcīnīt savu brīvību ar ieročiem rokās. Tas bija trauksmains laiks, Latvijas varoņu laikmets. Bet tā bija iespēja uzsākt veidot mūsu valsti. Latvijas valsti mums ir jāturpina būvēt katru dienu – kā ēku, ko ar saviem lēmumiem un izvēlēm ceļ katrs no mums. Šīs celtnes pamats ir Latvijas Republikas Satversme. Tādēļ šodien mēs svinam Satversmes sapulces sasaukšanas dienu. Šajā dienā 1920. gadā uz savu pirmo sēdi sanāca pasaules vēsturē pirmais visas Latvijas tautas vēlētais parlaments. Tā deputāti pieņēma valsts pamatlikumu, nostiprināja Latvijas valsts iekārtu un panāca drīzu mūsu valsts starptautisko atzīšanu," apsveikumā raksta Vējonis.

1920. gada 1. maijā Satversmes sapulce sanāca uz savu pirmo sēdi pirms aprīļa vidū notikušajām vēlēšanām. No 150 ievēlēto deputātu vidus par Satversmes sapulces priekšsēdētāju kļuva Jānis Čakste, kurš pildīja arī Valsts prezidenta funkcijas.

Satversmes sapulce darbojās līdz 1922. gada 7. novembrim, kad likumdevēja funkcijas pārņēma 1. Saeima.

Tags

Jānis Čakste Raimonds Vējonis Saeima Satversme

Comment Form