Jēkabpilī pazudušais lielgabals nav valsts aizsargāts kultūras piemineklis, skaidro Kultūras mantojuma pārvalde
Foto: Valsts policija

No padomju memoriāla Jēkabpilī pazudušais lielgabals nav valsts aizsargāts kultūras piemineklis. Līdz ar to uzsāktā kriminālprocesa sasaiste ar Krimināllikuma 229. panta pirmo daļu par valsts aizsardzībā esoša kultūras pieminekļa pārvietošanu nav pamatota, portālu "Delfi" informēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) pārstāve Elvita Ruka.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

NKMP skaidro, ka divdesmitā gadsimta 50. -70. gados, padomju režīma laikā, tika rekonstruēts Krustpils parks. Tas tika pārdēvēts par Padomju armijas parku. 1976. gadā tajā uzcēla memoriālu, nojaucot un pārbūvējot 50. gados uzstādīto piemiņas zīmi ar lielgabalu. Tika saglabāta trīs virsnieku apbedījumu vieta, un, tā kā divi no kritušajiem bija saistīti ar artilēriju, pēc padomju armijas atbildīgo instanču ieskata, kapa un piemiņas zīmē tika iekļauts lielgabala stobrs. Līdz ar to lielgabala stobra atrašanās vieta ir arī neliela Otrā pasaules kara laikā bojā gājušo padomju armijas karavīru kapa vieta – tajā atdusas trīs apbedītie.

Individuāli atzīmētās virsnieku apbedījumu vietas nav saglabājušās. Domājams, ka kritušie glabāti atsevišķās kapa vietās, skaidro pārvaldē.

Dažādos laika periodos tika izveidots postaments ar dekoratīvām un informatīvām plāksnēm un uz tā novietots lielgabala stobrs bez lafetes. Objekts kā kapa vieta bija ierakstīts Latvijas PSR valsts aizsargājamo vēstures pieminekļu sarakstā, taču neatkarības laikā kā valsts aizsargāts mākslas vai vēstures piemineklis nav apstiprināts – statusa nav ne kapa vietai, ne kapa piemineklim ar lielgabala stobru. Tomēr tas atrodas Jēkabpils vēsturiskā centra pilsētbūvniecības pieminekļa aizsardzības zonā, tādēļ patvaļīgas darbības nav pieļaujamas ne tikai no morāles, bet arī no kultūras mantojuma aizsardzības viedokļa, atzīst NKMP.

Portāls "Delfi" jau rakstīja, ka 24. februārī ap pulksten 9 Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirknī tika saņemta informācija, ka Jēkabpilī, Rīgas ielā 205, no piemiņas vietas ir nozagts piemineklis – lielgabals.

Taču 8. martā VP ziņoja, ka ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona. Policijā turpinās faktisko notikušā apstākļu noskaidrošana. Pats objekts, iespējams, atrodas Daugavā

Portāls "Brīvā Daugava" vēsta, ka piemineklis – lielgabals – Jēkabpilī, vēsturiskajā Krustpils parkā, uzstādīts pagājušā gadsimta 40. gados, pieminot trīs Otrā pasaules kara laikā kritušos Sarkanās armijas artilērijas komandierus, kuri turpat apglabāti.

Ik gadu parkā notika 9. maija svinības.


Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Jēkabpils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form